Ľudia vedcom neveria, že vírus nebol vyrobený v laboratóriu. Výmysel je čoraz populárnejší, aj keď neexistuje dôkaz

  • Neexistuje jediný dôkaz o tom, že vírus bol vytvorený umelo v laboratóriu
  • Pravdepodobné je, že sa rozšíril zo zvieraťa, najčastejšia teória je, že ho na človeka preniesol netopier
  • Vedci sú „unavení“ z konšpiračných teórií
skúmavky doktor
Unsplash/CDC, NCI
  • Neexistuje jediný dôkaz o tom, že vírus bol vytvorený umelo v laboratóriu
  • Pravdepodobné je, že sa rozšíril zo zvieraťa, najčastejšia teória je, že ho na človeka preniesol netopier
  • Vedci sú „unavení“ z konšpiračných teórií

Aj na Slovensku je veľmi populárny hoax, ktorý hovorí o tom, že celá koronakríza je len umelo skonštruovaná a COVID-19 vznikol v laboratóriu. Neexistuje jediný dôkaz, ktorý by potvrdil túto teóriu. A vedci sú už z neustáleho vysvetľovania unavení, píše Sciencealert.

Diskusia opäť nabrala na obrátkach po tom, čo americké úrady oficiálne potvrdili, že začínajú skúmať pôvod nákazy. Chcú tak potvrdiť či vyvrátiť, že nový koronavírus skutočne nevznikol v laboratóriu. 

Neveria vedcom

Doposiaľ však všetky dôkazy hovoria o tom, že COVID-19 nie je vyrobený človekom, povedal imunológ Nigel McMillan z Menzies Health Institute Queensland. Podobne sa vyjadrili mnohí iní renomovaní vedci.

V štúdii zverejnenej na Nature Medicine skúmali vírus a dospeli k rovnakému záveru. Koronavírus, ktorý sa momentálne šíri po celom svete, nebol geneticky upravený.

Aj na Slovensku sa teória o tom, že je to všetko naplánované a cielené, teší obľube. „Pomohla tomu molekulárna biologička Soňa Peková, ktorá vyslovila hypotézu, že vírus nie je prírodného pôvodu (a zároveň povedala, že to určite neznamená, že to je biologická zbraň). Jej slov sa chytila dezinfo scéna, vzniklo na základe toho množstvo článkov so šťavnatými titulkami, jej slová vytrhávajú z kontextu a posúvajú do ďalšej významovej roviny,” vyjadril sa pre StartItUp publicista Jakub Goda.

Bolo to len otázkou času

Odborníci sa zároveň nazdávajú, že takáto pandémia nie je prekvapením. Bolo len otázkou času, kedy príde nebezpečná choroba, mnohé krajiny neboli dostatočne pripravené na takýto druh nebezpečenstva, píše Sciencealert.

„Očakávali sme, že choroba ako SARS či MERS môže spôsobiť pandémiu, a tak v mnohých ohľadoch vznik koronavírusu s pandemickým potenciálom nie je prekvapením,“ povedal Hassan Vally z La Trobe University.

WHO: Dôkazy naznačujú, že vírus má živočíšny pôvod

 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok oznámila, že všetky dostupné dôkazy naznačujú, že koronavírus SARS-CoV-2 pochádza zo zvierat a nebol vyrobený alebo upravený v laboratóriu. WHO tým podľa agentúry Reuters reagovala na vyhlásenie prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, že vírus údajne pochádza z laboratória v čínskom meste Wu-chan.

„Všetky dostupné dôkazy naznačujú, že vírus má živočíšny pôvod a nie je spracovaný ani vyvinutý v laboratóriu alebo niekde inde,“ uviedla hovorkyňa WHO Fadela Chaibová. Podľa WHO však zatiaľ nie je jasné, ako sa vírus preniesol na človeka.

PREČÍTAJ SI TIEŽ >> Slováci veria nezmyslom a myslia si, že sa koronavírus prenáša vodou. 30 % opýtaných Američanov zas, že vírus vytvoril človek

Zdroje: sciencealert.com, scimex.org, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech