TOP výhľady na krásnu slovenskú prírodu, ktoré musíš aspoň raz v živote zažiť

  • O tom, že slovenská príroda je nádherná, ani nemusí byť reč
  • Odkiaľ si však jej krásy, ktoré nám mnohé krajiny len závidia, vychutnáš najlepšie?
  • Toto je výber TOP 8 výhľadov, ktoré nesmú chýbať na zozname milovníka prírody
blaa
instagram.com/tomas.haluska, unsplash.com, instagram.com/lakostikmartin
  • O tom, že slovenská príroda je nádherná, ani nemusí byť reč
  • Odkiaľ si však jej krásy, ktoré nám mnohé krajiny len závidia, vychutnáš najlepšie?
  • Toto je výber TOP 8 výhľadov, ktoré nesmú chýbať na zozname milovníka prírody

Tomášovský výhľad

Slovenský raj je jedným z našich najkrajších kútov Slovenska a za jediný deň tu môžeš vidieť množstvo prírodných krás. Môžeš tu podniknúť pomerne nenáročné túry, počas ktorých uvidíš majestátne skalné tiesňavy, množstvo vodopádov či jaskýň a otestuješ svoju odvahu na rebríkoch. Lokalitám v Slovenskom kraji minimálne na Instagrame kraľuje Tomášovský výhľad, z ktorého uvidíš Prielom Hornádu, dolinu Bieleho potoka, ale aj veľkolepé štíty Vysokých Tatier. Skalná stena láka aj horolezcov.

Špania Dolina

Medzi najfotogenickejšie miesta na Slovensku rozhodne patrí táto na prvý pohľad nenápadná dedina blízko Banskej Bystrice. V Španej doline dnes žije len asi 200 obyvateľov, no je historicky významnou baníckou oblasťou. Nachádza sa v Starohorských vrchoch, ktoré sú časťou Vnútorných Západných Karpát. Najkrajší výhľad na čarovný kostolík, celú kotlinu a okolité vrchy, sa ti naskytne z Haldy Maximilán, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 720 – 800 m.n.m a je najväčšou haldou v celej banskej oblasti.

Predné solisko

Je ťažké vybrať jedno miesto v Tatrách, ktoré ti poskytne ten najkrajší výhľad. Mnohé lokality sú pre bežného človeka ťažko dostupné a kvôli výhľadom treba podstúpiť ťažké túry. Predné Solisko je však jedno z tých, ktoré zvládneš ľavou zadnou, no odmena je naozaj sladká. Vedie sem turistický chodník z Chaty pod Soliskom na vrch vo výške 2093 m.n.m a ide o nenáročnú túru, ktorá je ťažká len v poslednom úseku pod vrcholom. Za dobrého počasia a pre ľudí, ktorí sa neboja výšok, je to malina. Iní môžu zvoliť lanovku. Výhľad jednoznačne stojí za to.

Lomnický štít

Bolo by hlúpe opomenúť jeden z top výhľadov, a to z Lomnického štítu, z ktorého dovidíš až do Poľska či na Ukrajinu. Na vrchol sa turista dostane ako lusknutím prstov lanovkou zo Skalnatého plesa, pričom za obojsmerný lístok zaplatí 26 až 27 eur. Hore sa mu pred očami naskytne dychberúca panoráma Tatier. Lístky na lanovku sa však kvôli vysokému záujmu oplatí kupovať v predstihu niekoľkých dní. Zážitok si môžeš spestriť posedením pri káve vo výške 2634 m.n.m v kaviarni Dedo, ktorá je najvyššie položenou kaviarňou na Slovensku.

Veľký Choč

Vraví sa, že najkrajší výhľad na Slovensku zažiješ na vrchole Veľkého Choča v Chočských vrchoch, ktorý sa nachádza vo výške 1611 m.n.m. Na obľúbený vrchol a spot mnohých krajinných fotografov sa dostaneš pomerne jednoducho. Ide o stredne náročnú túru, hoci s veľkým prevýšením, a najobľúbenejšia trasa je z Valaskej Dubovej. Hoci nejde o vysoký vrch, vďaka jeho dominantnej pozícii oproti okolitej krajine sa ti naskytne 360-stupňový výhľad a uvidíš napríklad Západné a Nízke Tatry, Malú Fatru, Babiu Horu, ale aj Liptovskú Maru.

Súľovské skaly

Toto miesto je skutočne magické a obdarí ťa výhľadom na krásnu slovenskú prírodu takmer z ktoréhokoľvek jeho kúta. Obľúbený je miestny náučný chodník, Gotická brána či zrúcanina Súľovského hradu, z ktorej horných častí je výhľad na celý hrebeň skál aj Martinské hole či Javorníky. Novinkou je netradičná vyhliadka s názvom Zraková pyramída. Ide o drevené konštrukciu od umelca Juraja Gábora, z ktorej je naozaj výnimočný pohľad na prírodu s nevšedným optickým efektom. Je ťažké to opísať, preto sa radšej vyber zažiť to na vlastnej koži.

Sivec

Toto zaujímavé vyhliadkové meisto nájdeš na východnom Slovensku v pohorí Čierna hora. Neveľký vrch s výškou 781 m.n.m ti poskytne pohľad na Ružínsku priehradu a údolie Hornádu, no za jasného počasia uvidíš aj štíty Tatier. Nenáročnú túru z Ružína zvládne takmer každý turista za približne dve hodiny, no na vrchole a strmých zrázoch si treba dávať pozor. Na skalnom vrchole sa môžeš kochať krásami krajiny a počas túry možno zahliadneš aj vzácne poniklece. Ide o jednu z najkrajších výhľadových lokalít na východe Slovenska.

Chodník korunami stromov

Túto aktuálne najpopulárnejšiu slovenskú turistickú atrakciu zrejme netreba veľmi predstavovať. Chodník korunami stromov v Bachledovej doline nájdeš na Spiši, kúsok od slovensko-poľských hraníc. Krásne výhľady na okolité lesy a hory vrátane Belianskych Tatier a Pienín ti poskytne bez toho, aby si sa musel namáhať na túre. Okrem toho sa tu adrenalínovo zabavíš na tobogane či sieti nad priepasťou. Prehliadka chodníka ti zaberie približne hodinu času, no najmä cez víkend sa priprav na návaly turistov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech