Ľudia už nebudú môcť väzniť psy na reťaziach. Do platnosti čoskoro vstúpi dôležitá novinka

  • Zmene tohto zákona predchádzala kampaň Nie reťaziam
  • Tá upozorňovala na príšerné podmienky, v ktorých niektoré psy žijú
Na snímke je pes
Ilustračný obrázok, Unsplash/Mel Elías
  • Zmene tohto zákona predchádzala kampaň Nie reťaziam
  • Tá upozorňovala na príšerné podmienky, v ktorých niektoré psy žijú

Psy na reťaziach v chovných zariadeniach, ako sú byty, domy alebo dvory, budú od januára 2024 minulosťou. Informuje o tom denník Pravda s tým, že výnimkou bude krátkodobé uviazanie pod dohľadom človeka a len na účel čistenia, kŕmenia alebo ošetrovania zvieraťa.

Novela zákona o veterinárnej starostlivosti, z ktorej to vyplýva, bola schválená ešte v júni 2021. Výnimkou bude aj chov alebo držba nebezpečného psa. Za takého psa sa označuje to zviera, ktoré v minulosti pohrýzlo alebo poranilo človeka. Netýka sa to gravidnej či dojčiacej suky, chorého psa a šteňaťa mladšieho ako 6 mesiacov.

Na reťazi bude môcť aj naďalej byť služobný pes, ktorý je v službách polície, vojakov a colníkov, no aj pes na osobitný účel počas stráženia či pracovnej činnosti, na ktorú je pes určený, a počas výcviku. V tomto prípade ide o záchranárskeho, pastierskeho, poľovného či SBS psa.

Ak sa psy narodili po 1. januári 2022, úprava pre ne začala platiť už pred dvomi rokmi. Na príprave novely spolupracovali aj občianske združenie Sloboda zvierat. Jeho predsedníčka Pavla Dugovičová uviedla, že napriek veľkým kompromisom ide o obrovské víťazstvo pre psy na Slovensku.

„Každý, kto plánuje psíka, si musí uvedomiť, že reťaz už nie je cesta. Veríme, že úprava prinesie viac rozvahy a zodpovednosti,“ dodala.

Slováci v tom majú jasno

Zmene tohto zákona predchádzala kampaň Nie reťaziam, ktorá upozorňovala na príšerné podmienky pre život psov uviazaných na reťaziach. Táto kampaň pozostávala aj z petície, ktorú podpísalo až 97-tisíc ľudí. Problematike sa venovala aj agentúra Focus, ktorej prieskum ukázal, že zákaz reťazí si želá 62 percent Slovákov.

„Škoda, že nielen priamu záchranu zvierat z reťazí, ale aj vzdelávanie verejnosti o tejto problematike, necháva štát výlučne na pleciach občianskeho združenia,“ informovala koordinátorka kampane Silvia Čaňová.

Sloboda zvierat na záver pripomína, že vyhláška o ochrane spoločenských zvierat držiteľom psa prikazovala zabezpečiť zvieraťu denný voľný pohyb bez uviazania. Podľa združenia to však nebolo možné kontrolovať. Došlo aj k situáciám, keď majitelia so psami permanentne uviazanými tvrdili, že psy majú voľný pohyb a nie sú uviazané.

„Výsledkom bolo tisíce psov, ktorí strávili celý život na reťazi. Pes patrí medzi spoločenské zvieratá s vysokými nárokmi na uspokojenie fyzických, mentálnych a sociálnych potrieb a potrebuje intenzívnu dennú pozornosť človeka po dlhých 15 rokov. Zadovážiť si ho preto odporúčame až po zodpovednom zvážení,“ dodala Dugovičová.

Na Slovensku úradovalo nebezpečné ochorenie psov 

Portál tvnoviny.sk v septembri informoval o tom, že na Slovensku sa stáva čoraz bežnejším ochorenie, ktoré môže mať pre psov a mačky fatálne následky. Ide o tzv. dirofilariózu alebo pľúcneho červa, prenášajú ho komáre.

Pre slovenských veterinárov nie je choroba ničím novým, avšak v minulosti bola veľmi zriedkavá. V dôsledku zmien klímy však do krajiny začínajú prichádzať nové druhy spomínaného hmyzu, z ktorých až 60 môže prenášať pľúcneho červa.

Ochorenie je momentálne najviac výrazné v južnej časti Nitrianskeho kraja a v niekoľkých okresoch Podunajskej nížiny.

„V posledných dvoch až troch rokoch sme identifikovali oblasti, kde táto pľúcna forma dirofilariózy tvorí viac ako 50 percent diagnostikovaných prípadov,“ informovala Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu SAV pre tvnoviny.sk.

Jediné uštipnutie komára stačí na prenos lariev pľúcneho červa. V tele tvojho domáceho maznáčika môžu následne dorásť do dĺžky niekoľkých centimetrov v priebehu polroka. Prvé príznaky ochorenia zahŕňajú slabosť, kašeľ, nechutenstvo, modrasté zafarbenie slizníc a odmietavý postoj zvieraťa k pohybu. Bez veterinárneho zásahu môže dôjsť až k fatálnemu výsledku.

Zdroje: Pravda, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá