Kamila je absolventkou uznávanej školy v Moskve. Dokazuje, že študenti tu potrebujú proaktivitu viac ako peniaze

  • Kamila Petrincová je 23-ročná študentka pôvodom z Brezna
  • Študovala na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve (MGIMO)
  • Posledný rok strávila na výmennom pobyte na univerzite v Azerbajdžane
  • Tu mala možnosť pracovať v obchodnej komore Azerbajdžanu a Holandska
kajop
archív Kamila Petrincová, pexels.com
  • Kamila Petrincová je 23-ročná študentka pôvodom z Brezna
  • Študovala na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve (MGIMO)
  • Posledný rok strávila na výmennom pobyte na univerzite v Azerbajdžane
  • Tu mala možnosť pracovať v obchodnej komore Azerbajdžanu a Holandska

My sme sa s Kamilou porozprávali a prezradila nám nielen to, ako sa na takúto univerzitu dostať, ale aj to, prečo netreba ísť za každú cenu s prúdom.

Namiesto štúdia na západe si vybrala Moskvu

Zatiaľ, čo prevažná väčšina mladých sa v dnešnej dobre hrnie študovať do západnej Európy či USA, Kamilu to vždy ťahalo opačným smerom. Na vyhľadávanú univerzitu MGIMO v Moskve nie je ľahké sa dostať. Každoročne sú sem prijatí len 2-3 slovenskí študenti. Výberové konanie zabezpečuje Slovenská akademická informačná agentúra a koná sa raz ročne v Bratislave.

„Výberové konanie prebieha formou pohovoru pred početnou porotou a otázky sa naozaj veľmi líšia, taktiež sa píše esej v ruštine. Môj pohovor bol po anglicky a rusky a esej som písala na tému kultúrnej diplomacie,” hovorí Kamila o priebehu pohovoru, ktorý absolvovala pred 4 rokmi, pre Startitup.

Gepostet von МГИМО am Dienstag, 16. April 2019

Veľko výhodou štúdia v Moskve je aj to, že v prípade získania štipendia slovenskí študenti neplatia školné, ktoré je až 10 000 € ročne. Taktiež majú nárok aj na iné výhody, medzi ktoré platí internát za 60 € za semester, plus rôzne študentské zľavy. „Moskva je samozrejme drahé mesto, no tým, že neplatíte za bývanie ani školné sa to kompenzuje. Podmienky sú veľmi prísne, no stále sa nedajú porovnať s reálnou náročnosťou štúdia,” opisuje svoju skúsenosť Kamila.


Kamila pre Startitup priznala, že nad štúdiom na Slovensku vôbec neuvažovala. Už počas strednej školy absolvovala výmenný pobyt vo Fínsku a letnú školu v USA, takže vedela, že jej cesta bude smerovať za naše hranice. „Myslím si, že vysoká škola je ideálny čas na cestovania a spoznávanie niečoho nového a zahraničné skúsenosti sú v 21. storočí nutnosťou,” hovorí Kamila.

Gepostet von Kamila Petrincová am Sonntag, 16. September 2018

Počas štúdia v Moskve sa Kamila veľakrát ocitla v situácii, kedy bola nútená vystúpiť z vlastnej komfortnej zóny. „Prvý rok na MGIMO bol naozaj veľmi náročný. Pamätám si ako dnes, ako som po prvej hodine volala mame domov a plakala, že absolútne nič nerozumiem. Naozaj ani slovo. Mala som veľmi slabú ruštinu, keďže som sa jej pred príchodom do Ruska skoro vôbec nevenovala. Taktiež sa k tomu pridal fakt, že som študovala ako cudzí jazyk portugalčinu (v ruštine), ktorá bola 5-krát do týždňa,” hovorí o svojich skúsenostiach mladá Slovenka.

Samotná výučba na MGIMO prebieha každý deň, vrátane soboty. Celkovo ide podľa Kamily o diametrálne odlišné prostredie. Zároveň dodáva, že po prvom roku to už išlo ľahko a teraz sa nad tým už len usmieva, keďže s ruštinou nemá žiadny problém a Moskva je ako jej druhý domov.

Hodnotná skúsenosť z Azerbajdžanu

Počas štúdia na MGIMO má každý možnosť ísť aj na výmenný pobyt. Kamila si vybrala ADA univerzitu v Azerbajdžane najmä preto, že to bola jedinečná možnosť spoznať pre Slovákov celkom neznámy región a univerzita tu je naozaj na vysokej úrovni.

Kamila išla do Azerbajdžanu pôvodne len na jeden semester, avšak v krásnom meste Baku zostala nakoniec celý rok. V druhom semestri dokonca pôsobila ako projektová manažérka Azebrajdžansko-Holandského Business Hubu, v ktorom sa venovali rôznym rozvojovým projektom.

„Bola to naozaj skvelá skúsenosť, aj keď pobyt v Azerbajdžane bol pre mňa zatiaľ najväčšia osobnostná výzva. Po štúdiu vo Fínsku a Moskve som neverila, že niekedy zažijem kultúrny šok, ale aj na mňa to nakoniec prišlo. V Azerbajdžane je spoločnosť naozaj iná a je to tam veľmi náročné pre dievčatá z cudziny,” priznáva Kamila.

Gepostet von Kamila Petrincová am Sonntag, 18. März 2018

Štúdium v Moskve má podľa Kamily veľa spoločného aj so štúdiom u nás na Slovensku. Naozaj veľký dôraz je vyvíjaný na fakty a memorovanie z učebníc. Na druhej strane je na MGIMO perfektná výučba jazykov. Kamila však priznáva, že mnohí tu priam nenávideli politický preklad z angličtiny do ruštiny a naopak, ktorému sa venovali 4 roky, 5-krát do týždňa. „Dnes však musím povedať, že nemám problém už ani s technickými vecami a to v oboch jazykoch. Dokonca často zabúdam slovenčinu,“ priznáva Kamila.

Ambiciózna Slovenka zároveň zdôrazňuje, že štúdium je tu náročné predovšetkým časovo. Prebieha totiž 6-krát do týždňa v priemere od 8:30hod. do 16:00hod. Je pritom nutná každodenná príprava, takže človek musí mať naozaj tvrdý režim. Ten, kto nad takýmto štúdium uvažuje by si podľa Kamily mal uvedomiť, že štúdium medzinárodných vzťahov je tu neskutočne široké a zahrňuje náročnú jazykovú prípravu, ale taktiež históriu svetových regiónov, ekonomiku a aj právne aspekty.

Gepostet von Kamila Petrincová am Freitag, 22. September 2017

Štúdium v Rusku je podľa mladej Slovensky naozaj veľmi unikátna a špecifická skúsenosť, ktorá zahŕňa veľa pozitívnych ako aj náročných momentov. Do budúcna však Kamila plánuje aj štúdium v západnej Európe alebo USA, kde by rada získala titul MBA. „Myslím si, že je dôležité mať čo najviac skúseností z rôznych krajín, dáva to človeku veľmi potrebný rozhľad,” hovorí.

Kamila momentálne stážuje v Moskve a od septembra začína magisterské štúdium medzinárodného biznisu na MGIMO. Kde však vidí šikovná Slovenka svoju profesnú budúcnosť?

„S každou ďalšou skúsenosťou mám predstavu o svojej budúcej profesii jasnejšiu, preto si myslím, že naozaj kľúčovými sú počas štúdia na ktorejkoľvek vysokej škole práve praktické skúsenosti ako stáže a projekty. Ja mám v pláne sa uberať viac ekonomickým smerom a pracovať v oblasti medzinárodných financií,”  dodáva.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá