Slovenské remeslo si našlo cestu do USA. Kováči z Handlovej tam slávia úspech

  • Poctivá remeselná práca má dnes stále cenu, no musí si vedieť nájsť svoje miesto na trhu.
  • To sa podarilo kováčom z Handlovej, ktorí so svojim železným nábytkom prerazili v Amerike.
BeFunky-collage (1) (1)
unsplash.com, Interierkov
  • Poctivá remeselná práca má dnes stále cenu, no musí si vedieť nájsť svoje miesto na trhu.
  • To sa podarilo kováčom z Handlovej, ktorí so svojim železným nábytkom prerazili v Amerike.

Vraví sa, že remeslo má zlaté dno, no na Slovensku to už v dnešnej dobe toľko neplatí. Poctivú prácu šikovných rúk dnes v mnohých prípadoch nahradia stroje a remeselníci majú čo robiť, aby si zarobili na živobytie. Sú takí, ktorí živia tradície len pre lásku k nim či ďalšie generácie, no našťastie je stále veľa aj tých, ktorým sa podarilo vyšliapať si cestičku k úspechu. Patria k nim napríklad aj kováči z firmy Interierkov v Handlovej. Vedia vyrobiť aj meč, no firma sa orientuje na výrobou kovaného nábytku a na slovenskom aj zahraničnom trhu pôsobí od roku 2000.

Na Slovensku sa nám môže zdať, že trend rustikálneho kovaného nábytku je už dávno za nami a železné postele si svoje miesto nájdu len na chalupe či zámku. Za oceánom však aj dnes slávia úspech. Do Ameriky už poslali kontajner plný nábytku, prevažne postelí, ktorý si tam vyslovene vyžiadali. Vďaka webstránke a profilu na Facebooku ich objavila exportérka z USA, s ktorou následne dali dokopy objednávku a poslali kontajnery plné nábytku.

„Neboli to len kované postele, ale celé vybavenia spální. Patrili tam aj nočné stolíky, paravány, nočné svietidlá, zrkadlá, stojacie lampy a lustre. Nechcela kombináciu s drevom, iba železo,“ upresnil kováč Ján Kaniansky pre zivot.sk. Práve mohutné postele zdobené patinovaním, skrúcaním, doplnené kameňmi, ale aj tie minimalistické, sú vraj v Amerike hitom. Podľa informácií firmy Interierkov ide zväčša o klientov z vyšších vrstiev, ktorí si nábytok objednávajú do svojich honosných apartmánov a penthousov.

Za každým jedným kúskom z portfólia maličkej kováčskej dielne je veľké množstvo ťažkej ručnej práce. A to za ňou stojí len pár ľudí, ktorých zrátaš na prstoch jednej ruky. Konkrétny kúsok nábytku je najprv treba navrhnúť, následne železo či zliatinu viacerých kovov nahriať, kuť a potom zvariť všetky časti dokopy. To stále nie je všetko, pretože mnohé časti vyžadujú ručné tvarovanie a zdobenie, aby bol výsledok naozaj originálnou ozdobou každého interiéru či exteriéru. Rozhodne to má ďaleko od sériovej výroby, akú poznáme z veľkých nábytkárskych firiem.

Je logické, že kvalitná práca sa odráža aj v cenách. Tie podľa webstránky spoločnosti pri kovanej posteli prevyšujú 1 000 eur, no často presiahnu aj 2 000. Takáto posteľ vydrží v tom stave aj celé generácie a dodatočná rokmi nadobudnutá patina jej len dodá na zaujímavosti. Je to teda naozaj dobrá investícia. Rovnako to platí pre iné kusy nábytku, záhradného nábytku, kovaných plotov, brán, zábradlí či poštových schránok, o ktoré je na Slovensku oveľa väčší záujem ako o postele.

„Slováci ešte len objavujú pôvab ručne kovaných postelí a ich originalitu. Trh sa však čoraz väčšmi diverzifikuje a mať doma niečo výnimočné je túžbou predovšetkým zákazníčok. Čaro tvorby týchto výrobkov je aj v tom, že sa zákazníci môžu priamo podieľať na ich tvorbe,“ povedal Ján Kaniansky pre portál stavebnictvo.sk. Je tak na každom klientovi, či svoj domov ozdobí minimalistickým kúskom alebo nábytkom bohato zdobeným kovanými ružami. Radi im vyhovejú, najmä ak im pôjde o originalitu a nie kopírovanie či uniformnosť.

Toto je ďalší z príkladov, ktorý nám ukazuje, že slovenské remeslo si vie nájsť cestu aj vo svete. Mali by sme si ho preto patrične vážiť, kým sú ľudia, ktorí ho držia pri živote.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá