Je to už 10 rokov, čo Slovensko zaviedlo euro. Čo sa u nás zmenilo?

  • Už jedno desaťročie platíme eurami
  • Zvýšili sa ceny, ale zmenili sa aj platy a celková životná úroveň
  • Pripomeň si s nami v tomto článku, ako sme žili kedysi a ako dnes
euro
pexels.com
  • Už jedno desaťročie platíme eurami
  • Zvýšili sa ceny, ale zmenili sa aj platy a celková životná úroveň
  • Pripomeň si s nami v tomto článku, ako sme žili kedysi a ako dnes

Väčšina z vás si určite pamätá, ako sme pred 10 rokmi v novinách napäto sledovali oznam o tom, že prechádzame zo slovenskej koruny na euro. Veľa z nás sa k tomuto kroku stavala s obavami, niektorí skepticky a časť možno aj s nádejou. Každopádne, už jedno desaťročie platíme eurobankovkami a euromincami.

Pamätáte si ich ešte?

Naše bankovky boli samozrejme zdobené históriou našej krajiny, na ktorú sme hrdí. Často sa stávalo, že namiesto nominálnej hodnoty sme označovali bankovky podľa podobizne, ktorá na nej bola vyobrazená. Nemal si vo vačku 500 korún ale Štúra, namiesto 1000 si mal Hlinku a keď si mal vo vačku Štefánika, tak s 5000 korunami si bol frajer. Od prijatia eura sa národné symboly objavujú už len na eurominciach. Na minciach sú vyryté: štátny znak Slovenskej republiky, dvojkríž na trojvrší, Bratislavský hrad a Kriváň.

#slovenskepeniaze #koruny #oldtime

A post shared by @ louchodelkova on

Lietame lacnejšie a častejšie

Za posledných 10 rokov sa toho na Slovensku zmenilo veľa. Síce kampaň, ktorá propagovala euro hlásala, že meníme menu a nie cenu, opak je pravdou a ceny išli hore. Avšak, treba podotknúť, že s cenou sa u nás zmenili aj platy a životná úroveň. Cestovanie nikdy nebolo jednoduchšie. Za posledné roky sa z letiska M.R. Štefánika dostanete do takmer všetkých krajín Európskej únie a od októbra dokonca aj do takých exotických destinácii ako je Maroko.

❤️

A post shared by •° L A U R A °• (@lauraklein_3) on

Ceny leteniek sú niekedy absurdne nízke a spiatočný let do nejakej metropoly vás môže vyjsť aj do 20 eur.  „V prvom polroku vybavilo letisko 901 563 cestujúcich. Je to druhý najsilnejší prvý polrok letiska v celej jeho histórii a zároveň najsilnejší za posledných 10 rokov, od roku 2008. Oproti vlaňajšiemu prvému polroku vzrástol počet cestujúcich o viac ako 165-tisíc,“ povedal predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Sme hrdí na svoju krajinu, ale máme radi aj nové veci

Nadpis by mohol zavádzať, že tento odsek sa bude venovať nejakým nacionalistickým témam, ale to vôbec. Za posledných 10 rokov sa na Slovensku rozmohli aj viaceré zahraničné nákupné reťazce, ale čím ďalej tým viac hľadáme domáce produkty. Na našom území sa rozmohli debničkové služby, človek si môže objednať debničku plnú úrody od slovenských farmárov alebo výrobcov tradičných mäsových produktov. Zatiaľ čo v nejakom veľkom reťazci by sme zaplatili za klobásu necelé euro, my si radšej priplatíme a prispejeme tradičnému mäsiarovi niekedy aj trojnásobnou sumou.

Keď už spomíname gastronómiu, tak máme dokonca aj podniky, ktoré majú tradičnú slovenskú identitu ako Štúr alebo Škodovka. V Štúrovi ťa čaká menu napísane štúrovskou slovenčinou a v Škodovke ti zas ponúknu rožok plnený treskou. Dokonca aj rýchle občerstvenie chytá slovenský nádych. Na rôznych akciách si môžeme kúpiť rýchle občerstvenie vo forme halušiek, trhancov či podpecníkov. Zároveň sme otvorení aj špecialitám z iných kuchýň, a tak si môžeš pokojne dať vyšpekulovaný hamburger, parádne štipľavé burritko či fajnovučký hummus. A celé to zapíjame pivami od  malých remeselných pivovarov, prípadne sirupmi podľa tradičných receptúr.

#eurocoin #sk #slovakia #slovensko #coins #2e #2

A post shared by eurocoin (@coin_collecto_b2) on

Obnovujeme remeslá, milujeme ručnú výrobu

Gastronómia však nie je to jediné, čomu sme podľahli. Do miest sa vracajú tradičné služby v novom šate. Kedysi museli chodiť páni do kaderníctiev, ktoré boli určené primárne dámam. Teraz tu máme holičstvá, ktoré sa sústredia výlučne na pánov a dokonca aj tie sa delia.

Môžete navštíviť holičstvo, kde vás obslúžia ako keby ste sa dávali strihať na vychýrenom londýnskom Truefitt and Hill alebo môžete ísť do punkového holičstva, alebo iného s nádychom hip-hopovej kultúry. Vo všetkých vám však profesionálne upravia aj bradu alebo vás oholia britvou.

Zároveň radi nosíme oblečenie inšpirované slovenskými vzormi a históriou, kupujeme si tričká s čičmianskym vzorom či slovenskými múdrosťami. Nakupujeme kozmetiku, ktorá sa vyrába prírodnými tradičnými spôsobmi a nepohrdneme ani šperkmi inšpirovanými našimi reáliami. Momentálne je dokonca veľmi populárne spojenie súčasnej módy s tradičnými motívmi. Staré veci už automaticky nevyhadzujeme, ale pokúšame sa im vdýchnuť nový život, napríklad repasujeme staré bicykle a pretvárame ich na výstavne kusy.

Vieme si priplatiť a niekedy musíme

A čo má teda toto všetko spoločné s eurom? Cenu. Kedysi sme platili za rýchle občerstvenie 50 korún, teraz nás neprekvapí za to isté dať 4 eurá. U holičov sme platili 100 Sk, teraz platíme 7 eur, u vychýrených aj 25 eur. Ceny nás neprekvapia, pretože rozumieme tomu, že za kvalitu sa platí, ale sú aj prípady, keď preto pochopenie nemáme. Dobrým príkladom je aj vývoj realitného trhu.

Zatiaľ čo pred 5 rokmi si vedel kúpiť dvoj izbový byt v Bratislave za 95 000 eur, teraz ťa môže stáť aj 140 000 eur. Ekonomika sa neustále vyvíja, ale princíp ponuka – dopyt bude stále určovať cenu. Slovensko za 10 rokov síce urobilo kus cesty, ale nezaspávajme na vavrínoch, pred sebou máme ešte veľa práce.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá