Ľudia s chronickými chorobami sa dočkajú zaradenia do čakárne. Ministerstvo zdravotníctva predstavilo výrazné zmeny

  • Od nasledujúceho pondelka by malo nastať ďalšie uvoľňovanie opatrení pre červené okresy
  • V očkovacej čakárni nastanú výrazné zmeny
Lengvarský
TASR/Martin Baumann
  • Od nasledujúceho pondelka by malo nastať ďalšie uvoľňovanie opatrení pre červené okresy
  • V očkovacej čakárni nastanú výrazné zmeny

Každý záujemca od 16 rokov sa od zajtrajšieho dňa, 29. apríla, môže prihlásiť do očkovacej čakárne, oznámilo ministerstvo zdravotníctva SR na čele s Vladimírom Lengvarským. V tejto čakárni nastanú viaceré zmeny.

Rezort pracuje na novej vyhláške, ktorá by mala platiť od mája tohto roku. Upravovať bude očkovanie chronicky chorých pacientov, skupinové očkovanie, ale aj už medializované očkovanie sprievodu seniorov. Aktualizácia má podľa ministerstva za cieľ urýchliť očkovanie tých ľudí, ktorí sú najviac ohrození ochorením COVID-19. Aktuálne sa pripravujú technické úpravy registračného formuláru, aby systém bol pripravený na nasadenie, informuje SITA.

„Vakcinačné miesta sa budú meniť len na okresy. V rámci okresu bude každému pridelené vakcinačné miesto. Iba 30 % ľudí si vybralo viac miest ako jedno. Týmto systémom sprístupníme viac miest pre záujemcov. Vakcína bude priraďovaná, nebude sa môcť vyberať,“ priblížilo ministerstvo. Od zajtrajšieho dňa budú taktiež do systému zapracovaní aj ľudia s chronickými chorobami.

„Prvoradá bude kritická infraštruktúra, po nej nasledujú seniori nad 65 rokov, následne chronické choroby prvého stupňa, ľudia nad 60 rokov, chronické choroby druhého stupňa, vo zvyšných prípadoch sa bude postupovať podľa veku. Po prihlásení sa vám automaticky systém priradí termín na základe diagnózy či veku. Systém bude taktiež spárovaný s informáciami o zdravotnom stave žiadateľa poskytnutých jeho zdravotnou poisťovňou prostredníctvom rodného čísla žiadateľa,“ informujú.

Pre záujemcov o očkovanie, ktorí sú starší ako 60 rokov, ale je pre nich ťažké absolvovať ho prostredníctvom doposiaľ nastaveného systému, sa zavedie možnosť skupinového očkovania s využitím špeciálnych výjazdových očkovacích jednotiek. Vyhláška počíta aj s tým, aby so seniorom starším ako 70 rokov mohla byť zaočkovaná aj sprevádzajúca osoba. Rezort však upozorňuje, aby sa občania zatiaľ nedožadovali očkovania ako sprievod vo vakcinačných centrách, nakoľko to bude možné až po tom, ako vyhláška vstúpi do účinnosti. Vakcinačné centrá zatiaľ nie sú oprávnené takéto osoby zaočkovať.

zdroj: TASR /Dano Veselský

Na Slovensku máme momentálen 19 % obyvateľstva zaočkovaných aspoň 1. dávkou vakcíny. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 041 986 za predchádzajúci deň pribudlo 3 963 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 450 654 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 13 090 ľudí. Do konca apríla očakávané dodávky 304 250 vakcín, z toho: Pfizer / BioNTech – 146250, Moderna – 40800, Astra Zeneca – 90800, J&J – 26400. Informuje MZSR.

Vláda schválila nové rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie. Aktualizovanú mapu podľa COVID automatu predložil na rokovaní kabinetu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, platiť bude od pondelka 3. mája. S ňou prichádza aj ďalšie uvoľňovanie opatrení pre červené okresy. O konkrétnych zmenách a uvoľneniach vláda ešte rokuje.

Nový COVID automat

Od budúceho týždňa bude v treťom stupni varovania iba 10 okresov, podľa aktuálne platného rozdelenia je ich 22. Do druhého stupňa sa zaradí 60 okresov a prvý stupeň bude platiť pre deväť okresov, informovala SITA.

Do tretieho stupňa varovania budú od 3. mája patriť okresy Ilava, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Martin, Myjava, Poltár, Považská Bystrica, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín.

COVID automat sa mení k lepšiemu. Od pondelka ostane v treťom stupni varovania už len 10 okresov

Druhý stupeňa bude platiť pre okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

V prvom stupni varovania sa budú nachádzať okresy Dunajská Streda, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Skalica, Sobrance, Stropkov, Topoľčany a Zlaté Moravce.

Zdroje: TK, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech