Nový trnavský projekt Trnkovcov dnes veľkolepo otvoria koncertom

  • V Trnave dnes otvára svoje brány jedinečný projekt kultúrneho centra, za ktorým stojí rodina Trnkovcov
  • Centrum má v sebe spájať dobré jedlo, priestor pre umenie, coworking aj ubytovanie
  • Všetky časti budú sprístupnené postupne, oficiálne však priestor otvorí koncertom Jana Kirschner
29570410_1966253050358115_8238989545773727744_o
Nádvorie
  • V Trnave dnes otvára svoje brány jedinečný projekt kultúrneho centra, za ktorým stojí rodina Trnkovcov
  • Centrum má v sebe spájať dobré jedlo, priestor pre umenie, coworking aj ubytovanie
  • Všetky časti budú sprístupnené postupne, oficiálne však priestor otvorí koncertom Jana Kirschner

Keď sme ešte vo februári po prvýkrát navštívili priestor nového kultúrneho centra Trnavy, Nádvoria, dátum jeho otvorenia ešte nebol presne jasný (celý článok plný zaujímavých detailov si prečítaš TU). Je to však práve dnes, kedy sa Trnavčania a všetci návštevníci môžu tešiť na veľkolepé zahájenie jeho fungovania. Prvou hviezdou, ktorá si užije atmosféru nového miesta, je Jana Kirschner.

Za projektom stoja otec a syn Miroslav a Michal Trnkovci, ktorí už v Trnave do oživenia pamiatkovo chránených budov od roku 2012 investovali v rámci svojich filantropických aktivít viac ako 15 miliónov eur.

Hoci Nádvorie oficiálne otvoria len dnes, už niekoľko dní láka na množstvo zaujímavých workshopov. Napríklad s návrhárkou Lenkou Sršňovou či platformou zaHRAnice, besedy aj kino. Rozmanitý kultúrny program napĺňa aj najbližšie dni a okrem spomínaného večerného koncertu z prvého dňa, tu hneď od zajtra nájdu kreatívne dielne malí aj veľkí, príde Hudba z Marsu, Fallgrapp, Medial Baana aj Para, budú sa čítať knihy, hrať dobrá hudba a kto chce vedieť o celej výstavbe a myšlienke Nádvoria viac, tvorcovia sa rozhodli pre verejnosť vytvoriť event s komentovanou prehliadkou priestorov aj besedu.

Už počas výstavby si projekt stihol na svoj účet pripísať významné ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Architekt Matúš Vallo z ateliéru Vallo&Sadovský povedal, že rešpektovanie pôvodnej zástavby a pravidiel pamiatkovej ochrany spolu s vytvorením moderného a plne funkčného priestoru bolo veľkou výzvou.

Hlavnou myšlienkou miesta je v budúcnosti spájať všetky vekové kategórie, a teda nie byť len módnym výstrelkom pre vekovú kategóriu 20 – 40 ročných. Cieľom Trnkovcov je vytvoriť komunitu, ktorá bude „jednoducho ľudí spájať“ a vrátiť ľudí z nákupných centier späť do centra mesta.

Množstvo mladých sa nových priestorov nevie dočkať a jedna zo študentiek miestnej Univerzity sv. Cyrila a Metoda nám prezradila: Teším sa, že v Trnave vznikajú takéto priestory, ktoré nakŕmia moju dušu. Už minulý mesiac sa mi rozkotúľali eurá na nejaké tie koncerty a divadlo. Zdá sa, že aj Nádvorie bude jeden z dôvodov, ktorý ma bude v Trnave držať čo najdlhšie.

Tiež som veľmi zvedavá a teším a sa na Kumšt, ktorý má byť súčasťou Nádvoria.“ Okrem Kumštu tu budú sídliť napríklad aj sirupy Herbert, štúdio Pergamen, komunitné centrum Kubik Nápadov pod vedením neziskovej organizácie Bronco aj kultúrne centrum Malý Berlín. Nuž, Trnavčania sa majú na čo tešiť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech