Slovenský Hollywood v Jarovciach čaká už len na posledné povolenia

  • Slovensko prišlo pochybnou privatizáciou v 90. rokoch o svoje profesionálne filmové štúdiá na Kolibe
  • Projekt nových štúdií na polceste medzi Jarovcami a Kittsee predstavila spoločnosť Solid Enterprise Group už v roku 2013
  • V súčasnosti sa čaká na posledné povolenia
2015-vis2-full
nextwork architecture
  • Slovensko prišlo pochybnou privatizáciou v 90. rokoch o svoje profesionálne filmové štúdiá na Kolibe
  • Projekt nových štúdií na polceste medzi Jarovcami a Kittsee predstavila spoločnosť Solid Enterprise Group už v roku 2013
  • V súčasnosti sa čaká na posledné povolenia

Zatiaľ čo Slovensko od 90. rokov smúti po unikátnych priestoroch filmových štúdií na Kolibe, investori prejavili záujem postaviť tu nájomné byty. Vynahradiť krajine stratu miesta, ktoré za profesionálne a mimoriadne lákavé považovali filmári z celého sveta, má nový projekt filmových štúdií medzi Jarovcami a rakúskym Kittsee. Investor Solid Enterprise Group svoj projekt po prvýkrát predstavil už v roku 2013 a dnes sa čaká na posledné povolenia pred stavbou. Slovenský Hollywood by teda už onedlho mohol byť skutočnosťou.


Hoci pôvodné správy hovorili o investícii približne 60 miliónov eur, dnes je už jasné, že budú omnoho vyššie, dokonca trojciferné. Pavel Škodler, starosta mestskej časti Jarovce, pre TREND povedal: „Investor má všetky súhlasné stanoviská, projekt pre územné konanie, environmentálnu štúdiu, všetko je schválené, takže sme oznámili začatie územného konania na umiestnenie stavieb v tom území a keď sa skončí, môže sa začať stavebné konanie.“ Je to síce potešujúca správa, no vzhľadom na to, že všetky stavebné povolenia by mali byť v poriadku až niekedy v lete, výstavba kolosu sa ešte stále odkladá. Tú zdržiavali aj pripomienky obyvateľov Jaroviec, ktorí sa oprávnene obávali veľkej vlny nákladnej dopravy vo svojej obci.

Obec Jarovce však nakoniec výstavbu budúceho Film Parku podporuje, pretože okrem toho, že v jej blízkosti vznikne podľa informácií viac ako 300 nových pracovných miest a investor dokonca prisľúbil aj vybudovanie severného obchvatu obce, na ktorý by sama nemala peniaze.

Už v marci minulého roka pre Bratislavské noviny Škodler povedal„Sami sa ponúkli, že ho vybudujú, aby sa odľahčila doprava cez našu križovatku.“ Hoci sa v týchto priestoroch už mal natáčať veľkofilm Mária Terézia, ktorý si mohol v dvoch dieloch vidieť na RTVS počas Vianoc, so stavbou sa stále čaká. Keď však začne, bude na ploche veľkej 27,6 hektára rozdelená do troch hlavných etáp.

V prvej etape má vzniknúť technologické centrum pre filmovú a televíznu produkciu, v druhej etape ubytovacie zariadenia pre účinkujúcich a produkciu, plochy na filmovanie v exteriéri, školiace centrum a rozšírenie technologického centra, nuž a v poslednej etape príde na rad námestie, vonkajší bazén aj umelé pláže a park. Tak snáď už onedlho budeme počuť o prvých dokončených stavbách.

Zdroj: reality.etrend.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech