Luka Sučic: Prvé dve investície v hub:raum-e boli do slovenských startupov

  • Na vlastnej koži sme si pred pár mesiacmi mohli vyskúšať, čo to ten akcelerátor vlastne je. Osem intenzívnych dní mi otvorilo oči a slová "makať ako fretka" nadobudli úplne nový význam. Okrem toho, že som sa ku koncu celého programu ako taká fretka cítil, podľa fotiek z webu som aj ako jedna vyzeral. Napriek všetkému to bolo skvelých osem dní a kopa nových skúseností. Čo nové sa má v krakovskom hub:raume udiať, som sa povypytoval jedného z jeho hlavných predstaviteľov, Luku Sučica.
image_1400095666.jpeg
  • Na vlastnej koži sme si pred pár mesiacmi mohli vyskúšať, čo to ten akcelerátor vlastne je. Osem intenzívnych dní mi otvorilo oči a slová "makať ako fretka" nadobudli úplne nový význam. Okrem toho, že som sa ku koncu celého programu ako taká fretka cítil, podľa fotiek z webu som aj ako jedna vyzeral. Napriek všetkému to bolo skvelých osem dní a kopa nových skúseností. Čo nové sa má v krakovskom hub:raume udiať, som sa povypytoval jedného z jeho hlavných predstaviteľov, Luku Sučica.

 Luka Susic - hub:raum

 

Luka, aké sú podľa tvojho názoru najzaujímavejšie startupy na Slovensku? Povedzme top 5.

Aby som bol úprimný, prvé dve investície v hub:raum-e boli do slovenských startupov. To hovorí samo za seba. Preto sú podľa môjho názoru na vrchole zoznamu kvalitných startupov práve tie slovenské. Určite sem patrí Excalibur, ktorý zmení váš mobilný telefón na univerzálny bezpečnostný token. Táto mobilná aplikácia umožňuje svojim užívateľom prihlásiť sa do svojich počítačov, softvéru alebo na internetové stránky hladko a bezpečne bez toho, aby museli zadávať prihlasovacie údaje.

Ďalej Thapir ponúkajúci dennú dávku lokálnych aktivít vo vašom okolí. Prináša vám prehľad aktuálnych akcií, koncertov, živej hudby, DJ-ov, konferencií alebo seminárov, ktoré sa konajú blízko vás. Dodáva tak hodnotný obsah, nech ste kdekoľvek – či už vo svojom rodnom meste alebo na cestách.

Zaujímavé je tiež Piano Media. Piano predstavuje paywall-ový systém, ktorý zahŕňa najrozšírenejšie slovenské média. Pred niekoľkými mesiacmi oznámili dohodu s Newsweek, čo je vlasne reštartovaný známy americký časopis. Kto vie, možno práve Piano predstavuje začiatok éry, kedy budú zákazníci platiť za internetový obsah. Žeby začalo Piano budovať nové internetové médiá ?

InHiro môže byť veľmi dobrým riešením pre firmy, keďže najlepší zamestnanci už majú nejaké zamestnanie. Ak zamestnávateľ hľadá týchto zamestnancov, musí vždy zverejniť pracovnú ponuku. Práve aplikácia InHiro pomáha komunikovať s odborníkmi prostredníctvom priateľov a sociálnych médií.

Ešte by som spomenul Staffino – mobilnú a webovú aplikáciu, ktorá môže zlepšiť zážitok z nakupovania. Aplikácia analyzuje výkon obsluhy a zanecháva spätnú väzbu pre manažérov podniku alebo obchodu. Veľmi praktické, zvlášť pre podnikanie.

 

Povedzme, že mám nápad na startup. Prečo by som mal ísť za vami? Ako mi pomôžete rozvíjať moje podnikanie?

Samozrejme, ak máte zaujímavú a inovatívnu myšlienku, tak ponúkame niečo, čo sa nazýva „smart money“. Je to prístup k obrovskej zákazníckej základni takým spôsobom, že v spolupráci s operátorom Deutsche Telekom sa spustí obmedzené pilotné nasadenie alebo sa spraví plný komerčný štart. To je obrovskou výhodou, pretože podnikatelia môžu otestovať svoj ​​produkt či službu a zistiť, či nie je potrebné niečo zmeniť.

Ďalej ponúkame finančnú podporu až do výšky 80 000 eur, rozsiahle mentorské siete zložené z ostrieľaných podnikateľov, startupových veteránov a hlavne našich  expertov z celej DT skupiny.

Teraz je skvelá príležitosť, aby ste sa k nám pridali. Práve spúšťame ďalšie kolo našej vlajkovej lode – programu hub:raum Krakow Warp, ktorý vám pomôže nielen vytvoriť svoj projekt rýchlo, dodá mu priam až svetelnú rýchlosť. Jediné, čo musíte urobiť, je vyplniť formulár do 20. mája na www.applytohubraum.com alebo www.hubraum.com/apply.

 

Môžeš mi povedať niečo viac o tomto programe?

Hub:raum Krakov WARP je európsky turbo akcelerátor, prostredníctvom ktorého chceme nadviazať vzťahy so startupistami a kreatívnými ľudmi v celom regióne strednej a východnej Európy. Chceme sa s nimi tiež podeliť o svoje vedomosti a skúsenosti, pretože sme presvedčení, že startupistov môžeme využiť pri svojej práci. Toto bude už druhé kolo nášho programu a konať  sa bude klasicky v Krakove v Poľsku, od 7. do 14. júna. Vybraná skupina začínajúcich startupov príde do Krakova a vybraným tímom bude ponúknutá investícia. Taktiež pokryjeme náklady na let a ubytovanie pre tých, ktorí k nám postúpia.

 

 

Je naozaj možné plne benefitovať z osemdňového programu? Akcelerátory zvyčajne trvajú oveľa dlhšie.

To je veľmi dobrá otázka. A odpoveď je ešte lepšia: rozhodne áno. Počas týchto ôsmich dní robíme intenzívne workshopy, ktoré trvaju niekedy až 8-10 hodín denne. Za tento čas môžete získať obrovské množstvo poznatkov. Zameriavame sa na také oblasti, ako je financovanie, marketing a biznis manažment. WARP kombinuje workshopy, prednášky, školenia a individuálne konzultácie s našimi inštruktormi a prizvanými odborníkmi. To je záruka, že naši účastníci dostanú to najlepšie poradenstvo. Skúsenosť z nášho prvého kola Warp-u to dokazuje. Ak sa chcete pozrieť na video, nájdete ho tu.

 

 

Aké startupy si najčastejšie pozývate do vášho akcelerátora?

Inovácie s jedinečným charakterom – to je to, čo v projektoch hľadáme. Predovšetkým nás zaujímajú nápady, ktoré pracujú v oblasti telekomunikácií (napr. technológie, aplikácie, služby…), digitálnych médií, mobilných riešení a internetu – ako pre B2C, tak aj B2B. Každý startup, ktorý sa s nami rozhodne spolupracovať, má šancu realizovať svoje predstavy pomocou národných operátorov z DT skupiny. To je dôvod, prečo sme latku tento rok postavili relatívne vysoko.

 

Deutsche Telekom je veľká korporácia. Startupisti majú často až priam strach z takýchto firiem. Ako by ste ich povzbudili k tomu, aby ho nemali?

Startupisti tiež potrebujú prestať mať strach z veľkých korporácií. Nemusíte sa báť, oni vaše nápady kradnúť nebudú. Ak máte niečo, čo môže vytvoriť pridanú hodnotu pre DT zákazníkov, určite vás podporia a dajú vám všetko, čo budete potrebovať na vytvorenie alebo spustenie projektu.

Nazývame to “Entrepreneurship 3.0”. To znamená spolupráca šikovným spôsobom, rozpoznaním nedostatkov a predností oboch partnerov (startupu aj veľkej koprorácie). Je to o inkubácii nových nápadov pod záštitou väčšej spoločnosti, o vytváraní vhodného prostredia. A to je potrebné, pokiaľ ide o odborné vedomosti, peniaze, mentorov, prístup na trhy a spôsob, ako vytvoriť produkt a zaistiť spoločný rast. Spolupráca medzi startupmi a Deutsche Telekom v krajinách strednej a východnej Európy je klasická win – win situácia. V dôsledku toho bude mať DT hodnotný produkt a startup môže získať veľký distribučný kanál so silnou zákazníckou základňou, predovšetkým však silného partnera, ktorý bude podporovať jeho rozvoj.

 

Ako vyzeral Warp v minulom roku? Aké sú jeho účinky?

Dostali sme veľké množstvo prihlášok (viac ako 300), ktoré sme analyzovali. Z toho sa kvalifikovalo 15 najlepších projektov – 52 účastníkov z 10 krajín. Projekty boli naozaj rôznorodé a veľmi zaujímavé. Trom z nich (Tail, Omnipaste, Thapir) sme ponúkli investície na mieste.

Možno ešte dôležitejšie je, že sme sa rozhodli posilniť vzťahy priamo s podnikateľmi. Založili sme iniciatívu s názvom hub:raum Krakow Friends. V rámci tohto projektu môže hocikto odporučiť startup, ktorý je vhodný pre hub:raum, a ak sa prihlási do nášho programu, tak sa ním definitívne budeme zaoberať. Najlepší „odporúčateľ“ sa stane súčasťou hub:raum Krakow Friends a spoločne s nami bude mať možnosť podieľať sa na najprestížnejších eventoch (Pioneers Festival, How To Web, atď ), cestovať s nami po celej Európe a stretávať sa priamo so stratupmi, využívať našu kontaktnú sieť – jednoducho, stať sa neoddeliteľnou súčasťou hub:raum Innovation Hub :).

 

 

Luka SUČIC, evangelist v hub:raum Krakow

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech