Špičkoví slovenskí športovci, o ktorých (možno) ani nevieš

  • Mená ako Sagan, Cibulková či Hamšík sa v našich médiách skloňujú pravidelne
  • Na Slovensku však máme neskutočné množstvo špičkových športovcov, ktorí sú držiteľmi prestížnych titulov
  • Naši reprezentanti hviezdia v bojových športoch, pretláčaní aj hokejbale
sk-sportovci
Zuzana Vráblová / Hokejbal.sk
  • Mená ako Sagan, Cibulková či Hamšík sa v našich médiách skloňujú pravidelne
  • Na Slovensku však máme neskutočné množstvo špičkových športovcov, ktorí sú držiteľmi prestížnych titulov
  • Naši reprezentanti hviezdia v bojových športoch, pretláčaní aj hokejbale

Hokejbalisti

Všetci fandíme hokeju, mnohí milujú futbal, máme skvelé basketbalistky, vodnopólistov aj volejbalistov. Naším najúspešnejším kolektívnym športom je ale hokejbal. V roku 2017 si slovenskí tím na svoje konto pripísal už v poradí tretí titul majstra sveta za sebou a celkovo majú až 4 zlaté víťazstvá. O tento šport sa Slovensko spolu s Českom, Kanadou a USA významne zaslúžilo v roku 1993, kedy krajiny spolu založili Medzinárodnú hokejbalovú federáciu – ISBHF.

Odvtedy sú naše mužské, no aj ženské zostavy na špičke a z každého šampionátu máme doma medailu. Stále je to amatérsky šport, ktorý v roku 2017 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR posilnilo dotáciou 315-tisíc eur. Z času na čas korčule vyzujú aj tie najväčšie hokejové hviezdy a úspešné obdobie v hokejbalovom tíme zažil aj Pavol Demitra.

Vodné športy

Slovensko má krásne vodné plochy aj napriek tomu, že nám chýba more či blízky oceán. Vlny pravidelne krotia naši kanoisti či kajakári a sú rozhodne medzi tými najlepším na svete. Do tejto kategórie však radíme aj našich wakeboardistov (športovec je pevne spojený s doskou podobnou snowboardu, ťahaný lanom). Miroslav Hribik, mnohonásobný majster Slovenska je sa titulom Majster sveta mohol pochváliť v roku 2015 a úspešnou reprezentantkou je aj vo wakeskate (športovec má na nohách klasické tenisky a s doskou podobnou skateboardu nie je pevne spojený, ťahaný lanom).

Je ňou Zuzana Vráblová, ktorá je dokonca päťnásobnou šampiónkou. Množstvo podobných adrenalínových športových podujatí zastrešujú súkromné organizácie (napr. Redbull), no o financovanie týchto športovcov sa stará a Slovenský zväz vodného lyžovania, ktorý tento rok do rozpočtu prispel sumou takmer 66 000 eur.

Na chrbte koňa

Okrem seniorských súťaží, už aj juniori dosahujú úžasné výsledky. Napríklad juniorskou svetovou jednotkou v endurance ja naša rodáčka, Lucia Supeková. Za pretekmi vo vytrvalostnom jazdení cestuje so svojimi koňmi po celom svete, do Ázie aj Južnej Ameriky.

Lucia sa k tomuto nevšednému športu dostala keď mala sedem rokov a dnes je jej domácim tréningovým areálom X-Bionic sphere v Šamoríne. Ako vyzerá súťažný deň, kedy na chrbte koňa prekoná stovky kilometrov, čo ju motivuje, ako je to s financovaním a kde si môžeš takúto súťaž naživo pozrieť aj ty, Lucia nedávno prezradila v našom rozhovore. Celý si ho prečítaš TU.

Bojové športy

Hoci veľa bojových športov nemá pôvod v Európe, práve Európania v nich mnohokrát vynikajú. Už len na našom malom Slovensku sú to napríklad Tomáš Deák a Attila Végh (šampióni MMA), Tomáš Holkovič (majster sveta v kickboxe), Lucia Krajčovič (niekoľkonásobná majsterka sveta v thaiboxe), Jessica Triebeľová (majsterka Európy v boxe) či Roman Volák (majster sveta v karate). Každý zo športov má vlastné pravidlá, vlastné športové kluby a svoj vlastný zväz, ktorý si financovanie rieši samostatne pomocou ministerstva aj súkromných sponzorov.

Niečo nezvyčajné

Je niekoľko zaujímavých športov, o ktorých si zrejme ani netušil, no Slovensko v nich vyniká. Vieš, čo je to prívlač? Nuž, aj to je šport, v ktorom máme šampióna. V športovom rybolove touto špecifickou technikou vyniká Peter Horňák. Na Slovensku máme špičku v pretláčaní – Rebeku Martinkovišovú a Luciu Debnárovú, svetové majsterky v pole dance – Ingu Kardoheli a Lenku Miklošovú, na bicykli si titul majstra sveta vybojoval v mestskom zjazde Filip Polc a tanečník Norbert Grofčík je majstrom sveta v breakdance, no začínal vo folklórnom súbore (celý rozhovor s týmto sympatickým chalanom si prečítaš  TU).

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech