Ľudia môžu zachrániť svoj okres z čiernej farby, vraví Heger. Sme na 32 % vyťaženosti nemocníc

  • Slovensko zažíva zhoršovanie situácie a nárast prípadov v tretej vlne
  • Až 24 okresov bude od budúceho týždňa v čiernej farbe, to však môžu ich obyvatelia zmeniť, odkazuje Heger
  • Sme na 32 % vyťaženosti nemocníc, intubovaný pacient stojí štát 12 000 eur
pandemia, koronavírus, matovic, heger
TASR/Martin Baumann
  • Slovensko zažíva zhoršovanie situácie a nárast prípadov v tretej vlne
  • Až 24 okresov bude od budúceho týždňa v čiernej farbe, to však môžu ich obyvatelia zmeniť, odkazuje Heger
  • Sme na 32 % vyťaženosti nemocníc, intubovaný pacient stojí štát 12 000 eur

Premiér Eduard Heger sa na tlačovej besede po rokovaní vlády vyjadril, že až 80 % hospitalizovaných pacientov z aktuálneho počtu 1 300 je nezaočkovaných, alebo zaočkovaných 1 dávkou. Ľudí vyzval k vakcinácii, ktorá môže zmeniť farbu ich okresu o 1 stupeň. Denne pribúda na Slovensku približne 3 000 nových prípadov.

Chcem povzbudiť čierne okresy

Podľa slov Eduarda Hegera nemajú čierne okresy zúfať, no podporiť svojich obyvateľov v očkovaní. „Ružomberok, Skalica, Banská Bystrica, Humenné, Dolný Kubín a ďalšie, sú to okresy, ktorým chýba len malé percento očkovaných nad 50 rokov na to, aby mohli znížiť farbu COVID automatu o 1 farbu. Chcem ich povzbudiť.“

Personál v nemocniciach s najviac hospitalizovanými vraj dostáva zabrať. „Musíme im pomôcť tým, že sa budeme chrániť. COVID automat je dobre nastavený, zlyhávame na dodržiavaní opatrení,“ konštatuje.

Každý hospitalizovaný stojí 1 300 eur

Suma za hospitalizovaného pacienta začína na 1 300 eurách, no realita pacienta na pľúcnej ventilácii je aj 12 000 eur, čo zaťažuje ekonomiku štátu, nielen nemocnice. „Preto chcem pozvať občanov, aby sme v tomto nástupe boli opatrní a dôslední. Neočkovaní sú najviac ohrození.“

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dodal, že „sme, našťastie, len na 32 % maximálnej vyťaženosti nemocníc, no medziregionálne rozdiely sú veľké“.

S príspevkom na nájom podnikateľom štát v aktuálnej situácii neráta

Na otázku, či sa podnikatelia v čiernych okresoch dočkajú nejakej formy sanácie od štátu, sa Heger vyjadril, že automat je nastavený pomerne dobre a je hlavne na ľuďoch v daných okresoch, ako sa budú správať, a teda, do akej farby sa dostanú, respektíve, aké obmedzenia na nich budú uvalené.

„Automat sme nastavili tak, aby sme čo najmenej obmedzovali ekonomiku. Dali sme občanom možnosť, aby, ak sa správajú zodpovedne a dajú sa zaočkovať vo veku 50 +, to mohli korigovať. Slováci to dokázali, v Bratislave to dokázali. Ukázali nám, že sa dá fungovať takmer bez obmedzení.“

Sľubuje, že vláda bude vývoj pandemickej situácie sledovať. V tomto momente s príspevkom na nájomné pre podnikateľov však štát neráta. Zmena pravidiel je možná v budúcnosti na základe vývoja situácie.

Vladimír Lengvarský dodáva, že by ľudia mali počas sviatkov zvážiť cestovanie medzi okresmi, „hlavne presuny do čiernych okresov, k zmenám v cestovaní by však nemalo dôjsť“.

Zdroj: TK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie