Tipy na víkendové cestovanie: Najkrajšie námestia Slovenska

  • Námestia boli oddávna miestom, kde sa konali tie najdôležitejšie mestské zhromaždenia
  • Okrem nášho hlavného mesta, máme kopu krásnych mestských centier poskrývaných aj v menších mestách
  • Dnes sme pre teba v rámci inšpirácie pre cestovanie po Slovensku vybrali päticu z tých, ktorých atmosféru jednoducho musíš zažiť
3424651388_b26157a015_b
Flickr
  • Námestia boli oddávna miestom, kde sa konali tie najdôležitejšie mestské zhromaždenia
  • Okrem nášho hlavného mesta, máme kopu krásnych mestských centier poskrývaných aj v menších mestách
  • Dnes sme pre teba v rámci inšpirácie pre cestovanie po Slovensku vybrali päticu z tých, ktorých atmosféru jednoducho musíš zažiť

Štefánikovo námestie – Kremnica

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Kremnica je horúcim favoritom mnohých cestovateľov. Jej Štefánikovo námestie je krásne zelené a spúšťa sa dolu kopcom. Zdobí ho baroková fontána či monumentálny morový stĺp a obklopuje množstvo starých meštiackych domov. Mnohé budovy sú zapísané v Zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. V meste by si nemal vynechať návštevu Múzea mincí a medailí či samotnej kremnickej mincovne, ktorá ako 700-ročný podnik funguje ako jeden z mála na svete (viac si prečítaš TU). Každoročne sa tu koná aj známa akcia Kremnické gagy.

Radničné námestie – Spišská Nová Ves

Mesto Spišská Nová Ves sa v rebríčku najkrajších miest Slovenska na prvých priečkach objavuje pravidelne. Má veľa krás, no jednou z nich je rozhodne aj Radničné námestie, ktoré je najdlhším svojho druhu v Európe. Má šošovkovitý tvar a ústredný kostol lemuje centrálny park. Okrem zimných, vianočných trhov tu v lete nechýba kino pod holým nebom, zájsť môžeš aj do neďalekého Provinčného domu, kde sídli Múzeum Spiša a na Spišský hrad či do Slovenského raja je to len na skok.

Nádvorie Európy – Komárno

Ďalšie krásne námestie nájdeš na juhu Slovenska, v Komárne. Jedinečné architektonické dielo sa pýši rozlohou 6500 metrov štvorcových a obklopujúce stavby sú štylizované tak, aby návštevníkom pripomínali rozdielny prístup k architektúre v jednotlivých krajinách Európy. Vstup naň tvoria štyri historické brány a o toto dielo sa postarali domáci kreatívci z Ateliéru Európa.

Nájdeš tu budovu zjavom typickú pre Grónsko, Taliansko, Island alebo Transylvániu a tie dopĺňa centrálna fontána aj sochy patrónov starého kontinentu. Toto námestie vznikalo v časoch, kedy Slovensko vstupovalo do EÚ a podľa vypadni.sk má symbolizovať túžbu jednotlivých krajín zjednotiť sa.

Radničné námestie – Bardejov

O niečo menej zelené, no stále veľmi atraktívne je aj námestie v kúpeľnom meste Bardejov. Rozľahlé námestie tvoriace centrálny priestor mesta zdobí Mestská radnica, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou a Bazilika Sv. Egídia. Celé námestie obkolesujú meštiacke budovy, ktoré sú upravené a obyvatelia aj návštevníci sa potešia absencii zbytočnej premávky či pocitu stiesnenosti.

Námestie sv. Mikuláša – Trnava

Nie len Trojičné námestie je pýchou mesta Trnava. Je to aj menšie námestie, ktoré sa nachádza len neďaleko centra, Námestie sv. Mikuláša. Už niekoľko sezón s priľahlou ulicou hostilo  známy Trnavský rínek, kde sa sústreďuje veľa šikovných ľudí a návštevníci sem zablúdia aj z ďalekého východu. Aj toto námestie lemujú staré meštiacke budovy, no nechýba ani jeden z najstarších kostolov mesta tzv. Hrubý kostol a Arcibiskupský palác.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech