Ľudia sa sťažujú na nedostatok potravín, dôvodom je čínsky lockdown. Pribudli desiatky infikovaných

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 49
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 208
pandémia, covid
TASR/AP/Ng Han Guan
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 49
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 208

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 71,17 %. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 49 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 279 159, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 837 272 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 362 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 9 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 411.

Nulová tolerancia v Číne

Takmer 500 študentov poprednej čínskej vysokej školy pre novinárov bolo poslaných do karanténneho centra po tom, čo v ich internáte zistili niekoľko prípadov ochorenia COVID-19. Dovedna 488 muselo zamieriť do izolácie spolu s 19 učiteľmi a piatimi asistentmi. Do karantény ich previezli autobusmi.

Lockdown sa momentálne v Číne vzťahuje na približne 65 miliónov obyvateľov, a to napriek tomu, že v nedeľu tamojšie úrady zaznamenali iba 1 248 nových prípadov domáceho prenosu. Väčšina z nich bola asymptomatická.

Čína naďalej uplatňuje stratégiu „nulovej tolerancie Covidu“, vrátane masového testovania, striktných pravidiel izolácie a lokálnych lockdownov. To síce viedlo k nižšiemu počtu úmrtí ako v iných krajinách, no vyvoláva to čoraz silnejšiu opozíciu od ľudí i podnikateľov, ktorí musia čeliť mnohým obmedzeniam.

Obyvatelia, na ktorých sa vzťahuje lockdown sa už sťažujú na nedostatok potravín a základných predmetov. „Prešlo 15 dní, chýba nám múka, ryža, vajcia. Pred niekoľkými dňami sa nám minulo mlieko pre deti,“ povedal jeden z obyvateľov západného Sin-ťiangu.

Pred októbrovým zjazdom komunistickej strany sa úrady snažia zastaviť miestne epidémie. 

„Nemôžeme nakupovať veci online, pretože nedoručujú a supermarkety sú zatvorené. Správa sa k nám vláda ako k zvieratám, alebo len chce, aby sme zomreli?“ spýtal sa jeden používateľ na mikroblogovacej platforme Weibo, ktorú cituje Guardian.

Sociálne náklady dlhého Covidu

Sociálne náklady spojené s dlhým Covidom by v Holandsku mohli dosiahnuť 180 miliárd eur ročne. Uviedol denník NL Times. Denník sa odvoláva na zistenia ekonóma v oblasti zdravotníctva Xandera Koolmana zo Slobodnej univerzity v Amsterdame, ktorý uvedenú sumu vypočítal na základe údajov zo zahraničia.

„V Anglicku vidíme, že asi jedno percento pracujúcej populácie je vážne zasiahnuté syndrómom dlhého Covidu. Už nie sú schopní pracovať,“ povedal Koolman pre rozhlasovú stanicu NPO Radio 1.

Ak tieto údaje premietne na Holandsko, tak následky dlhého Covidu trápia asi 100 000 ľudí a v dôsledku toho sú stratou pre domáci trh práce. V kombinácii s nákladmi na ich liečbu dosahujú spoločenské náklady približne 180 miliárd eur ročne.

Peniaze a testovanie na covid
zdroj: Unsplash/Markus Spiske, TASR/Milan Kapusta

Koolman zdôraznil, že táto suma je iba veľmi hrubý odhad. Sociálne náklady by však mohli byť oveľa nižšie, ak sa nájde účinná liečba alebo ak nové varianty koronavírusu nebudú spôsobovať dlhý Covid.

Podľa augustovej štúdie výskumníkov z Univerzity v Groningene mal dlhý Covid každý ôsmy pacient, ktorý sa nakazil koronavírusom. S príznakmi ako strata čuchu, bolesti hrudníka, dýchavičnosť alebo chronická únava zápasili ešte niekoľko mesiacov či dokonca aj rok po prekonaní infekcie.

Iná lekárska štúdia z Erazmovej univerzity v Rotterdame zistila, že ešte rok po prepustení z nemocnice má zdravotné ťažkosti spôsobené dlhým Covidom až 92 percent hospitalizovaných pacientov.

Zdroje: BBC, MZSR, TASR, SITA, NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá