Už zajtra sa začína cyklistický sviatok roka, Tour de France. Ako je to s odmenami?

  • Naša cyklistická hviezda, Peťo Sagan, sa po minuloročnej smole opäť postaví na štartovaciu pásku tzv. Starej dámy - Tour de France
  • Už zajtra sa začínajú preteky, na ktoré celý rok čakajú tisícky fanúšikov po celom svete
  • Celkový rozpočet organizátorov na odmeny pre cyklistov sa tentokrát vyšplhal na 2 milióny eur
howard-lawrence-b-652037-unsplash
Unsplash
  • Naša cyklistická hviezda, Peťo Sagan, sa po minuloročnej smole opäť postaví na štartovaciu pásku tzv. Starej dámy - Tour de France
  • Už zajtra sa začínajú preteky, na ktoré celý rok čakajú tisícky fanúšikov po celom svete
  • Celkový rozpočet organizátorov na odmeny pre cyklistov sa tentokrát vyšplhal na 2 milióny eur

Ak aj nie si príkladným fanúšikom cyklistického športu, tvár našej najväčšej hviezdy, Petra Sagana, je ti určite dôverne známa. Práve on je slovenským želiezkom v ohni v pretekoch, na ktorých bude v 21 etapách bojovať proti najväčším borcom z celého sveta.

Ak si chceš prečítať Peťov príbeh o tom, ako v prvom tíme podpísal zmluvu na 1000 eur mesačne a dnes je jedným z najlepšie zarábajúcich športovcov Slovenska, klikaj  TU.

Etape 3 / stage 3 😎😎😎😎😎 #TDF2017 📷 @jnsbseoul @petosagan

Príspevok, ktorý zdieľa Le Tour de France (@letourdefrance),

Financovanie športovcov je vždy zahalené rúškom tajomstva. Okrem oficiálnych informácií organizátorov pretekov o odmenách, ktoré sú pripravení súťažiacim vyplatiť, stojí za zárobkom tých najlepších aj množstvo reklamných kampaní, sponzorstiev a často utajované platy od vlastných tímov. Aj dnes, pred začiatkom najvýznamnejších cyklistických pretekov, je čo-to zamlčané, no rozdeľovanie odmien je známe. Pretekári si dokopy rozdelia viac ako 2 milióny eur.

Dostaneš to, čo si vybojuješ

Podľa cyclingweekly.com popularitu pretekov potvrdzuje aj fakt, že ich ročne sleduje približne 7,3 milióna divákov zo všetkých kútov sveta (jednu etapu cca 785-tisíc fanúšikov). Práve tento web prehľadne popísal, aké odmeny na súťažiacich cyklistov okrem celosvetovej slávy a pochvaly sponzorov čakajú. Najväčším víťazstvom bude žlté tričko víťaza pretekov v poslednej etape v samotnom Paríži, no aj 500 000 eur plus ďalších 500 eur za každý deň, ktorý strávil na vrchole rebríčka. Všetci ostatní, ktorí si žlté tričko počas trvania pretekov oblečú, získajú za každý deň jeho udržania 300 eur.

Najlepší najmladší cyklista dostane po každej z etáp 500 eur, najbojovnejší 2 000 eur. Horské etapy sú oceňované osobitne a kladie sa im osobitá pozornosť. Všetky sú odstupňované v štyroch leveloch, kde na víťaza prvého a najťažšieho stupňa čaká odmena 650 eur, druhého stupňa 500 eur, tretieho 300 a štvrtého 200 eur. Víťazi najvýznamnejších horských etáp Col du Portet a Col du Tourmalet si odnesú až 5 000 eur. Šprintéri na prvom, druhom a treťom mieste si rozdelia 1 500,1 000 a 500 eur, no a ak sa ešte vrátime k celkovému umiestneniu na pretekoch, tam sa budú rozdávať sumy od 11 000 až po 300 eur za výkony dosiahnuté až do 21. miesta.

Najlepšie tímy sa topia v problémoch

Hoci tieto odmeny môžu vyzerať rozprávkovo, nie všetky tímy sa v súčasnosti tešia z plných vreciek. Podľa informácií The Guardian z januára tohto roka sa mnohým v rámci investícií sponzorov vôbec nedarilo. Ich priemerný ročný rozpočet sa podľa odhadov pohybuje na sume 17 miliónov eur a spomínané sponzoringy nikdy nevydržia dlho. Napríklad bývalý tím nášho reprezentanta, Petra Sagana, Cannondale-Drapac v polovici minulého roka oznámil, že sa do pár týždňov zlomí, ak nepríde finančná injekcia, ktorú potrebuje. Stalo sa a 5 miliónov libier ich fungovanie zachránilo. A to je len jeden z príkladov. Ani výborné umiestnenia na významných pretekoch totižto nemusia zaručene znamenať úspech u sponzorov.

Otázka rodovej rovnosti

Financovanie tak obľúbeného športu, akým je cyklistika, má však aj ďalšiu tienistú stránku, ktorou je nerovnomerné ohodnocovanie žien a mužov. Podľa welovecycling.com až približne 50 % z profesionálnych cyklistiek popri aktívnom trénovaní a súťažení pracuje. Zatiaľ čo v roku 2018 minimálny plat mužom v profesionálnej cyklistike stúpol na hodnotu 38 115 eur v prípade svetových tímov a 30 885 eur pri kontinentálnych tímoch, odmeny žien nie sú nijako definované, a teda nie je zaručené, že niečo vôbec dostanú.

Podľa prieskumov približne polovica zo žien v tomto športe nezarobí ročne viac ako 10 000 eur a až 17 % nedostáva plat vôbec. Je to na zamyslenie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech