Priemerná mzda na Slovensku má tento rok konečne pokoriť tisícku. Kde všade vo svete by si si mohol dovoliť s takýmto príjmom bývať?

  • V roku 2017 bola priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR 944 eur
  • V roku 2018 by sme mali konečne pokoriť 1000 eur
  • Dnes máme pre teba balíček piatich zaujímavých krajín, kde by si si s týmto platom mohol pokojne nažívať
cest
unsplash.com
  • V roku 2017 bola priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR 944 eur
  • V roku 2018 by sme mali konečne pokoriť 1000 eur
  • Dnes máme pre teba balíček piatich zaujímavých krajín, kde by si si s týmto platom mohol pokojne nažívať

Analytici ku koncu roka 2017 predpokladali, že s aktuálnym rastom ekonomiky našej krajiny by u nás v roku 2018 mohla priemerná mesačná mzda konečne pokoriť hodnotu 1000 eur. V roku 2017 to bolo 944 eur a hoci v rebríčku sme oproti mnohým krajinám Európskej únie dosť ďaleko, susedné Poľsko, Maďarsko, ale aj Litva či Lotyšsko sú na tom stále horšie. O tom, že 1000 eur už naozaj nie je málo, ťa presvedčí aj fakt, že v mnohých krajinách sveta by si si s podobným platom mohol nažívať v najväčšom pohodlí. Pripravili sme si pre teba päticu zaujímavých tipov.

Kolumbia, mesto Santiago de Cali

Mesto Santiago de Cali je až tretím najväčším mestom Kolumbie a hoci by si si mohol myslieť, že je to relatívne nebezpečná krajina, toto mesto sa klasifikuje ako bezpečné. Nachádza sa vo výške 1018 metrov nad morom a je jedným z prvých miest Ameriky. Volajú ho tiež svetovou metropolou tanca salsa, takže ak máš rád hojdavé rytmy, na mesiac by ti tu podľa odhadov malo postačiť menej než 600 €.

Slovinsko – Ľubľana

V súčasnosti vyhľadávaná lokalita cestovateľov, ktorí chcú za málo peňazí vidieť veľa zaujímavostí, je aj slovinská Ľubľana. Jedno z najbohatších miest rozpadnutej Juhoslávie ponúka množstvo kultúry, krásnu architektúru, nachádza sa len hodinu od mora a približne dve hodinky cesty do krásnych Benátok. Okrem toho je neďaleko poriadny kus Álp, národný park a množstvo golfových ihrísk. Mesačné náklady na život páru sú približne 2000 eur, takže s priemerným slovenským platom v tomto roku, takmer žiadny problém.

Vietnam – Đà Nẵng

Mesto na pobreží Juhočínskeho mora, Danang, zrejme zaujme najmä tých, ktorí sú milovníkmi exotiky a Európu už majú zmapovanú z každej strany. Toto mesto je tretím najväčším v krajine a má byť turistickým klenotom. Návštevníci ho opisujú ako čisté, moderné, kozmopolitné mesto, ktoré sa oplatí navštíviť. Danang má v súčasnosti okolo 900 000 obyvateľov, no mrakodrapy, dlhé zápchy na hlavných tepnách či obchodné centrum na každom rohu tu rozhodne nenájdeš. Mesiac života v tomto krásnom meste by ťa vyšiel približne na 980 eur.

Portugalsko – Lisabon

Ani bývanie v hlavných mestách Európy nemusí byť nákladnou záležitosťou (viď. Ľubľana), a preto je tu ďalšie krásne miesto, kde by si si s priemerným slovenským platom v tomto roku vystačil – portugalský Lisabon. Ten, kto sem raz zavíta, sa do mesta určite zamiluje. Veľká metropola žijúca multikultúrnymi vplyvmi, prístav, príjemné teploty, nízka kriminalita a množstvo pracovných príležitostí, možno budú práve tým, čo ťa na život do Lisabonu priláka. Náklady na život tu mesačne vychádzajú približne na 1600 eur pre dvojicu.

Rusko – Moskva

Novodobým cestovateľským cieľom mnohých sa stáva aj Moskva. Ruská metropola ponúka kopu miest, kde pocítiš prepojenie na našu kultúru a hoci viacerí o nej nechcú ani počuť, tí, ktorí Červené námestie videli na vlastné oči, ju môžu len a len odporučiť. Veľkou výhodou je menšia jazyková bariéra než v iných kútoch sveta a ani mesačné náklady na život nie sú také horibilné ako by si si mohol myslieť. Ak si všetko spočítaš, určite mesačne nepresiahneš 800 €. Takže, ak ti nevadí zima a chceš na vlastnej koži zažiť mesto, v ktorom sa spája tradičná kultúra s modernou, Moskva je určite zaujímavá voľba.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech