Ľudia sa kúpu v rádioaktívnej vode a myslia si, že je liečivá. Populárne slovenské kúpalisko čelí škandálu

  • Ministerstvo životného prostredia upozornilo na nové zistenia ohľadom kúpaliska v Podhájskej
  • Kontrola už dávnejšie zistila, že voda obsahuje rádioaktívne prvky, ale tajili to
  • Kúpalisku vypršalo povolenie na čerpanie vody už v minulom storočí, napriek tomu veselo funguje ďalej
podhájska kúpalisko
TASR/Henrich Mišovič
  • Ministerstvo životného prostredia upozornilo na nové zistenia ohľadom kúpaliska v Podhájskej
  • Kontrola už dávnejšie zistila, že voda obsahuje rádioaktívne prvky, ale tajili to
  • Kúpalisku vypršalo povolenie na čerpanie vody už v minulom storočí, napriek tomu veselo funguje ďalej

Ešte v marci sme ťa informovali o akcii Prameň, počas ktorej vyšetrovatelia zistili, že populárne kúpalisko v Podhájskej čerpalo vodu z unikátneho geotermálneho vrtu celé roky nelegálne. V prípade už padli aj pokuty.

To, čo kontrolóri objavili teraz, ti vyrazí dych. Vo vode, v ktorej sa návštevníci kúpaliska čľapkajú, sú rádioaktívne látky. A ich koncentrácia nie ja ani náhodou „not great, not terrible“, ale sú tam v množstve, ktoré je ďaleko za bezpečnou hranicou. Informuje o tom rezort životného prostredia na sociálnej sieti.

Aktuálne zistenia Slovenskej inšpekcie životného prostredia a Polície SR preukazujú, že pri prevádzke kúpaliska sa porušovali zákony a pred verejnosťou sa zatajovala zvýšená prítomnosť rádioaktívnych prvkov vo vode z geotermálneho vrtu. Ich hodnota pritom výrazne prekračuje zdravotné limity,“ informuje ministerstvo s tým, že nejde o nový problém. O rádioaktívnej vode sa vedelo už dávnejšie.

Odhaľovanie podvodov okolo geotermálnych vôd v Podhájskej vyvrcholilo predbežne odhalením manipulácií s výsledkami zloženia tejto vody. Analýzu zloženia termálnej vody predložil koncom roku 2020 prevádzkovateľ vrtu a kúpaliska Podhájska v Záverečnej správe, na základe ktorej mala odborná komisia pre schvaľovanie množstiev podzemných vôd na MŽP, povoliť ďalšie čerpanie z geotermálneho vrtu. Vďaka vyšetrovaniu Polície SR sa odhalilo, že expert predkladajúci analýzu termálnej vody v Podhájskej, zatajil prítomnosť rádioaktívnych prvkov,“ informuje ďalej rezort.

Chodíš sa kúpať do Podhájskej?

Už predchádzajúce vyšetrovanie ukázalo, že kúpalisko nielenže čerpalo termálnu vodu nelegálne, ale ešte ju aj nelegálne vypúšťalo do potoka Liska. To je nebezpečné, lebo voda z geotermálneho vrtu je slaná a jej zloženie ničí miestne životné prostredie. Navyše, je znečistená tým, že sa v nej kúpu návštevníci. Do Podhájskej prichádzajú ľudia nielen relaxovať, ale aj liečiť si choroby pohybového aparátu, či neinfekčné kožné ochorenia. Populárna je u ľudí s psoriázou.

Inšpektori SIŽP ďalej navyše počas preventívnej kontroly na vodnom toku Liska v katastrálnom území Podhájska objavili systém rúr, z ktorých do rieky vytekala ďalšia, hnedo zafarbená odpadová teplá voda. Stotožnenie subjektov, zodpovedných za toto ďalšie nelegálne odstraňovanie odpadu, je vecou ďalšieho vyšetrovania SIŽP,“ dodáva ministerstvo.

Kúpalisko kradlo štátu termálnu vodu, nelegálne zarobilo milióny eur. Prípad Podhájska má dohru

Na vrte, ktorý funguje už od 70. rokov, nebol umiestnený merač. Aktuality.sk upozorňujú, že merač je v takomto prípade povinnosťou a prevádzkovateľ kúpaliska má štátu za odber termálnej vody platiť. To sa však nedialo a štát tak prišiel o nemalú sumu peňazí. Navyše, kúpalisko si nechávalo za návštevu bazénov zaplatiť. Polícia vypočítala, že vďaka vode zadarmo mohli prevádzkovatelia kúpaliska zarobiť za rok až jeden milión eur. Vyberanie vstupného preto polícia považuje za legalizáciu príjmov z trestnej činnosti.

Podľa rezortu životného prostredia ide o jedného prevádzkovateľa kúpaliska, ktorý čerpá vodu nelegálne a zadarmo a tým má oproti poctivo platiacim odberateľom nefér výhodu. Teraz je však na stole iný problém.

Pre majiteľov vrtu a prevádzkovateľov kúpaliska by mala byť prvoradá teraz – po odhalení prítomnosti rádioaktívnych prvkov – otázka zosúladenia využívania takejto vody s ochranou zdravia občanov. MŽP sa touto problematikou z povahy veci nemôže zaoberať, keďže ku tomu sú určené iné štátne orgány,“ uzatvára ministerstvo.

Zdroje: MŽP, Aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá