Slováci najradšej čítajú Slovákov: Kníhkupectvá zverejnili rebríčky najpredávanejších kníh za minulý rok

  • Najznámejšie slovenské kníhkupectvá zverejnili rebríčky najčítanejších kníh za minulý rok
  • Na prvých priečkach kraľujú najmä mená slovenských spisovateľov
  • V TOP 20 jednoznačne dominujú detektívky
24837628_10155281311728111_1614779053388550940_o
facebook.com
  • Najznámejšie slovenské kníhkupectvá zverejnili rebríčky najčítanejších kníh za minulý rok
  • Na prvých priečkach kraľujú najmä mená slovenských spisovateľov
  • V TOP 20 jednoznačne dominujú detektívky

Či už holduješ knihe v klasickej, voňavej papierovej forme, alebo si presedlal na modernú čítačku, určite si si aj ty v roku 2017 našiel titul, ktorý si si zamiloval. Práve knihám sa dnes trošku povenujeme a pozrieme sa na rebríčky známych slovenských kníhkupectiev, ktoré s prvými dňami nového roka zverejnili tie najpredávanejšie tituly. Posvietili sme si na kníhkupectvá Martunus.sk, Gorila.sk (hoci aj tá už od septembra 2017 patrí pod Martinus) a Panta Rhei (e-shop).

Prvou zaujímavosťou je, že v TOP 20-ke najpredávanejších kníh za minulý rok sa vo všetkých troch kníhkupectvách objavuje množstvo slovenských autorov. Slováci teda radi čítajú Slovákov, čo je naozaj príjemným zistením. Prvým priečkam panuje slovenský kráľ detektívok, Dominik Dán. V Martinus.sk a Gorila.sk dokonca v prvej trojke sídli so svojimi dvoma titulmi – Cigaretka na dva ťahy a Korene zla.

Tie u oboch kníhkupectiev strieda ďalší titul zo slovenskej dielne – Mengeleho dievča od autoriek Veroniky Homolovej Tóthovej a Violy Stern Fisherovej. V Panta Rhei je však TOP 3-ka úplne iná. Hoci na treťom mieste sa umiestnil spomínaný Dominik Dán s novinkou Cigaretka na dva ťahy, na prvom mieste je kuchárka Fit sladkosti od Lucie Wagnerovej a Diany Vidákovej a na druhom mieste svetový bestseller pre deti s názvom Úplne nová mamutia kniha techniky Davida Macaulaya.

Druhou zaujímavosťou je, že zo všetkých troch rebríčkov je zrejmé, že Slováci nadovšetko milujú detektívky, záhady a drámu. Okrem Dominika Dána sa v nich pravidelne objavuje aj hviezda severskej detektívky, Jo Nesbo, Jozef Karika so svojou Vojnou mafie, Arpád Soltész a jeho Mäso alebo Paula Hawkins či záhady Hercula Poirota.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: pantarhei.sk

Tieto tituly však pravidelne striedajú ľahšie žánre. Napríklad Táňa Keleová-Vasilková so svojou novinkou Priateľky. Pravdou je aj to, že klasickú beletriu vytláčajú viac než zaujímavé knihy – napríklad diár vlogerky Lucy Pug, knihy plné citátov s hlavičkou Som idealista, rozhovory s Róbertom Bezákom – Zamyslenia, nejaká tá kuchárka či motivačná literatúra.

Je takmer nemožné nevšimnúť si rozdielnosť rebríčkov. Zatiaľ čo Martinus.sk a Gorila.sk zverjnili rebríčky samy a s najväčšou pravdepodobnosťou sa týkajú nielen online predaja, ale aj predaja prostredníctvom sietí ich kamenných obchodov, pri Panta Rhei sme hľadali sekciu najpredávanejších titulov my na ich e-shope. V prom prípade jednoznačne kraľujú mená slovenských spisovateľov možno aj kvôli tomu, že obe kníhkupectvá (dnes už s jedným vlastníkom) venujú množstvo úsilia tomu, aby presadili na našom trhu práve domácich umelcov.

Online predaj Panta Rhei pritom v prvej dvadsiatke má len niekoľko titulov z nášho prostredia a aj rozdielnosť žánrov je tu omnoho viditeľnejšia. Všetky tri rebríčky ponúkajú zaujímavý pohľad do knižníc Slovákov. Prečítal si aspoň niektorú z nich aj ty?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK