Mladí Slováci stále preferujú bývanie u rodičov, no nie preto, že si nevedia sami oprať

  • Bývať vo vlastnom je dnes pre väčšinu mladých len nesplneným snom
  • Ocitli sme sa v situácii, kedy ľudia zostávajú u rodičov aj do tridsiatky
lolll
pexels.com/pinterest.com
  • Bývať vo vlastnom je dnes pre väčšinu mladých len nesplneným snom
  • Ocitli sme sa v situácii, kedy ľudia zostávajú u rodičov aj do tridsiatky

Jedným z najvýraznejších problémov, ktorý sa týka mladých ľudí na Slovensku, je aj citeľná nedostupnosť vlastného bývanie. Ak by si mal čerstvý absolvent poctivo zarobiť na menší bungalov niekde na okraji mesta, musel by naň šetriť aj 10 rokov. Tí, ktorí by neradi podľahli lacným hypotékam na drahé bývania, preto radšej preferujú istejšiu cestu, a teda mama hotel.

Podľa údajov Eurostatu až 53,7 % mladých Slovákov vo veku 25-34 rokov stále býva u svojich rodičov. Slovensku v tomto smere patrí nelichotivé druhé miesto v celej Európskej únii po Chorvátsku, kde s rodičmi býva až 57,1 % mladých.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Z hľadiska štruktúry bývania však máme štvrtý najvyšší podiel ľudí žijúcich vo vlastnej nehnuteľnosti, zatiaľ čo v Nemecku a Rakúsku každý druhý platí nájom. Na prvý pohľad táto štatistika vyznie ako by sme sa mali lepšie než Nemci a Rakúšania. Avšak tento údaj hovorí iba o prevažujúcej forme bývania u tých, ktorí si ho vedia dovoliť.

Rozdiel v dostupnosti bývania medzi Slovenskom a napríklad susedným Rakúskom je spôsobený celkovou kultúrou, ale aj logicky postavenou bytovou politikou. Väčšina Rakúšanov sa totižto nenaháňa za kúpou vlastného bytu či domčeku. Pre mladých absolventov bez detí a väčších úspor nie je bývanie vo vlastnom byte tým najlepším riešením. Predsa len, nie každý na počkanie dostane hypotéka a nie každý sa chce natrvalo usadiť, postaviť dom, zasadiť strom a chovať sliepky.

Taktiež aj sťahovanie sa z jedného bytu do druhého je s hypotékou celkom obtiažne. V krajinách ako Rakúsko a Nemecko preto štát podporuje výstavbu cenovo dostupných nájomných bytov, v ktorých by sa nehanbili bývať ani niektorí slušne zarábajúci Slováci. Naša krajina má však nájomných bytov ako šafránu a mladí preto zostávajú na gauči u rodičov.

Ako by sme na Slovensku mohli zlepšiť dostupnosť bývania? Dobrým príkladom na inšpiráciu je susedné Rakúsko, ktoré je z hľadiska podpory bývania považované za jednu z najlepších krajín v Európe. Čo robia Rakúšania inak ako my? Takmer všetko.

V Rakúsku je podpora bývania nasmerovaná najmä k zvýšeniu dostupnosti bývania, aby si ľudia nemuseli požičiavať. Narozdiel od Slovenska, kde tri štvrtiny všetkých štátnych podpôr idú do výstavby nových bytov a len štvrtina ide na rekonštrukcie.

Druhým rozdielom je, že rakúsky štát nepodporuje priamo obyvateľov bytov, ale poskytuje príspevky a zvýhodnené úvery developerom, pričom sú zvýhodňované ekologické stavby. Nájomné bývanie tu nie je stigmatizované ako bývanie pre chudobných. Je to bežná forma bývania, ktorú využíva približne 40 % obyvateľstva. Samozrejme, ani rakúsky systém nie je dokonalý. V zásade však tento systém omnoho účinnejšie prispieva k dostupnosti bývania ako ten náš.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá