Lockdown nemusíme prežiť, supermarkety budú preplnené, sťažujú sa majitelia obchodov. Pre vládu majú naliehavý odkaz

  • Vláda aktuálne zvažuje kompletné zatvorenie krajiny a maloobchodníci preto opäť bijú na poplach a tvrdia, že ďalší lockdown nemusia prežiť
  • Zo skúseností vedia, že tri týždne stačiť nebudú a prevádzky maloobchodu tak budú pravdepodobne zatvorené dlhšie
maloobchodnici
Unsplash/Marino, Rodriguez
  • Vláda aktuálne zvažuje kompletné zatvorenie krajiny a maloobchodníci preto opäť bijú na poplach a tvrdia, že ďalší lockdown nemusia prežiť
  • Zo skúseností vedia, že tri týždne stačiť nebudú a prevádzky maloobchodu tak budú pravdepodobne zatvorené dlhšie

Upozorňujú, že celú situáciu zhoršuje aj skutočnosť, že ide o kritické obdobie. Je celkom bežné, že tržby za posledné týždne pred Vianocami môžu predstavovať aj štvrtinu celoročných tržieb.

„Situácia je kritická, ale nesúhlasíme s tým, že zatvorenie našich prevádzok je riešenie,“ hovorí Daniel Krakovský, predseda ISKM.

Tvrdí, že ponechaním otvorených fabrík a tiež supermarketov príde k zvýšeniu koncentrácie ľudí na jednom mieste. Naopak, otvorením v režime OP by obchodníci podľa ich slov dosiahli to, že sa zákazníci rozptýlia a nebudú sa koncentrovať, a tak znížili potenciálne riziko nákazy.

Už dlhšie maloobchod eviduje zmenu v nákupnom správaní Slovákov. Ľudia v nákupných centrách netrávia voľný čas, naopak, prídu, nakúpia a odchádzajú.

„Ak budeme zákazníkov v predvianočnom období koncentrovať iba v supermarketoch, ktoré sa po minuloročnej skúsenosti na toto obdobie zásobili množstvom nepotravinového tovaru, šíreniu nákazy tým nezabránime,“ tvrdí Krakovský.

Je presvedčený, že v esenciálnych obchodoch sa v tom prípade budú stretávať očkovaní s neočkovanými a pozitívni s negatívnymi, čo aktuálnej situácii nijako nepomôže.

Budeš dodržiavať pravidlá lockdownu?

„Pokiaľ by si zákazník mohol vybrať, myslíme si, že radšej pôjde do poloprázdneho obchodu ako do preplneného supermarketu,“ myslí si Krakovský.

Napriek úvahám o zatváraní obchodov a služieb neexistuje debata o forme odškodnenia maloobchodu ani návrhy riešení, ako tejto situácii do budúcna zabrániť.

Obchodníci sú frustrovaní, keď vidia, že vláda mala na vytvorenie schém pomoci naozaj veľa času, no nič sa neudialo. Veľmi sa obávajú, že opäť neplánovane skončia zatvorení na 4 mesiace ako v druhej vlne.

zdroj: Unsplash/jamakassi

„Ani tam zatvorenie prevádzok nemalo vplyv na stav našich nemocníc, ktoré sa začali spamätávať až po dvoch mesiacoch. Naše prevádzky sú úplne bezpečné a ich rizikovosť sa za celý čas nijako nepreukázala,“ uzatvára Krakovský s tým, že opäť raz podľa jeho názoru iba naženieme ľudí do veľkých sietí predávajúcich rovnaký sortiment, čím budeme diskriminovať lokálnych podnikateľov.

Kto to zaplatí?

Lockdown na Slovensku nebol podľa podnikateľov záležitosťou len na pár dní, no v prípade, ak by naozaj pomohol, sú ochotní spolupracovať. Pre vládu majú len jedinú otázku a to tú, kto to celé zaplatí?

„V druhej vlne, kedy boli podnikatelia zatvorení 4 mesiace (a mnohé služby dlhšie) sme počúvali, že teraz už vážne príde k odškodneniu. Opäť raz zostalo iba pri sľuboch. Pomoc z nájomného smerovala do rúk prenajímateľom a prvá pomoc pre zamestnancov cez firmy iba pretiekla – inak by to museli platiť úrady práce.“

Podnikatelia tak nedostali na svoje vlastné náklady ani euro. Dnes mnohí platia odložené odvody a po novom už nabiehajú aj splátky koronaúverov. Gastro a hotely sú zatvorené už týždne.

Obchodníkom vadí, že ich problémy vládnych predstaviteľov nezaujímajú. Neprišlo ani k zníženiu daní, podpora na nájomné dnes neexistuje, prevádzky splácajú úvery, ktoré im mali pomôcť a ich výpadok príjmu je obrovský.

jedlo
zdroj: Unsplash/Bimo Luki

„Ak príde k lockdownu, tento problém sa rozšíri na všetkých. Oprávnene sa teda pýtame, či je lockdown naozaj to, čo nám v tejto situácii pomôže. A ak áno, či je vláda pripravená schváliť obrovské kompenzačné balíky, ktoré by podnikateľom naozaj pomohli a pokryli aj ich priame straty a neboli tak len prostredníkom, ktorý uhrádza náklady iných s pomocou štátu.“

Dodávajú, že pokiaľ štát nie je ochotný podnikateľom pomôcť, potom neexistuje, aby k zatváraniu ekonomiky opäť prichádzalo.

Zdroje: ISKM, 10pregastro.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá