Slovenský tím študentov prevalcoval debatné majstrovstvá sveta v New Yorku

  • LEAF Academy sa môže pochváliť jednými z najšikovnejších študentov na svete
  • Stali sa totiž absolútnymi víťazmi súťaže International Public Policy Forum 2018
  • Porotu si získali debatnými zručnosťami a odniesli si za to viac ako 8 500 eur
leaf-team-1b
International Public Policy Forum
  • LEAF Academy sa môže pochváliť jednými z najšikovnejších študentov na svete
  • Stali sa totiž absolútnymi víťazmi súťaže International Public Policy Forum 2018
  • Porotu si získali debatnými zručnosťami a odniesli si za to viac ako 8 500 eur

Majstrovstvá sveta v hokeji či futbale sú Slovákom veľmi dobre známe. Len málokto však vie, že existujú aj podobné súťaže v netradičnejších disciplínach. Jednou z nich je napríklad aj debatovanie. Na prvý dojem nudná záležitosť, no v skutočnosti obrovská mentálna a kreatívna výzva. Pri debatovaní totiž nejde len o technicky dokonalý prejav, ktorý zaujme publikum, ale v prvom rade o obsah prejavu a oporu vo faktoch.

Podľa Slovenskej debatnej asociácie je debata: „Organizovaná výmena názorov. Prebieha najčastejšie medzi dvomi trojčlennými tímami, z ktorých jeden obhajuje vopred zadanú tézu a druhý s ňou nesúhlasí.“ V súťažných debatných turnajoch tak ide o rozumné, originálne a presvedčivé obhájenie názoru či protinázoru na rôzne spoločenské témy, ako sú politika, ekonómia, šport, veda a technika či etika.

Je úžasné, že to zvládnu už stredoškoláci. Najvyšší svetový level súťažného debatovania na úrovni škôl si nedávno vyskúšali študenti LEAF Academy pod vedením známeho debatného kouča Braňa Fečka priamo v New Yorku. Dostali sa totiž do finále každoročnej súťaže Interantional Public Policy Forum, ktorá je považovaná za niečo ako majstrovstvá v debatovaní. V súťaži si zmeralo sily 158 tímov zo 17 krajín sveta a 30 štátov USA.

Šesťčlenný tím študentov v zložení Timotej Kožuchov, Matej Čerman, Ján Nvota, Jasna Cifrová, Lucia Jaďurová a Sára Lovecká sa do súťaže prihlásil s veľkým odhodlaním. Podarilo sa im prejsť piatimi kolami písomných esejí na tému „Vyriešené: Medzinárodné klimatické dohody pre emisie skleníkových plynov by mali prijať záväzné donucovacie mechanizmy,“ pričom mali za úlohu priniesť protiargument.

Museli si naštudovať náročnú problematiku klimatických problémov a emisií a s ňou spojených politických rozhodnutí. Ťažiskom bola dôkladná analýza faktov, ale tiež stratégia, ako presadiť svoj názor logicky a na úrovni. Mesiace práce sa vyplatili a podarilo sa im to tak presvedčivo, že sa ako jediný tím z Európy prebojovali do finálnej debaty, ktorá sa uskutočnila na konci apríla v New Yorku. Napokon získali absolútne víťazstvo a finančnú odmenu vo výške 10-tisíc dolárov, teda viac ako 8 500 eur.

Som veľmi hrdý na to, čo tento tím dokázal. Som obzvlášť ohromený odhodlaním a tvrdou prácou, ktorú priniesli všetci členovia v priebehu súťaže. Je pre mňa česť mentorovať takých šikovných a nadšených študentov a vidieť ako sa vypracovali za posledných 6 mesiacov spoločnej práce,“ povedal kouč Braňo Fečko pre ucn.sk.

LEAF Academy, ktorá je na Slovensku známa progresívnym a revolučným prístupom k vzdelávaniu, môže byť na svojich študentov patrične hrdá. Podarilo sa im totiž ukázať, že Slovensko aj celá spoločnosť má nádej na lepšiu budúcnosť, ak ho raz budú viesť takíto ľudia, schopní inteligentne rozhodovať o dôležitých veciach a debatovať na úrovni.

zdroj: leafacademy.eu, ucn.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá