Slováci veria nezmyslom a myslia si, že sa koronavírus prenáša pitnou vodou. 30 % opýtaných Američanov zas, že vírus vytvoril človek

  • V USA už zaznamenali 587.173 nakazených koronavírusom
  • Vyše 30 % opýtaných Američanov sa domnieva, že COVID-19 vznikol v laboratóriu
  • Niektorí Slováci veria, že sa choroba prenáša prostredníctvom pitnej vody
  • Slovenská polícia pravidelne vyvracia nezmysly o koronavíruse
koronavirus, USA, Donald Trump
Zdravotníci v ochranných odevoch privážajú pacienta s ochorením COVID-19 do zdravotníckeho zariadenia Elmhurst Hospital Center v New Yorku 7. apríla 2020. Vpravo americký prezident Donald Trump, TASR/AP/Kathy Willens, Patrick Semansky
  • V USA už zaznamenali 587.173 nakazených koronavírusom
  • Vyše 30 % opýtaných Američanov sa domnieva, že COVID-19 vznikol v laboratóriu
  • Niektorí Slováci veria, že sa choroba prenáša prostredníctvom pitnej vody
  • Slovenská polícia pravidelne vyvracia nezmysly o koronavíruse

Celý svet sa naďalej potýka s koronavírusom. Denne pribúdajú tisíce nakazených a prakticky všetky štáty robia mnohé opatrenia, aby zamedzili stratám na životoch. Pocítila to, samozrejme, aj globálna ekonomika – tým, že štáty „prikázali” ľuďom ostať doma, zastavila sa výroba mnohých prevádzok, podniky museli pozatvárať. 

Zvyšuje sa teda počet nezamestnaných, firmy robia, čo môžu, aby prežili a nikto si nedovolí tvrdiť, čo príde zajtra. Niektoré štáty, ktoré už pravdepodobne to najhoršie majú za sebou, začínajú poľavovať v prísnych nariadeniach. Napríklad v takom Rakúsku opätovne otvárajú tisícky obchodov

USA je na tom momentálne najhoršie čo sa týka šírenia koronavírusu. Patrí medzi tie krajiny, ktoré zaviedli tvrdé opatrenia o čosi neskôr oproti ostatným západným štátom. Počet nakazených na COVID-19 v Spojených štátoch momentálne stúpa v desaťtisícoch.

Najviac nakazených aj úmrtí je v USA

Za pomerne krátky čas sa v Spojených štátoch nakazilo k dnešnému dňu vyše 600.000 ľudí, podľa štatistík na worldmeters.info krajina potvrdila presne 614.246 pozitívnych vzoriek na koronavírus. USA je tak celosvetovo na pomyselnom vrchole čo sa týka počtu zistených prípadov COVID-19.

Smutné prvenstvo drží USA aj v úmrtiach. V Spojených štátoch podľahlo nákaze 26.064 ľudí, len v pondelok pribudlo 2.407 obetí. Predbehli aj Taliansko, v krajine na juhu Európy majú 21.067 úmrtí.

Neustále narastajúce čísla v počte nakazených a v počte obetí sa pravdepodobne podpísali aj na nálade v krajine. Ako informuje Forbes s odvolaním sa na Pew Research Center, vyše 30 % Američanov si myslí, že koronavírus vznikol v laboratóriu. A to aj napriek tomu, že neexistuje reálny dôkaz, že to tak naozaj je.

Forbes jednou vetou dodáva, že je to ukážka toho, ako rýchlo a efektívne sa dokážu šíriť deziformácie o koronavíruse, a to aj napriek tomu, že táto konkrétna teória je doslova „vycucaná z prsta”

Ľudia veria konšpiračkám, aby boli „nad vecou“

Svet sa momentálne snaží zistiť, odkiaľ presne COVID-19 prišiel, cieľom je detekovať pacienta nula. Vedci sa nazdávajú, že vírus preniesol na človeka netopier, táto teória je najrozšírenejšia a najpravdepodobnejšia. Možno aj preto, že nevieme, odkiaľ presne pochádza vírus, ľudia veria hoaxom.

Z vyššie spomínaného prieskumu vyplýva, že 23 % opýtaných sa nazdáva, že vírus človek zámerne vyvinul v laboratóriu. Ďalších 6 % si zas myslí, že bol náhodne vyrobený. Konšpiračnej teórii o umelom vytvorení nákazy veria prevažne mladí vo veku 19 až 29 rokov, tvoria jednu tretinu kladných odpovedí. Dáta zbierali v období od 10. marca do 16. marca 2020, čiže pred približne mesiacom.

kampan zadarmo od startitup

 

Slovenské úrady na čele s políciou neustále informujú občanov o situácii okolo koronavírusu. Upozorňujú tiež na šíriace sa nezmysly a jasne a rázne vyvracajú pochybné tvrdenia. V pondelok napríklad vyvrátila špeciálna policajná stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR tvrdenie o tom, že koronavírus sa prenáša prostredníctvom pitnej vody. 

Koronavírus neostáva vo vzduchu

„Na základe stanoviska Svetovej zdravotníckej organizácie, skúseností z epidémií z posledných rokov (napr. epidémia SARS z roku 2003) a spôsobu zásobovania pitnou vodou na Slovensku (dominantné využívanie podzemných zdrojov) nie je potrebné mať na obavy z používania pitnej vody z verejných vodovodov,” píšu v statuse na Facebooku. 

Policajti sa pritom odvolávajú na spoľahlivý zdroj, a to Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Konkrétne na ich stanovisko, v ktorom uvádzajú, že pitná voda nebola ani v jednom prípade potvrdeným faktorom prenosu nového koronavírusu. Najčastejšie konšpiračné teórie a hoaxy nájdeš aj priamo na WHO, ak si ich všetky prelistuješ, určite to nebude na škodu.

Obľúbená teória je tiež tá, že koronavírus ostáva vo vzduchu. Aj to je nezmysel. Vírus sa prenáša drobnými kvapôčkami vzdušnou cestou z človeka na iného človeka – teda kašľaním, kýchaním či rozprávaním. Je príliš ťažký, aby ostal vo vzduchu.

Aj hlavný kanál polície na Facebooku, ktorý sleduje takmer 300.000 ľudí, pravidelne informuje o koronavíruse a vyvracia falošné tvrdenia. Pochybovačov a šíriteľov nezmyslov nájdeš prakticky na každom kroku.

Nemusíš ísť pritom ďaleko a ani dlho hľadať. „To určite, nájde sa ešte nejaký naivný človek ktorý im tento podvod žerie,” napísal jeden z čitateľov na sociálnej sieti pod náš príspevok, že koronavírus je desaťkrát smrtelnější než prasacia chrípka. „Manipulátori. Už to prehnali a začali robiť chyby. Ľudia ich prekukli. Ale nájdu sa ešte aj veriaci v COVID-19,” napísal ďalší.

Slováci sú náchylní veriť nezmyslom

„Myslím, že konkrétne polícia v tomto robí veľmi dobrú prácu na svojom Facebooku. Sú veľmi aktívni a zvládajú reagovať na veľké množstvo hoaxov, ktoré sa šíria, vyjadril sa pre StartItUp publicista Jakub Goda, ktorý sa venuje dezinformáciám a sociálnym sieťam. Dodal, že s konšpiračnými teóriami je to ťažšie v tom, že sa často nedajú falzifikovať.

„Tiež treba rozlišovať medzi tým, čo je legitímna špekulácia a čo je nebezpečné konšpirovanie, ktoré napríklad podsúva nenávisť voči konkrétnym osobám alebo skupinám. Teraz sú u nás jednoznačne najpopulárnejšie teórie o pôvode koronavírusu,” vyjadril sa publicista.

Napriek tomu, že vo vedeckej komunite existuje zhoda, že vírus je prírodného pôvodu a na človeka preskočil zo zvieraťa, pravdepodobne z netopiera, tak je veľmi populárne a obľúbené podsúvať, že to bolo celé nejako inak, bolo to účelové a niekto za tým je.

„Pomohla tomu molekulárna biologička Soňa Peková, ktorá vyslovila hypotézu, že vírus nie je prírodného pôvodu (a zároveň povedala, že to určite neznamená, že to je biologická zbraň). Jej slov sa chytila dezinfo scéna, vzniklo na základe toho množstvo článkov so šťavnatými titulkami, jej slová vytrhávajú z kontextu a posúvajú do ďalšej významovej roviny,” upresňuje Goda.

Mnohé z týchto článkov patria podľa neho medzi najvirálnejšie na slovenskom internete. „Vo všeobecnosti, čokoľvek veľké sa vo svete stane, či už je to veľký teroristický útok alebo požiar v Notre-Dame, okamžite sa u nás vyroja konšpiračné teórie o tom, ako to celé bolo a kto je za tým. Pre ľudí je to stále zjavne veľmi lákavé, aj keď v skutočnosti je to otrepané a banálne,” dodal Jakub Goda.

Tomu, že ľudia zdieľajú a veria konšpiračným teóriám, sa pred týždňom venoval aj The New York Times. „V minulosti sme už čelili pandémii. Nečelili sme jej ale v čase, keď boli ľudia takto prepojení a mali k dispozícii toľko informácii ako dnes,” citujú noviny Grahama Brookieho, šéfa laboratória Council’s Digital Forensic Research Lab.

Ľudia veria, že keď majú prístup k tajným informáciám, ako napríklad že laboratória schválne rozšírili nákazu, tak sú nad vecou. „Keď veríte konšpiračným teóriám, potom máte lepšie vedomosti, ktoré ostatní nemajú,” cituje doktorku Karen M. Douglas NY Times.

Za všetko môže Bill Gates, samozrejme

Nielen v Spojených štátoch či na Slovensku, ale po celom svete sa šíria neoverené informácie o koronavíruse. Napríklad v takej Veľkej Británii sa mnohí nazdávajú, že za všetko môže zavedenie 5G siete. Za posledné týždne preto začali ľudia podpaľovať a iným spôsobom znehodnocovať komunikačné veže, dohromady už poškodili vyše 100 takýchto zariadení. Aj Česko má problém s hoaxami, dokonca vznikol web, ktorý zlepuje všetky nezmysly vrátane smrtiacej 5G siete dohromady, o čom sme ťa informovali v pondelok. 

Obľúbená teória je tiež to, že za celým sprisahaním proti ľudstvu stojí Bill Gates, jeden z najbohatších ľudí sveta. Pred piatimi rokmi sa totiž počas prejavu na TEDx vyjadril, že ľudstvo možno bude v budúcnosti čeliť epidémii. „Keď som bol dieťa, báli sme sa jadrovej vojny. Najväčším rizikom globálnej katastrofy je dnes vysoko nákazlivý vírus,” povedal bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft.

Odvtedy sa s konšpiračnými teóriami o tom, ako za všetko môže miliardár, vrece roztrhlo. Aj pod článkom StartItUp na Facebooku sa mnohí vyjadrovali, že to celé naplánoval bohatý Američan. Podobné, ničím nepodložené tvrdenia sme nahlásili sociálnej sieti a skryli.  

Ak chceš byť spoľahlivo informovaný, stačí čítať relevantné a overené médiá. Tie spravidla čerpajú zo zdrojov pozostávajúcich z faktov a z tvrdení odborníkov. Riadiť sa krčmovými rečami na Facebooku a veriť konšpiračným teóriám nemá zmysel. StartItUp pravidelne informuje o aktuálnom dianí okolo koronavírusu na Slovensku aj vo svete, všetko nájdeš na jednom mieste.

Zdroje: Forbes.com, WHO, nytimes.com, uvzsr.sk, worldometers.info, korona.gov.sk, pewresearch.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá