Holanďania posunuli recyklovanie na novú úroveň. Neuveríš, z akého materiálu sú vyrobené tieto topánky

  • Tri významné spoločnosť sa v Holandsku spojili a prišli s unikátnym spôsobom ako recyklovať odpady o niečo viac než doteraz
  • Rozhodli sa spracovať odpad, ktorý po cigaretových ohorkoch končí na chodníkoch najviac
gumshoe_side_2_-0
Gumshoe
  • Tri významné spoločnosť sa v Holandsku spojili a prišli s unikátnym spôsobom ako recyklovať odpady o niečo viac než doteraz
  • Rozhodli sa spracovať odpad, ktorý po cigaretových ohorkoch končí na chodníkoch najviac

Holandské ulice ročne zaplaví 1,5 tony odpadu zo žuvačiek, ktoré sa stali jedinečným materiálom na výrobu štýlových topánok. Svoje sily spojila marketingová spoločnosť IamAmsterdam, špecializovaná upratovacia služba Gum-Drop a výrobca topánok Explicit.

Vedel si vôbec, že žuvačke, ktorá skončí na chodníku, trvá 20 až 25 rokov, pokiaľ sa rozloží? A práve žuvačky sú po cigaretových ohorkoch druhým najväčším znečistovateľom holandských (a určite nie len tých) ulíc. Preto metropoly ročne do čistenia chodníkov a ciest od tejto chutnej malej drobnosti investujú milióny eur. S tým je však koniec. Už nepôjde len o čistenie, ale jedinečný plast, z ktorého sa žuvačky vyrábajú už dokážeme zrecyklovať.

Najprv sa všetok žuvačkový odpad z ulíc zozbiera špeciálnymi prístrojmi vďaka spoločnosti Gumdrop, ktorá sa od roku 2009 ako prvá na svete stará o osvetu v oblasti recyklovania žuvačiek a je aj prvá, ktorá prišla s jedinečným materiálom využívajúcim plast z našich milovaných pochúťok. Hoci sa spoločnosť hrdí prvými topánkami vyrobenými špeciálnou Gum-Tec technológiou, pravda je taká, že ich mäkké časti sú kožené a zo 100 % zrecyklovaných žuvačiek je „len“ podrážka.

Tá má navyše unikátnu potlač – mapu Amsterdamu. Na jeden pár topánok potrebuje spracovateľ celý kilogram žuvačiek a zatiaľ sú v predaji len v jednej jedinej farbe, a to ružovej. Už onedlho však výrobca plánuje do predaja zaradiť aj ďalšie farby. Originálnu obuv je možné si predobjednať, no k dispozícii bude až od júna tohto roku.

Ich cenu zatiaľ tvorí akási záloha v hodnote 50 eur, vďaka ktorej bude tvoj pár vytvorený, potom je však potrebné doplatiť za ďalšie služby a konečná cena sa vyšplhá na 199,95 eur. Amsterdam chce myšlienku vypustiť do sveta a z odpadom podobným spôsobom nechať zabojovať aj ďalšie metropoly.

Zdroj: czechcrunch.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá