Ľudia sa boja druhej vlny koronavírusu. Chcú sa nechať očkovať proti chrípke

  • Krajiny chcú očkovaním odľahčiť zdravotný systém
  • Nižším percentom chrípkových pacientov sa vytvorí priestor pre prípadnú druhú vlnu nového koronavírusu
vakcína (1)
TASR/AP Photo/Ted S. Warren, File
  • Krajiny chcú očkovaním odľahčiť zdravotný systém
  • Nižším percentom chrípkových pacientov sa vytvorí priestor pre prípadnú druhú vlnu nového koronavírusu

Obavy z druhej vlny koronavírusu vyvolali v niektorých krajinách zvýšený dopyt po vakcínach proti chrípke, čím chcú znížiť prípadný tlak na zdravotnícky systém. Britské úrady zvažujú, či neponúknu vakcínu každému obyvateľovi pre prípad, že sa vírus na jeseň vráti. Uviedla agentúra SITA s odvolaním sa na britský spravodajský denník The Guardian.

Pre nižšie percento chrípkových pacientov

Cieľom hromadného podávania vakcíny je znížiť počet hospitalizovaných pre chrípku. Britská Národná zdravotná služba (NHS) by tak mala väčšiu šancu na zvládnutie situácie spojenej s COVID-19. Samotná vakcína proti chrípke neochráni človeka pred koronavírusom.

Výrobca vakcíny Sanofi uviedol, že už zaregistroval zvýšený počet objednávok na zimu 2020 – 2021 z Británie a ďalších krajín. Varoval však, že zrejme bude problém zvýšiť výrobu, aby dostali produkt načas. Objasnil, že dodacie lehoty pre vakcíny sú dlhé a ich plány pre chrípkovú sezónu odsúhlasili ešte pred koronakrízou. V porovnaní s dvoma predchádzajúcimi rokmi však chcú zvýšiť výrobu o 20 %.

Na to, aby sme mali dostatok vakcín pre všetkých, by Británia potrebovala o 30 až 40 % viac vakcín ako zvyčajne,“ objasnil Peter Openshaw z Imperial College. Zástupca NHS Alastair Buxton uviedol, že niektoré krajiny, ako napríklad Austrália, už zaznamenali zvýšený dopyt po vakcínach proti chrípke od ľudí, ktorí sa chcú chrániť.

Dodal, že nadchádzajúca chrípková sezóna prinesie „veľa nových výziev“.  Ozrejmil, že NHS a lekárnici úzko spolupracujú na tom, aby mohli prioritné skupiny dostať vakcínu.

Program vakcinácie proti chrípke bude kľúčovou súčasťou prípravy Británie na zimu. Vakcíny sú v súčasnosti voľne dostupné pre najrizikovejšie skupiny obyvateľov, vrátane ľudí nad 65 rokov, tehotné ženy, opatrovateľov a deti základných škôl. Na chrípkovú sezónu sa pripravujeme v predstihu a ďalšie informácie zverejníme čoskoro,“ povedal hovorca britského ministerstva zdravotníctva a sociálnej starostlivosti.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech