Zistili sme, koľko by ťa vyšiel kompletný výlet na olympiádu do Pjongčangu

  • Už dnesje na programe zahajovací ceremoniál Zimných olympijských hier v juhokórejskom Phongčangu
  • Naši športovci sa tento rok predstavia celkovo v siedmych športoch
  • Ak by si ich však chcel ísť pozrieť, musíš siahnuť hlboko do vrecka
ddd
lillehammer.com/facebook.com
  • Už dnesje na programe zahajovací ceremoniál Zimných olympijských hier v juhokórejskom Phongčangu
  • Naši športovci sa tento rok predstavia celkovo v siedmych športoch
  • Ak by si ich však chcel ísť pozrieť, musíš siahnuť hlboko do vrecka

Byť súčasťou Olympijských hier je snom mnohých. Nedávno sme ti napríklad priniesli rozhovor s Kamilou, ktorá sa rozhodla pre post dobrovoľníka na zimnej olympiáde v ruskom Sochi pred dvoma rokmi a určite neľutuje (celý rozhovor si prečítaš TU). Dnes sa však chceme pozrieť na to, koľko by si zaplatil za 6-dňový výlet do aktuálneho dejiska hier, juhokórejského Pjongčangu.

Najprv sa skúsime sústrediť na transfer. Vzhľadom na to, že Južná Kórea sa nachádza na opačnej strane zemegule, najkratší let trvá 13,5 hodiny, no ak máš cestovateľské „šťastie“, môže trvať dokonca viac ako 25 hodín. Ceny spiatočných leteniek pre jednu osobu začínajú na 593 eurách a letí sa z Viedne do hlavného mesta Seoulu. Odtiaľ sa do Pjongčangu dostaneš pohodlne vďaka novovytvorenej sieti rýchlovlakov, ktorú postavili kvôli olympiáde a pôvodne trojhodinovú cestu skráti na hodinu. Cena 7-dňového rail passu je približne 146 eur.

zdroj: http://english.visitkorea.or.kr

Ďalšou položkou na našom pomyselnom zozname je ubytovanie. To je, samozrejme, asi tá najťažšia časť, pretože dostať sa blízko centra diania je nemožné už pár mesiacov pred začatím olympiády. Teoreticky sa však na olympiádu ešte chceme dostať a cena za jednu noc pre jednotlivca priamo v Pjongčangu cez booking.com začína na 65 eurách a v podobnej cenovej relácii sa pohybujú aj sympatické možnosti cez airbnb, hoci tu zoženieš posteľ už za pár drobných.

Samozrejme, čím bližšie, tým drahšie. Lákavé sú aj okolité mestá Gangneung, Hoengseong alebo Hongcheon, kde je síce ubytovanie o niečo lacnejšie, no doprava na miesta športovísk môže byť zložitá. V samotnom Pjongčangu bude pre návštevníkov hier fungovať kyvadlová doprava z viacerých miest. Organizáciu si zatiaľ pochvaľuje aj naša slovenská výprava.

Neopomenuteľnou položkou sú aj vstupenky, ktorých ceny sú veľmi variabilné. Zatiaľ čo cena za jednu vstupenku na dnešný otvárací ceremoniál sa pohybuje na viac než 1100 eurách, našich krasokorčuliarov by si si mohol naživo užiť už aj za 30 eur. Podľa prehľadného kalendára, ktorý zverejnil náš Slovenský olympijský tím sme si však preklepli hlavné ceny vstupeniek na športy, v ktorých budeme mať zastúpenie.

Nasťu Kuzminovú si v kategórii behu na 12,5 kilometra môžeš pozrieť za 75 eur, Petru Vlhovú a Veroniku Velez-Zuzulovú v slalome za približne 100 eur a na hokejový zápas Slovensko – USA by si sa mohol pozrieť už aj za 45 eur. Ak si zvedavý na ostatné športy, všetky ceny vstupeniek nájdeš TU.

Už nám k šťastiu chýba len jedna položka, dobré jedlo. Tu sa môže každý návštevník spoľahnúť na rozsiahle food courty priamo v dejisku hier a aj na množstvo lokálnych reštaurácií či jedální priamo v hoteloch. Keďže náš pomyselný výlet trvá predsa len 6 dní, naúčtovali by sme si pri všetkej skromnosti 150 eur. Aby sme predišli zbytočnému komplikovaniu, do nášho zoznamu nezaradíme prípadné míňanie „vreckového“ na nejaký ten drink, suvenír či peniaze vrazené do inej zábavy.


Príklad (1 osoba/6 nocí): spiatočná letenka letenka  Viedeň/Seoul – cca 600 € + náklady na transfer – cca 150 € + ubytovanie na 6 nocí priamo v Pjongčangu – cca 240 € + vstupenky – cca 300 € pri vstupe na 4 podujatia + jedlo cca 150 € = 1 340 eur.

V roku 2020 sa letné olympijské hry budú konať v Tokiu a najbližšie zimné v Pekingu, takže znovu budú náklady na vycestovanie za jedinečným športovým zážitkom pre našich fanúšikov relatívne vysoké. Rok 2024 však prisľúbil letné olympijské hry v Európe, konkrétne v Paríži.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech