Janka rozbehla ušľachtilý projekt Vnučka, s ktorým robí život seniorov krajším

  • Už v mladom veku sa rozhodla, že značnú časť svojho voľného času zasvätí pomoci iným
  • Dnes je profesionálnou vnučkou, ktorej služby si nevie vynachváliť hneď niekoľko seniorov
  • Často pritom k zlepšeniu dňa starších ľudí stačí len milý telefonát či posedenie pri káve
vnuccc
vnucka.sk, wikipedia.org
  • Už v mladom veku sa rozhodla, že značnú časť svojho voľného času zasvätí pomoci iným
  • Dnes je profesionálnou vnučkou, ktorej služby si nevie vynachváliť hneď niekoľko seniorov
  • Často pritom k zlepšeniu dňa starších ľudí stačí len milý telefonát či posedenie pri káve

Jana Danišová len nedávno rozbehla svoj vlastný sociálny projekt s názvom Vnučka, prostredníctvom ktorého sa snaží, aby sa seniori cítili menej osamelí. Už počas štúdia sociálnej práce sa často dostávala do kontaktu s opustenými staršími ľuďmi, ktorých viac ako choroby trápila samota. Začala sa preto zamýšľať nad tým, ako takýmto ľuďom uľahčiť a spríjemniť bežné dni.

Výsledkom bolo založenie občianskeho združenia, v rámci ktorého pôsobí ako profesionálna vnučka. Na vzniku projektu sa pričinila aj Jankina babička, ktorá jej vždy hovorievala, že to, čo starí ľudia potrebujú najviac, je prítomnosť človeka.

No nebola to len jej babka, ktorá jej dala podnet k realizácii sociálneho projektu, akých je na Slovensku ako šafránu. Už počas štúdia sa často stretávala so staršími ľuďmi, ktorí jej hovorievali: „Janka, máme všetko. Máme, čo jesť, máme, kde bývať, dokonca k nám príde aj opatrovateľská služba, ale nemáme človeka, ktorý by sa s nami ľudsky porozprával.“  Vtedy  si uvedomila, že týmto ľuďom chýba prejavená ľudskosť a prítomnosť niekoho, kto im bude blízkym človekom, povedala Janka v rozhovore pre tvnoviny.sk.

V čom teda spočíva práca profesionálne vnučky?

Janka osobne navštevuje seniorov a snaží sa, aby čas, ktorý spolu strávia, využili čo najpríjemnejšie. Spravia si kávu, uvaria si dobré jedlo, prelistujú si rodinné fotografie alebo si posedia v parku, idú do divadla alebo za rodinou. Janka sa im snaží aj poradiť v rôznych oblastiach, ako sú napríklad technológie.

„Minule som im vysvetľovala, o čom je Facebook. Riešime aj praktické veci, keď vypĺňam dokumenty, ktoré zanesiem aj na úrady. Zvyknem ísť aj do lekárne alebo keď je zle, tak robím sprievod na pohotovosť. Takže snažím sa správať tak, aby mali pocit, že sú s niekým z rodiny,“ povedala Janka pre tvnoviny.sk.

Služby vnučky však nie sú výlučne len pre dôchodcov. Projekt je tu aj pre všetkých imobilných či inak hendikepovaných občanov, ako aj pacientov v nemocnici či doma pripútaných na lôžko.

Jankine služby sú pritom hradené podľa možnosti z prostriedkov občianskeho združenia, no často aj z vrecka samotnej Janky, ktorá si privyrába ako fitness trénerka. Služby Vnučky je však možné si objednať aj komerčne, no v tomto prípade sa hradia len náklady, ktoré sú so službou spojené, ako sú napríklad náklady na dopravu za seniormi.

Práve Janka spolu s jej kamarátmi, ktorí jej vrámci projektu Vnučka pomáhajú, sú skvelým príkladom toho, že pomôcť čo i len jednému človeku nemusí byť vôbec ťažké a stačí len chcieť. Dúfame, že jej projekt sa bude ďalej rozrastať, aby bol schopný pomôcť čoraz viac ľuďom, na ktorých často zabúda nielen spoločnosť, ale aj ich rodiny.

zdroj::vnucka.sk

Najnovšie videá

Trendové videá