Zabudni pri inzerátoch na „plat dohodou“. Novela zákona mení podmienky pre firmy

  • Pri hľadaní práce je už klasicky jedným z rozhodujúcich faktorov mzdové ohodnotenie
  • Doposiaľ sa väčšina stretávala s platom uvedeným pod pojmom "dohodou"
  • Od mája 2018 už bude v inzercii zamestnávateľ povinný uvádzať výšku hrubej mzdy
pexels-photo-259234
pexels.com
  • Pri hľadaní práce je už klasicky jedným z rozhodujúcich faktorov mzdové ohodnotenie
  • Doposiaľ sa väčšina stretávala s platom uvedeným pod pojmom "dohodou"
  • Od mája 2018 už bude v inzercii zamestnávateľ povinný uvádzať výšku hrubej mzdy

„Peniaze a odmeny budú v rozhodovaní o kariére vždy zohrávať obrovskú úlohu. Preto sa pred prijatím pracovnej ponuky zamyslite aj nad tým, či sa na danej platovej úrovni nebudete cítiť podhodnotení alebo naopak – či vás privysoká mzda nebude len podvedome nútiť k plneniu nereálnych požiadaviek zamestnávateľa, čo vás skôr či neskôr privedie k vyhoreniu.“ Toto je veľmi šikovné vysvetlenie toho, ako by mal nezamestnaný človek v časoch hľadania novej práce zmýšľať. Našli sme ho na blogu webu Profesia.sk, ktorá je už tradične platformou, kde zamestnanie denne hľadajú stovky ľudí.

Šikovná aplikácia Biznis info nás upozornila na novinku v Zákonníku práce, ktorá sa týka práve vyhľadávania pracovných ponúk. S novelou pribudne už od mája zamestnávateľom v ponuke práce povinnosť uvádzať tzv. základnú zložku mzdy, teda hrubú mzdu. Navyše im zakazuje uzatvoriť pracovnú zmluvu s odmenou nižšou ako bola uverejnená v ponuke. Ponúknuť viac a iné benefity, to už, samozrejme, môže.

Znamená to teda, že už konečne sa môžeme prestávať stretávať s frázou „plat dohodou“. Existuje niekoľko osvedčených spôsobov, ako si platovú situáciu vo svojom odbore sledovať. Napríklad Platy.sk poskytujú pravidelne aktualizované informácie o platoch na Slovensku, rôzne zaujímavé grafy a porovnania. Štatistiky na Slovensku nie sú veľmi priaznivé a až desatina z nás podľa nich zarába mesačne menej než 560 eur (celý článok si prečítaš TU). Práve verejné zverejňovanie informácií o ponúkanej výške hrubej mzdy môže spôsobiť, že medzi zamestnávateľmi vznikne cielená konkurencia, čo by bolo vítanou zmenou k lepšiemu.

O tom, či túto zmenu v Zákonníku práce iniciovala aj samotná platforma Profesia.sk, čo všetko chce uchádzač o zamestnávanie v ponuke vždy nájsť a o tom, ako sa k novinke môžu postaviť zamestnávatelia, sme sa Profesia.sk opýtali. Na odpoveď zatiaľ čakáme.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech