Slovenský startup má za sebou úspech. Ich vlajkový produkt je stredobodom pozornosti po celom svete

  • Slovenská veda napreduje aj napriek prekážkam
  • Živým dôkazom je ďalší startup z Košíc
  • Ten práve debutoval so svojím novým riešením na výstave v Šanghaji
4-5
Saftra-Photonics
  • Slovenská veda napreduje aj napriek prekážkam
  • Živým dôkazom je ďalší startup z Košíc
  • Ten práve debutoval so svojím novým riešením na výstave v Šanghaji

Slovenská veda ma stále čo ponúknuť. To nie je mýtus, to je holý fakt. A zdá sa, že jej epicentrum je na východe. Áno, presne na tom východe, kde nič nie je. V Košiciach nad touto vetou môžu len pobavene myknúť plecami, keďže práve tam sa robí kvalitná veda, ktorá robí Slovensku dobré meno. Nedávno sme vám priniesli článok  o firme, ktorá vyrába implantáty laserovým cintrovaním. Dnes sa budeme venovať ďalšej firme, Saftra Photonics, ktorá sa sa sústredí na testovanie nebezpečných látok v potravinách a vode.

Saftra vytvorila prvý systém svojho druhu, ktorý odhalí nízke koncentrácie organických látok vo vode. Práve tento svoj systém predstavila v Šanghaji  na Čínskej medzinárodnej priemyselnej výstave. Na vývoj produktu získalo financovanie približne 1,2 milióna eur od iniciatívy Horizon2020 ktorú zastrešuje EÚ.

Tím vedie svetovo uznávaný odborník

Na čele projektu stojí slovenský odborník na biofyziku a biofotoniku, profesor Pavol Miškovský z UPJŠ v Košiciach, kde vedie katedru biofyziky a Centrum interdisciplinárnych biovied na Prírodovedeckej fakulte. Publikoval 124 článkov a citovali ho už viac ako 1000-krát. Taktiež pôsobí ako člen výkonného výboru Európskej asociácie biofyzikálnych spoločností a členom výkonnej rady paneurópskej infraštruktúrnej siete Euro-bioImaging. Taktiež je autorom dvoch patentov v oblasti biofotoniky a je nositeľom ocenenia Technológ roka 2017.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Saftra-Photonics

V čom má firma navrch?

V čom sa firma líši od konkurencie? Saftra je hlavne odlišná tým, že celé riešenie, ktoré ponúkajú, sa im podarilo oproti tradičným laboratóriam zmenšiť. Dokonca ho zmenšili do takého miery, že sa zmestí do prenosného kufríku. To znamená že celé riešenie respektíve celý systém, je prenosnejší, flexibilnejší a namiesto toho, aby si odoberal vzorky, ktoré budeš následne posielať do labáku, máš labák rovno po ruke. To ale neuberá na kvalite celému procesu testovania.

Na zariadení, ktoré Saftra vyvinula, sa dá nastaviť detekčný prah na úroveň jednej častice na miliardu. Takáto presnosť má svoje využitie hlavne pri dodávkach pitnej vody, potravinárskom a nápojovom priemysle a dokonca aj pri ochrane životného prostredia. Zakladateľ firmy Pavol Miškovský to opísal ako milník pre globálny analytický priemyseľ. 

Na báze akej technológie to funguje?

Systém je založený na na plazmónovej nanofotonickej technológií a inovatívnom detekčnom systéme Raman, ktorý umožňuje selektívne odhalovanie stopových množstiev organických molekúl v inom prostredí. Momentálne sa sústredí firma na vodu.  Medzi ďalšie prednosti je aj rýchlosť s ktorou dokáže systém vyhodnotiť vzorku. Od odobratia vzorky po výsledok by mal proces trvať desať minút. Systém, ktorý vyvinula Saftra Photonics, je dokonca niekoľkonásobne lacnejší ako podobné od konkurencie.  

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Saftra-Photonics

Celá zostava je rozdelená na tri časti detekčný systém, čip a softvér. Práve s čipom sa podarilo Saftre vyhrať minulý ročník Startup Awards. Čip ktorý nesie názov NanoScreen, je prenosné zariadenie  veľkosti a tvaru USB kľúča, ktoré dokáže vo vode a potravinách detekovať perzistentné organické polutanty.

Ako sa vyjadril zakladateľ projektu, doktor Miškovský pre portál Euractiv: “Nanoscreen je tzv. rekombinantná technológia, čo je kombinácia nanotechnológie, organickej chémie, fotoniky a digitálnych technológií. Práve takéto technológie sú charakteristické pre štvrtú priemyselnú revolúciu, v ktorej sa momentálne nachádzame”.

Zdroj: Saftra-photonics

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá