Ľudstvo je na ceste k obrovskej skaze. Ak nezmeníme správanie, kravy ostanú najväčšie žijúce zvieratá

  • Nerozvážnosť ľudí nepozná hraníc, no najhoršie je, že si neuvedomujeme následky
  • Mnohé rozhodnutia ovplyvňujú životné prostredie a aj zdravie samotných zvierat
  • Podľa štúdie môžu byť kravy o pár rokov najväčšími žijúcimi cicavcami.
pixabay.com
  • Nerozvážnosť ľudí nepozná hraníc, no najhoršie je, že si neuvedomujeme následky
  • Mnohé rozhodnutia ovplyvňujú životné prostredie a aj zdravie samotných zvierat
  • Podľa štúdie môžu byť kravy o pár rokov najväčšími žijúcimi cicavcami.

Zoologické záhrady a blockbusterové filmy obchodujú s láskou ľudí k veľkým zvieratám. Avšak práve vďaka ľudským činom a rozhodnutiam žije na svete stále menej a menej veľkých zvierat. Nová tlačová správa, resp. štúdia varuje, že nie je tak vzdialenou budúcnosťou stav, kedy jedine kde bude možné vidieť veľké zvieratá bude zoo, konkrétne zvieratá väčšie ako sú domáce kravy.

Pred pol miliónom rokov bolo všade na svete mnoho veľkých zvierat, no rozmanitosť a množstvo druhov, ktoré sú väčšie ako človek odvtedy veľmi rýchlo klesli. Otázka, či to spôsobilo konanie a chyby človeka alebo za to môže globálne otepľovanie je jednou z najintenzívnejšie diskutovanou otázkou paleontológie.

Publikácia v časopise Science pozoruje a vyhodnocuje tieto zmeny za obdobie posledných 125 000 rokov a vinu prikladá jednoznačne na stranu ľudí a ich neuváženého a sebeckého konania.

„Všetky obývateľné kontinenty kedysi obývali obrie cicavce, ale dnes sa ich obmedzený počet nachádza do značnej miery len v Afrike. Tento pokles je zhodný s globálnym rozširovaním hominínov v neskorých kvartáloch.“ uvádza sa v článku

Súčasná miera zániku je najvyššia od konca geologickej periódy Kriedy, no aj v počiatočnej fáze sledovaného obdobia je v rôznych záznamoch o fosíliách viditeľný pokles veľkých cicavcov.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: unsplash.com

Je to množstvo veľkých zvierat, ktoré počas tohto obdobia vymreli. Na všetkých kontinentoch a bez ohľadu na to, či sa jednalo o predátorov alebo bylinožravcov, bolo oveľa viac pravdepodobnejšie vyhynutie práve veľkých zvierat ako tých menších. Napríklad, Eurázia mala v období, keď tam ešte nežili ľudia, viac veľkých zvierat ako Afrika.

V publikácií sa uvádza, že ľudia lovia veľké zvieratá, ktoré by boli pred predátormi v bezpečí. Vyhubenie veľkých bylinožravcov priamo ovplyvňuje prežitie veľkých predátorov, ktoré sa živia ich mláďatami. Pred 15 000 rokmi bola priemerná hmotnosť domácich cicavcov v Severnej Amerike 98 kg, no a dnes je to smutných 7,7 kg. Pri odhadovaní stavu v budúcnosti vedci odhadujú, že ich priemerná hmotnosť klesne na 4,9 kg a všetky väčšie zvieratá ako krava môžu úplne vyhynúť v priebehu dvoch storočí.

Na potvrdenie teórie, že zodpovednosť za ich úbytok nesú ľudia, profesorka Felisa Smith z univerzity v Novom Mexiku a jej kolegovia porovnávali mieru vyhynutia malých až veľkých druhov v rôznych obdobiach. Žiadne obdobie počas posledných 65 miliónov rokov nevykazovala rovnako veľkú „zaujatosť“ voči zvieratám konkrétnej veľkosti.

Zaujímavé je, že najpodobnejšie hodnoty boli zistené približne pred 29 miliónmi rokov, ale boli to malé zvieratá, ktoré vyhynuli, a to pravdepodobne z dôvodu rastu trávnatých porastov. AK by sme sa pozreli ešte hlbšie do minulosti zistili by sme, že veľkosť zvierať nebola prediktorom rizika ich vyhynutia.

zdroj: ifscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá