Toto je jediný obchodný reťazec na Slovensku, ktorý zaviedol kompostovanie potravín

  • Kompostovanie je trend, na ktorý už stihlo nabehnúť veľké množstvo domácností
  • Tí najväčší hráči na trhu, ktorí ročne vyhadzujú tony potravín však na túto ekologickú aktivitu stále nemyslia alebo myslieť nechcú
tuccc
flickr.com/pexels.com
  • Kompostovanie je trend, na ktorý už stihlo nabehnúť veľké množstvo domácností
  • Tí najväčší hráči na trhu, ktorí ročne vyhadzujú tony potravín však na túto ekologickú aktivitu stále nemyslia alebo myslieť nechcú

Svetlou výnimkou medzi nákupnými reťazcami je Tesco v Partizánskom, ktoré ako zatiaľ jediné na Slovensku aktívne bojuje s plytvaním potravín. Zaviedli totiž projekt elektrického kompostovania a denne tak spracujú potravinový odpad v objeme takmer 140 kg. Cieľom je spracovať všetok potravinový odpad, čo predstavuje takmer jednu tonu týždenne.

„Myšlienka elektrického kompostéra vznikla kvôli minimalizácii potravinového odpadu, zlepšeniu recyklácie a taktiež úspore nákladov na odvoz a likvidáciu potravinového odpadu. Zároveň používanie elektrického kompostéra predstavuje moderné a ekologické recyklovanie všetkých druhov potravinového odpadu priamo na mieste jeho vzniku,“ vysvetľuje pre portál tovarapredaj.sk Lukáš Valach, CE project manager Tesco.

Prevádzka elektrického kompostéra beží v hypermarkete Tesco Partizánske. „Naším cieľom je spracovať maximálnu kapacitu potravinového odpadu, čo je takmer jedna tona potravinového odpadu týždenne,“ doplnil Lukáš Valach pre tovarapredaj.sk.

Elektrický kompostér pri 90-percentnej redukcii vstupného materiálu dokáže premeniť potravinový odpad na výživný kompost do 24 hodín, to znamená, že z tony potravinového odpadu vznikne asi sto kíl kompostu.

V priebehu apríla sa realizovali odborné školenia pre obslužný personál. Spustila sa štartovacia prevádzka, aby sa správne aktivovali mikroorganizmy, ktoré premieňajú odpad na výživný substrát. Dnes je už kompostér v plnej prevádzke.

Slovenské Tesco znížilo potravinový odpad o 20 %

Tesco sa snaží obmedziť svoj potravinový odpad. Vo finančnom roku 2017/2018 predalo celkovo 564 659 ton potravín, z čoho vznikli nepredané potravinové prebytky v množstve 8 521 ton. V porovnaní s predchádzajúcim rokom Tesco znížilo množstvo celkového potravinového odpadu o 20 %, z 9 957 ton na 7 934 ton. Z tohto množstva sa darovalo 586 ton prebytkov vhodných na ľudskú spotrebu, vrátane 9 ton, ktoré sa použili ako krmivo pre zvieratá.

zdroj: tovarapredaj.sk, menejodpadu.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech