Cesta k miliónom #4: Začínal s 1000 € mesačne, no dnes berie milióny a je najväčšou cyklistickou hviezdou sveta

  • V našom seriáli o úspešných Slovákoch ti dnes predstavíme našu hviezdu na dvoch kolesách, Petra Sagana
  • Žilinčan, ktorý pobláznil svet cyklistiky začínal s platom 1000 eur mesačne a dnes sa jeho odmeny pohybujú v miliónoch
  • Magazín Forbes Slovensko ho minulý rok zaradil na tretie miesto rebríčka najlepšie zarábajúcich športovcov Slovenska
n67goa
Startitup
  • V našom seriáli o úspešných Slovákoch ti dnes predstavíme našu hviezdu na dvoch kolesách, Petra Sagana
  • Žilinčan, ktorý pobláznil svet cyklistiky začínal s platom 1000 eur mesačne a dnes sa jeho odmeny pohybujú v miliónoch
  • Magazín Forbes Slovensko ho minulý rok zaradil na tretie miesto rebríčka najlepšie zarábajúcich športovcov Slovenska

Dnes v našom seriáli o biznis príbehoch známych Slovákov pokračujeme. Po tom, ako sme ti predstavili milovníčku módy, tenistku Dominiku Cibulkovú (celý článok si prečítaš TU), kráľa realít, Ivana Chrenka (viac si prečítaš TU) a súčasného vrcholového českého politika so slovenskými koreňmi, Andreja Babiša (viac TU), máme na muške ďalšieho športovca. Je ním „tourminátor“ Peter Sagan.

Peťo sa narodil na konci januára 1990 v Žiline. Hoci pričuchol aj k futbalu, už od útleho detstva bolo jasné, že mu k srdu „prirástol“ bicykel. Oficiálne začal trénovať vo svojich deviatich rokoch a už jeho juniorská kariéra bola naplnená úspechmi. Venoval sa cestnej, horskej cyklistike aj cyklokrosu. Prvý veľký zlom nastal v roku 2007, kedy sa stal v kategórii cestnej cyklistiky majstrom Slovenska, skončil na 8. mieste na majstrovstvách Európy a na 4. mieste na majstrovstvách sveta.

V tom istom roku sa stal majstrom Slovenska aj v cyklokrose (dokonca na bicykli požičanom od sestry) a na majstrovstvách sveta v tejto kategórii skončil desiaty. Úspech vo všetkých disciplínach pokračoval aj naďalej a dvojnásobne Slovenským zväzom cyklistiky vyhlásený Talent roka v roku 2008 putoval do kategórie seniorov.

Prvý oficiálny klub, v ktorom Peťo jazdil, bol Liquigasu Cannondale. V roku 2008 s ním podpísal amatérsku zmluvu a hoci tu trénoval a pretekal v horskej cyklistike, na oficiálnych pretekoch na ceste vystupoval v drese slovenského klubu Dukla Trenčín. Jeho mediálny manažér Jozef Korbel v rozhovore pre Hospodárske noviny v roku 2015 prezradil, že náš cyklista si vtedy zarobil tisícku mesačne. Po ďalších úspechoch sa informácie o zvýšení odmeny líšia. Zatiaľ čo niektoré zdroje tvrdia, že v roku 2010 mu tím Cannondale prilepšil o 13-tisíc eur ročne, iné uvádzajú plat až vo výške 33 000 eur ako garantovanú odmenu člena Pro Teamu.

Počas sezón strávených v Cannondale tíme prišla poriadna kopa úspechov na pretekoch svetovej tour (napríklad Tour of California, Tour de Suisse, ďalšie Majstrovstvá Slovenska a začal hviezdiť aj na Tour de France) a v roku 2014 prišla prvá zmena tímu. Peter prestúpil do Tinkoff-Saxo, hoci záujem malo viacero špičkových tímov (napríklad známa Astana). V tomto období sa tiež odsťahoval do Monaka, kde býva dodnes. Jedným z veľkých lákadiel je okrem nižších daní, za ktorými sem odchádzajú mnohí, aj väčšia anonymita: „Už som bol unavený z bývania po hoteloch. Začínalo ma to vyčerpávať. Byt v Monaku bude moja základňa. Oplatí sa to. Kvôli počasiu, tréningu aj pokoju,“ priznal sa minulý rok po odovzdávaní cien Zlatý pedál.

Hoci o prestíži tímu Tinkoff-Saxo nemožno pochybovať, nezverejnený zdroj blízky cyklistovi Hospodárskym novinám prezradil, že skutočnej vyššej odmeny sa Petrovi dostalo až neskôr. Manažment často odmieta komentovať príjmy svojich športovcov, a preto často zostávajú zahalané rúškom tajomstva. Čo však vieme je, že v auguste 2016, po mnohých významných víťazstvách a prvej výhre na majstrovstvách sveta, prišla ponuka z tímu Bora-Hansgrohe. Tu sa podľa cyclingweekly.com dozvedáme, že zatiaľ čo Oleg Tinkov, ktorý sa rozhodol zo športu po konci sezóny odísť, platil Peťovi 4 milióny dolárov, Bora-Hansgrohe pristúpila na plat 6 miliónov. To zo žilinského rodáka urobilo najlepšie zarábajúceho cyklistu planéty.

Prvá sezóna pod novou značkou síce nepriniesla očakávanú slávu na Tour de France po tom, ako Petra z pretekov po štvrtej etape kvôli „slávnemu lakťu“ vylúčili, no astronomický plat pre svojho zverenca majiteľ tímu Bora, Ralph Denk, neoľutoval. Pre SME povedal: „Naši sponzori urobili viacero prieskumov. Výsledky boli pozitívne a ukázali, že išlo o dobrú investíciu. Takže môžeme byť spokojní. Získal si veľkú pozornosť médií, do tímu priniesol mnoho skúseností. Pomohol nám rásť. Je skvelé, že s ním môžem pracovať.“


Profesionálne tímy na platy svojich športovcov míňajú až 80 % svojich zdrojov a to koľko zarobia je odrazom ich výsledkov. Podľa svk.press na tento rok prijala Medzinárodná cyklistická únia novú platovú reguláciu, ktorá profesionálnemu cyklistovi v tíme World Tour zabezpečuje minimálnu odmenu 38 115 eur (nováčik dostane o niečo menej) a pri kontinentálnych tímoch je to najmenej 30 855 eur. Jazdci bez výraznejšej šance na etapové víťazstvo (tzv. domestici) si zarobia podľa televíznej stanice SKY Sports od 160 do 470-tisíc eur a ak získajú šancu na dosiahnutie najvyšších priečok, môže to byť až viac ako 600-tisíc eur.

Skupina superdomestikov (tí, ktorí pomáhajú lídrovi svojho tímu dosiahnuť tie najlepšie výsledky) môže dosiahnuť až tesne pod milión, nuž a odmeny tých najlepších sa pohybujú rádovo v miliónoch eur. Najnovšia platová regulácia platiaca až do roku 2020 však nemyslí na ženy v tomto športe a je veľkou témou odvetvia.

K vysokým platom borcov pohybujúcich sa na najvyšších priečkach rebríčkoch sa už tradične pripočítavajú napríklad etapové odmeny. Podľa cycling-info.sk je to napríklad pri Tour de France za umiestnenie v etape: 11 000 eur – 5 500 eur – 2 800 eur atď. (odmeny pre top 20), za konečné umiestnenie: 500 000 eur – 200 000 eur – 100 000 eur atď., 1000 eur pre každého, kto dokončí podujatie, odmeny aj pre najlepších vo všetkých ostatných klasifikáciách / súťažiach (víťazi zelený a bodkovaný dres 25 000 eur, biely a aktivita 20 000 eur, tímová súťaž 50 000 eur). To znamená, že odmeny spolu tvoria 2 280 950 eur, no ich výška sa pravidelne mení.

Náš Peťo je však zaujímavý zjav. Okrem neuveriteľných športových výsledkov jeho pozitívnu auru a zmysel pre humor zachytil aj svet marketingu a vo svojich reklamách ho chce mať každý. Spolu s veľkými partnerstvami si opäť športovec môže na účet pripísať nejaké to euro, často však svoje kontrakty strany nechcú komentovať. Pre Forbes reklamný tvorca Eman Erdélyi už v roku 2013 povedal: „Jeho cena je naozaj vyššia ako u ostatných športovcov. Poznáme ho všetci, má svoju farbu, gestá a pozitívny imidž. Takí by sme chceli byť všetci a také emócie potrebujú aj značky, ktoré za to platia.“

Len nedávno Petra vo svojich reklamách vymenil mobilný operátor Telekom, ktorým spolupracoval niekoľko rokov (za rok si vďaka spolupráci podľa Plusky zarobil 150-tisíc eur), spoluprácu si chváli aj Citroën, výživa Osmo Nutriton, Sunroot, niekoľko značiek oblečenia (napríklad Sportful), cyklistické okuliare Ride 100 % a naša športová hviezda dlhodobo spolupracuje s výrobcom špičkových bicyklov značky Specialized Bicycles.

Tí po úžasnom víťazstve na Paris Roubaix predstavili zo Sagan kolekcie jedinečný, zlatý bicykel. A to nie je všetko. Odborníci sa zhodujú, že v neprospech veľkých medzinárodných zmlúv u Petra stále hrá jeho pôvod a Slovensko nie je veľkým lákadlom. V prípade, že by bol Britom, Nemcom či Američanom, ročné príjmy z reklamy by mohli vynášať aj sedemmiestne sumy.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK