Giganti ako Facebook či Google čelia obrovskej ofenzíve zo strany EÚ. Budú musieť za obsah platiť?

  • Dnes sa v Štrasburgu hlasovalo o budúcnosti autorských práv na internete.
  • Európsky parlament schválil zmeny v smernici o autorských právach.
  • Tento krok má zmodernizovať legislatívu a zosúladiť ju so súčasnými trendmi.
novy-zakon
Flickr
  • Dnes sa v Štrasburgu hlasovalo o budúcnosti autorských práv na internete.
  • Európsky parlament schválil zmeny v smernici o autorských právach.
  • Tento krok má zmodernizovať legislatívu a zosúladiť ju so súčasnými trendmi.

Dnes ráno prebehlo hlasovanie a europoslanci schválili návrh úprav a dodatkov k smernici. Medzi najkontroverznejšie dodatky patria články 11 a 13, ktoré kritici pomenovali „linková daň“ a „nahrávacia daň“. Kritikou na tieto dva články sa nešetrí. Podľa nich sú hrozbou pre voľný tok informácií na internete.

Dodatky čelia kritike

Pri článku 11 argumentujú tým, že zdaňovanie platforiem ako je Google News za zdieľanie správ opakovane zlyhalo. Kritici taktiež poukazujú na fakt, že tento systém by mohli zneužívať trolovia. Článok 13 je na tom podľa kritikov oveľa horšie. Nová legislatíva vyžaduje, aby platformy proaktívne pracovali s majiteľmi autorských práv a aby zabránili používateľom v nahrávaní chráneného obsahu.

Jediný spôsob ako takéto niečo dosiahnuť by bolo overovanie všetkého nahrávaného obsahu na stránky typu YouTube alebo Facebook. Tým pádom by boli prevádzkovatelia menších stránok v značnej nevýhode a zároveň by to mohlo viesť k ďalekosiahlej cenzúre stránok. Proti tejto smernici ostro vystúpili zakladateľ Wikipedie, Jimmy Wales a vynálezca World Wide Web, Timber Berners-Lee.

Obhajcovia smernice sa ohradili, že takéto označenie je nespravodlivé a neférové. Podľa nich takéto umelé šírenie paniky majú na svedomí veľkí americkí technologickí giganti, ktorí si chcú udržať kontrolu a súčasné „status quo“. Taktiež poukazujú na už existujúcu legislatívu a úpravy zákona, ktoré sú zábezpekou proti zneužívaniu nových dodatkov. Ako príklady uvádzajú aj výnimky k článku 13, ktoré zákon udeľuje stránkam ako GitHub či Wikipedia a výnimky k „linkovej dani“, ktorá povoľuje zdieľanie hypertextových odkazov a „individuálnych slov“, ktoré opisujú články bez obmedzenia.

Konečné rozhodnutie padne až budúci rok

Konečné slovo padne v januári budúceho roka, vtedy Európsky parlament vydá svoje finálne rozhodnutie. Ak smernica vyjde v súčasnom znení, môže to mať obrovský, rušivý dopad na internet nielen v Európskej únii, ale aj po celom svete. Ako to už býva zvykom, vyloženie si smernice bude na individuálnom posúdení každej z členských krajín.

Nedá sa však poprieť jednoznačný fakt, že misky váh sa nakláňajú a technologický giganti strácajú pôdu pod nohami. Opraty internetu už nedržia pevne v rukách.

Zdroj: The Verge

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá