Poľka v Tatrách vytvorila unikátnu drevenú dedinku a vrátila život goralskej tradícii

  • Kto by nechcel na chvíľu uniknúť z reality a oddýchnuť si v blízkosti prírody?
  • Pre tých, ktorí nemusia práve stan či polorozpadnutú chatu, je tu táto luxusná dedina
  • Stráviť niekoľko nocí v nej a užiť si pokoj v obklopení prírody môžeš aj ty
dedinka
FB/Górska Osada
  • Kto by nechcel na chvíľu uniknúť z reality a oddýchnuť si v blízkosti prírody?
  • Pre tých, ktorí nemusia práve stan či polorozpadnutú chatu, je tu táto luxusná dedina
  • Stráviť niekoľko nocí v nej a užiť si pokoj v obklopení prírody môžeš aj ty

Len kúsok od slovensko-poľských hraníc pri Zakopanom leží miesto s názvom Górska Osada, ktoré nevytvorila len príroda, ale aj človek. Konkrétne Poľka Urzsula Górska – Iwicka, ktorá je študovanou architektkou a grafičkou a v tejto oblasti sa narodila. Vyrastala v horskom prostredí medzi drevenicami a vždy milovala svoju domovinu, preto sa rozhodla zrealizovať tu svoj projekt. Postavila luxusný chatový rezort pre tú najkomfortnejšiu a najčarovnejšiu horskú dovolenku.

Urszula okrem riadenia Górskej Osady riadi aj architektonické štúdio, ktoré je súčasťou organizácie Tatra Arts Association, ktorá podporuje umelcov. Všetka jej práca sa sústredí na región Podhalie, ktorý takýmto spôsobom propaguje. Celá osada pozostáva z pravých poctivých dreveníc, ktoré vznikli tradične zo smrekového dreva, s drevenými škridľovými strechami a sú zaizolované vlnou. Sú do detailu prepracované, čo sa týka exteriéru aj interiréru a je vidno, že majiteľka do projektu vložila srdce.

Urszula vychádzala z goralskej tradície a snažila sa prepojiť bohatú históriu so súčasnými dizajnovými prvkami. Pre stavbu dreveníc využila šikovnosti poľských remeselníkov, ktorí napríklad ozdobili steny dreveníc či drevené trámy ručne vyrezávanými tradičnými motívmi. Chatky sú napriek odkazu na tradíciu moderne a luxusne zariadené, nájdeme tu prevažne prírodné materiály aj prvky ako parožie, kožušiny či krb. Na deti čakajú zvieratá, napríklad ovečky, a tiež detské ihrisko.

Snom tejto Poľky bolo nielen realizovať sa v tom, čo vie najlepšie, teda v architektúre a dizajne, ale zároveň umožniť aj iným ľuďom spoznať krásu tohto regiónu. Tá je prezentovaná nielen v týchto krásnych stavbách, ale všade navôkol, či už v remeselnej zručnosti ľudí, tradíciách a najmä prírode. To všetko si môžeš vychutnať aj ty a zároveň v zrelaxovať v týchto romantických chalúpkach, ktoré sú nepochybne najčarovnejšie, keď napadne sneh. Blízko osady je viacero lyžiarskych stredísk alebo sa môžeš previesť na konskom záprahu.

Čo môže byť lepšie, než vychutnávať si horúcu šálku čaju či grogu za oknom takejto čarovnej chalúpky? Viac nájdeš na FB Górska Osada.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK