Investícia do luxusného alkoholu sa dnes môže výnimočne oplatiť

  • Na investičnom trhu v súčasnosti alkohol pokoril nehnuteľnosti aj zlato a je mimoriadne výhodné doň vložiť svoje úspory
  • Najhodnotnejšie sú stále fľaše škótskej single malt whiskey a ich cena môže medziročne stúpnuť aj o desiatky percent
  • Odborníci sa zhodujú, že dopyt už teraz prevyšuje ponuku
john-cafazza-428016-unsplash
Unsplash
  • Na investičnom trhu v súčasnosti alkohol pokoril nehnuteľnosti aj zlato a je mimoriadne výhodné doň vložiť svoje úspory
  • Najhodnotnejšie sú stále fľaše škótskej single malt whiskey a ich cena môže medziročne stúpnuť aj o desiatky percent
  • Odborníci sa zhodujú, že dopyt už teraz prevyšuje ponuku

Zdeněk Kortiš, odborník na whiskey a majiteľ whiskey baru Black Stuff pre idnes.cz povedal: „Najväčší boom spojený s investíciami do whiskey nastal v posledných piatich rokoch. Kto nakúpil tieto produkty skôr, čakalo ho príjemné zhodnotenie cien aj tridsať percent ročne.“ Svoje finančné prostriedky podľa najnovších analýz investor najlepšie zhodnotí práve vložením do luxusného alkoholu. Výber je rozmanitý a najčastejšie sa siaha po kvalitnom víne a tradičnej škótskej single malt whiskey. Tým, ktorí neradi riskujú, budú nápomocné fondy a aj konzultantské a maklérske služby poskytované v tejto oblasti.


V súčasnosti je dopyt po cenných fľašiach naozaj vysoký a prevyšuje ponuku. Investícia v tejto sfére sa považuje za bezpečnú a zatiaľ čo vínu hrozí znehodnotenie zlým uzáverom či skladovaním, destilovaná whiskey takýto problém nemá. Najväčší záujem je o alkohol starý desaťročia a mimoriadne lákavé sú edície, ktorých výroba už zanikla. Ceny za fľašu sa v tejto sfére pohybujú v stovkách tisícok eur. Aby aukčné siene vyhoveli svojim zákazníkom, okrem tradičných veľkých aukcií ich už organizujú aj online.

Nedávno vo Švédsku vznikol The Single Malt Fund, ktorý sa zameriava práve na investície v oblasti luxusného alkoholu a v súčasnosti ponúka vloženie finančných prostriedkov do produktu, s ktorým ešte donedávna nebolo možné obchodovať na regulovanom trhu. Vzácnu whisky považuje fond za produkt s historicky vynikajúcou návratnosťou a o bezpečnosť sa tu stará niekoľko nezávislých orgánov. Konečné výnosy investorov podliehajú medzinárodným štandardom a aktíva bezpečne vo fondoch drží depozitár.

Milovníci whisky pre The Sun radia, že v prípade investícií si treba vyberať veľmi opatrne. Siahnuť napríklad po nedávno ocenenej značke, základných kúskoch destilérok, po whisky, ktorá sa prestala predávať nedávno a tiež s intuíciou nakupovať z limitovaných edícií. Čo sa značiek týka, pri škótskej či írskej whisky vraj nemôžeš urobiť krok vedľa, nech je to akýkoľvek brand. Významné sú však aj japonské whisky, napríklad značka Nikka alebo Suntory.

Podľa odborníkov z konzultantských kancelárií sa v tejto sfére pohybuje niekoľko typov ľudí, ktorí sa o investície do luxusného alkoholu zaujímajú. Sú to predovšetkým zberatelia (43 % investorov), znalci (33 %) a aj „obyčajní“ investori (24 %). Lákavé sú najmä príbehy, ktoré sa za zdobenými fľašami skrývajú. Často sa pod ne podpisujú legendy z rodinných firiem a tento nápoj rozhodne nie je každodennou záležitosťou. Jeho pitie je rituálom a niekedy sa môže zdať, že aj jedinečnou vednou disciplínou. Experti varujú, že pri tomto biznise sa z času na čas budeš chcieť zo svojho majetku potešiť a whisky ochutnať, no v tom prípade kupuj fľaše v pároch – jednu ako investíciu a druhú na degustáciu.

Hoci v tejto sfére rozhodne nie sme doma, hľadali sme, či aj na slovenskom či českom trhu nájdeš nejakú tú luxusnú fľašku. Za 1000 eur môže byť tvoja 15-ročná Pappy van Winkle’s Family Reserve (inzerát TU) alebo napríklad 52-ročný koňak Delamain 1963 Grande Champagne Cognac z limitovanej edície 138 kusov za 950 eur či prémiový koňak Remy Martin Centaure de Diamant 0,7L v originálnom balení za približne 690 eur (inzeráty TU). Ak ťa táto téma zaujala, mal by si sledovať web rarewhisky101.com, kde nájdeš množstvo informácií aj pravidelné prieskumy trhu, grafy a indexy. A ak si chceš dobrú whisky len vychutnať, určite navštív Whisky Bar 44 v  Bratislave, kde si môžeš vybrať z viac ako 200 druhov zlatistého moku (celý článok o bare nájdeš TU) a obsluha sa o teba príkladne postará.

Zdroj: idnes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech