Vianočné svetielka poháňané kávou aj žuvačky na lekársky predpis. Čím sa môže Bratislava inšpirovať od iných metropol?

  • Naše hlavné mesto má množstvo krás a mnohí obyvatelia by ho nevymenili za nič na svete
  • Vylepšovať sa však dá vždy, tak prečo sa neinšpirovať od tých, ktorí robia veci o niečo lepšie?
  • Dnes zájdeme prstom na mape do holandského Amsterdamu, na sever Európy aj do rušného Singapuru
ba-inspiracia
facebook.com
  • Naše hlavné mesto má množstvo krás a mnohí obyvatelia by ho nevymenili za nič na svete
  • Vylepšovať sa však dá vždy, tak prečo sa neinšpirovať od tých, ktorí robia veci o niečo lepšie?
  • Dnes zájdeme prstom na mape do holandského Amsterdamu, na sever Európy aj do rušného Singapuru

K svojmu mestu sa vždy môžeme správať o niečo lepšie. Stačí zodvihnúť lístok vypadnutý z peňaženky, pohár z kávy hodiť do správneho koša, s kamošmi upratať 100 metrov štvorcových pred vašou bytovkou alebo pomôcť drobným príspevkom na rekonštrukciu schátranej budovy. Dnes však s nami prstom na mape navštíviš mestá sveta, ktoré sekciu „vylepšenia“ povýšili na úplne novú úroveň. Zozbierali sme naozajstné chuťovky.

Žuvačky

Obyčajnej žuvačke, ktorá skončí na chodníku trvá 20 – 25 rokov, kým sa rozloží. To, ako škodí mestskému vtáctvu radšej nebudeme hlbšie rozoberať. Vtáci si totiž zvyšky žuvačiek mýlia s pečivom, ktorým ich často ľudia kŕmia a v ich telách spôsobujú veľké problémy, až smrť. Preto mestá prichádzajú s novinkami, ktoré majú tieto „drobné nepríjemnosti“ vyriešiť.

Napríklad v takom Holandsku ročne ulice za­plaví 1,5 tony od­padu zo žu­va­čiek. Tie sa stali je­di­neč­ným ma­te­riá­lom na vý­robu štý­lo­vých to­pá­nok. Svoje sily spo­jila mar­ke­tin­gová spo­loč­nosť Ia­mAm­ster­dam, špe­cia­li­zo­vaná upra­to­va­cia služba Gum-Drop a vý­robca to­pá­nok Ex­pli­cit. Koľko stoja, a v akých farbách ich môžeš kúpiť sa dozvieš v jednom z našich článkov TU.

V ďalekom Singapure (mimochodom, jedným z najviac zaľudnených miest sveta) žuvačkový problém vyriešili radikálnejším spôsobom. Žuvačky sú tu len na lekársky predpis. Aj napriek svojej veľkosti si však veľkomesto udržuje svoju čistotu zákazom fajčenia v parkoch či v reštauráciách a vysokými pokutami za vyhadzovanie smetí mimo určených miest.

Káva

Vieš si predstaviť, že všetky bratislavské kaviarne a kaviarničky by po záverečnej odpad z kávy priniesli na jedno miesto a vyrobili z neho novú energiu? Nuž, v Litve vďaka starým kávovým zrnkám vysvietili vianočný stromček a cieľom britského startupu Biobean je jedného dňa z tejto hmoty vyrobiť toľko energie, aby „utiahla“ známy londýnsky double-decker.

Dažďová voda

Veľké jablko, New York City, zase chce vyriešiť problém s kanalizáciou počas silných dažďov. Mesto investovalo nemalé peniaze na pomoc organizáciám, ktoré predstavili svoje projekty na zadržiavanie dažďovej vody napríklad v zberniach pod diaľnicou, ktoré odľahčia tradičnú kanalizáciu a zabránia zatápaniu ulíc.

Metly a metličky

Štvrté najväčšie mesto Kanady, Calgary, ročne usporadúva veľké jarné upratovanie. Keď sa spoja všetci bojovníci za čistejšie mesto, počas jednej akcie dokážu vyzametať do čista až 14 000 kilometrov ciest a chodníkov (býva tu 1,26 milióna obyvateľov a približná rozloha mesta je 825,3 km²). Podľa portálu usaservicesfl.com v roku 2014 dokázala masa ľudí navyše upratať objem až 50-tisíc metrov kubických sutín a odpadu.

Proti snehu a mrazu

Určite poznáš tú situáciu, keď v našom hlavnom meste začnú padať prvé vločky snehu. Z nejakého dôvodu nastane panika, neistí vodiči spomalia a o chvíľku sa celé Slovensko posmieva opakujúcej sa situácii. V Japonsku to vyriešili po svojom a do vozoviek zabudovali malé kanáliky s ohrievanou vodou, ktoré zapoja do práce práve vtedy, keď začne snežiť a udržiavajú tak cesty v čo najväčšom poriadku. V Nemecku používajú podobný spôsob. Voda je však slaná a rozpustí aj silnejšiu poľadovicu. Niektorí sa zhodujú, že soľ síce vozovke škodí, no rovnako aj ľad.

Self Cleaning Streets In Korea from r/pics

V tomto zozname by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho. Ak si cestovateľ a sám si sa zoznámil s nejakým zaujímavým spôsobom, akým sa mestá o seba šikovne starajú, nezabudni sa pochváliť do komentára. Určite nazbierame viac zaujímavostí.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech