Takto sa naši športovci presadili v biznise. Podnikajú tam, kde by si to nečakal

  • Športovci sa často považujú za ľudí, ktorí okrem fyzických výkonov nič nevedia
  • Niekoľko našich úspešných reprezentantov však tento stereotyp úspešne búra
  • Po kariére alebo počas nej sa pustili do podnikania v naozaj rozmanitých oblastiach
BeFunky-collage (38)
Chicago Blackhawk, archív Dominika Hrbatého, Le Tour De France SK/CZ
  • Športovci sa často považujú za ľudí, ktorí okrem fyzických výkonov nič nevedia
  • Niekoľko našich úspešných reprezentantov však tento stereotyp úspešne búra
  • Po kariére alebo počas nej sa pustili do podnikania v naozaj rozmanitých oblastiach

Mario Hoffmann

Niekdajší rýchlostný kanoista sa dlhé roky venuje rýchlostným jazdeckým pretekom, no dnes je najmä finančník a tiež multimilionár. Za sebou má viacero veľkých projektov, z ktorých mnohé ukončil. V nedávnej minulosti vystupoval ako podielový vlastník v spoločnostiach Poštová banka, J&T Fi­nance Group a J&T Pri­vate Equ­ity Group. Za po­diel v týchto firmách neskôr zin­ka­so­val asi šty­ri­sto mi­li­ó­nov eur. V súčasnosti napríklad pôsobí ako spoluvlastník v spo­loč­nosti Is­tro­ka­pi­tal a v bio­far­ma­ce­utickej firme Axon Ne­uros­cience, ktorá vy­víja a tes­tuje liek na Alz­he­i­me­rovu cho­robu. Okrem toho je Mario Hoffmann známy z projektu X-Bionic Sphere, kde vystupuje ako člen dozornej rady. Majetkové vzťahy s touto spoločnosťou však popiera. Viac si prečítaš tu. 

Dominik Hrbatý

Bývalý profesionálny slovenský tenista a aktuálny kapitán daviscupovej reprezentácie sa popri športe rozhodol podnikať. Už pred rokmi sa začal zaujímať o investovanie, pretože chcel svoje zarobené peniaze zhodnotiť. Dnes je o ňom známe, že investovaním zarobil viac peňazí ako tenisom. Najviac zarobil na nehnuteľnostiach, do ktorých správne investoval, vystupuje tiež ako konateľ spoločnosti NEHNUTEĽNOSTI, s.r.o. Podľa údajov z Finstatu jeho firma v roku 2016 zaznamenala tržby vo výške 200 859 eur a zisk viac ako 43-tisíc eur. Nedávno Dominik s bratom Jurajom v čele rozbehli nový biznis, a to investičnú spoločnosť Finax, ktorá chce priniesť revolúciu do slovenského finančného sektoru a zmeniť pohľad Slovákov na financie pomocou online finančného poradenstva. Dominik v nej vystupuje ako člen Poradnej rady.

Marián Hossa

Úspešný hokejista a trojnásobný držiteľ Stanley Cupu začal podnikať už popri hokejovej kariére. Chcel si tak zaistiť svetlú budúcnosť aj po tom, čo kariéru zavesí na klinec. Spolu s rodinou založil v roku 2009 firmu, ktorá dnes nesie názov HO&PE FAMILY, a aktívne sa podieľa na jej riadení. Špecializuje sa na výrobu a distribúciu mrazených, chladených a suchých potravín pre domáci aj zahraničný trh. V jej portfóliu nájdeš napríklad mrazené pirohy, knedličky, nugetky, mäsové špízy či inak spracované mäso a veľa ďalšieho. Mimochodom, sám Marián pirohy doslova zbožňuje. Za rok 2016 firma priniesla tržby vo výške 24 231 945 eur a zisk vo výške 92 368 eur.

Peter Velits

So zaradením do života nemal po úspešnej športovej kariére problém ani cyklista Peter Velits. Ten dokonca podniká až na dvoch frontoch. Spolu s bratom založil rodinnú firmu na výrobu kvalitného cyklistického oblečenia Isadore Apparel. Materskou spoločnosťou je Realdealcyclephile s.r.o., ktorá v roku 2017 zaznamenala tržby vo výške 1 832 014 eur a zisk vo výške 193 894 eur. Oblečenie šijú v Púchove, no online ho predávajú aj do ďalších krajín po celom svete. To však nie je všetko. Peter sa totiž podieľa aj na rodinnom biznise v hotelierstve. Vlastnia a prenajímajú totiž horský rezort Jasoň v Lazoch pod Makytou, v ktorom nájdeš niekoľko horských chát, bistro a nie prekvapivo aj požičovňu bicyklov.

Pavol Hurajt

V podobnom odvetví uspel aj bývalý slovenský biatlonista a olympijský medailista Pavol Hurajt. Ten mal vždy sen otvoriť si v tatrách kolibu. Po úspešnej kariére si ho neváhal splniť a dnes je spolu so ženou prevádzkuje kolibu Žerucha v Štrbe. V tradične zariadenej drevenej kolibe ponúkajú typické slovenské jedlá, ako sú halušky, pirohy či divina. Pre hostí vedia zorganizovať aj rôzne ľudové zábavy, ukážky remesiel či tradičné vítanie chlebom a soľou. Ubytovanie však neponúkajú a sú kolibou reštauračného typu. Rodinná firma Hurajt s.r.o. v roku 2017 priniesla tržby vo výške 527 428 eur a zisk vo výške 91 589 eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech