Loď, ktorá sa potopila, nebola Titanic, tvrdí TikTokerka. Jej teóriu začali ľudia masívne podporovať

  • Desaťročia výskumov, ponorov a faktov sú jedna vec
  • Sociálne médiá a influenceri však vec druhá
  • 18-ročná Mia je presvedčená o tom, že sa história mýli
titanic tiktok
Ilustračný obrázok, Unsplash/NOAA, TikTok/reprofoto/@_mia.w22_
  • Desaťročia výskumov, ponorov a faktov sú jedna vec
  • Sociálne médiá a influenceri však vec druhá
  • 18-ročná Mia je presvedčená o tom, že sa história mýli

S dátumom 15. 4. 1912, ktorý predstavuje potopenie Titanicu v Atlantickom oceáne po zrážke s ľadovcom, sme sa po prvý raz stretli na hodinách dejepisu, zemepisu či geografie. Popularitu tejto nešťastnej udalosti zdvihol aj známy katastroficko-romantický film z roku 1998. 

Desaťročia výskumu a ponorov by mali byť dôkazom toho, že k tomu naozaj došlo. Vďaka TikTokerke @_mia.w22_ o tom však množstvo ľudí začalo pochybovať.

18-ročná influencerka tvrdí, že to nebol Titanic, ktorý sa pred takmer 111 rokmi potopil. Jej video, v ktorom celú konšpiračnú teóriu objasňuje, má už viac než 11 miliónov pozretí. 

Titanic, Olympic a Britannic

TikTokerka začína trojminútové video faktickými poznámkami. Vysvetľuje, že Titanic vyrobila v roku 1912 spoločnosť White Star Line, ktorá mala na svedomí aj množstvo ďalších lodí, vrátane lodí Olympic z roku 1911 a Britannic z roku 1914. 

Mia následne poukazuje na totožný čiernobiely dizajn lodí Olympic a Titanic so štyrmi veľkými komínmi. Následne však s presvedčením hovorí, že nikto okrem staviteľov nepoznal interiér lodí, čo znamená, že cestujúci nevedeli, či sa počas osudovej plavby nachádzajú na Titanicu alebo na Olympicu. 

Podľa teórie tiktokerky sa spoločnosť White Star Line spoliehala na tento nedostatok vedomostí o vnútornom dizajne lodí, aby oklamala celý svet, zámerne potopila loď a ukoristila slušnú sumu peňazí z poistení. Smrť stoviek ľudí je podľa nej súčasťou plánu. 

@_mia.w22_ Replying to @bamastidealwaysrolls i’m not saying anything for sure, but like i am #titanic ♬ original sound – 🧃

Spoločnosť podľa nej potopila Titanic úmyselne

Mia následne tvrdí, že loď Olympic už bola dlhší čas v prevádzke a mierila do svojho lodného dôchodku, o čom spoločnosť podľa jej slov vedela. 

Hovorili si, že vyrobiť Titanic stálo veľa peňazí a ešte viac by ich stála oprava Olympicu, takže čo keby poslali na plavbu Olympic, potopili ho, zobrali si peniaze z poistení a potom iba zošrotovali Olympic, akoby to bol Titanic, na náhradné diely,“ dodala Mia.

Poďme si to teda zrekapitulovať. Podľa tejto konšpiračnej teórie predstavila spoločnosť White Star Line loď Olympic ako Titanic na túto neslávnu cestu cez Atlantický oceán. Tu však táto teória ešte nekončí. 

Tiktokerka tiež naznačuje, že niekoľko vplyvných ľudí, vrátane bankára J.P. Morgana a čokolatiera Miltona Hersheyho, vedelo, že sa loď potopí. Preto podľa jej slov zrušili svoju účasť na Titanicu tesne pred štartom jeho cesty.

Konšpiračnej teórie, ktorá tiež porovnáva počet okien na lodí Olympic a Titanic, sa podľa LAD Bible chytilo viacero jej sledovateľov. Niektorí jej úplne veria a dokonca tvrdia, že si ich Miina teória zasiahla natoľko, že úplne prehodnotili svoj doterajší pohľad na túto problematiku. 

Našli sa tiež takí, ktorých len baví uvažovať nad minulosťou a prijímajú jej názor. Tá najpočetnejšia skupina však pozostáva zo skeptikov, ktorí počas sledovania tohto videa len „prevrátili očami“ a pokračovali na svojej púti internetom ďalej. 

Titanic teda na dne Atlantiku nepochybne leží, ale je zaujímavé zamyslieť sa nad tým, ako to môžu vidieť ostatní. V tomto prípade to však pravdepodobne ostane len pri konšpiračných teóriách.

Zdroje: LAD Bible, TikTok/@_mia.w22_

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá