Luxus, ktorý je len pre vyvolených. Spoznaj najdrahšie metropoly v Európe (REBRÍČEK)

  • Najdrahšou metropolou v Európe je Londýn
  • V zozname sú aj krajiny, ktoré ťa prekvapia
Najdrahšie krajiny
Najdrahšie krajiny v Európe 22place.de/triptile.com
  • Najdrahšou metropolou v Európe je Londýn
  • V zozname sú aj krajiny, ktoré ťa prekvapia

Švédska analytická spoločnosť Finansvalp zostavila rebríček najdrahších miest V Európe, v ktorom sa na prvé miesto vyšplhal Londýn. Rebríček vychádza z rozsiahlej databázy Numbeo, ktorá zhromažďuje informácie o životných nákladoch v rôznych metropolách sveta.

Numbeo sleduje ceny širokej škály tovaru a služieb, od bývania a energií cez telefónne poplatky a internet až po dopravu, zábavu a nákupy potravín a oblečenia. Okrem týchto údajov rebríček zohľadňuje aj priemernú mzdu v daných mestách, čím ponúka komplexný obraz o životnej úrovni a dostupnosti bývania.

1. Londýn 

Londýn sa podľa najnovších údajov z Numbeo, najväčšej globálnej databázy životných nákladov, stal najdrahšou metropolou v Európe. Britské hlavné mesto predbehlo Zürich, ktorý si toto prvenstvo držal už niekoľko rokov. Londýn je známy svojimi mimoriadne vysokými cenami nehnuteľností a nájomného, ​​ktoré tvoria značnú časť životných nákladov pre obyvateľov mesta. Doprava v Londýne je tiež pomerne drahá, najmä ceny mestskej hromadnej dopravy a taxíkov. 

Priemerná výplata predstavuje približne 2 400 eur. A ako to už vo veľkých mestách býva, značnú časť z výplaty pokryje práve bývanie. Byty sú drahé aj mimo centra a ich prenájom ťa môže stáť aj dvetisíc eur. 

Londýn
zdroj: Unsplash/Marcin Nowak

2. Monte Carlo 

Monako, oficiálne Monacké kniežatstvo, je malý štát na Francúzskej riviére, známy svojím šarmom, luxusom a kasínami. Je to tiež jedna z najdrahších krajín na svete, a to sa odzrkadľuje aj v cenách nehnuteľností.

Podľa Numbea potrebuje každý obyvateľ na prežitie aspoň 1 800 eur. To však stále nehovoríme o bývaní. Cena jednoizbového bytu stojí približne 4 a pol tisíc eur. Hrubá mzda sa v tejto krajine pohybuje od 2,5-tisíc, no môže dosahovať aj osem tisíc.   

Bývanie v Monte Carle nie je pre každého. Vysoké ceny nehnuteľností a životné náklady robia z tejto oblasti dostupnú len pre najbohatších ľudí na svete. Ak však hľadáš luxusný životný štýl s krásnym prostredím a vynikajúcou infraštruktúrou, Monako môže byť pre teba ideálnym miestom.

3. Dublin

Dublin, hlavné mesto Írska, sa v posledných rokoch stalo jedným z najdrahších miest na bývanie v Európe. Vysoké ceny nehnuteľností a prenájmov predstavujú značnú výzvu pre mnohých obyvateľov mesta, najmä pre tých s nízkymi a strednými príjmami. Najnovšie údaje však dokazujú, že práve toto mesto je najdrahšie v celej Európskej únii. 

Ceny nehnuteľností v Dubline sa značne líšia v závislosti od typu ubytovania, lokality a vybavenia. Priemerná cena malého apartmánu v centre mesta sa pohybuje okolo 250 000 eur, zatiaľ čo rodinný dom v dobrej štvrti môže stáť aj 1 milión eur alebo viac. Ceny prenájmov sú taktiež vysoké, pričom priemerný mesačný prenájom jednoizbového bytu v centre mesta sa pohybuje okolo 2 000 eur.

4. Luxemburg 

Luxemburg, malá krajina v srdci Európy, je známa svojou vysokou kvalitou života, krásnou krajinou a prosperujúcou ekonomikou. Avšak, pre mnohých ľudí, ktorí zvažujú presťahovanie sa do Luxemburgu, sú životné náklady, a to najmä ceny prenájmov, značnou prekážkou.

Ceny prenájmov sa v Luxemburgu značne líšia v závislosti od mesta a typu ubytovania. Hlavné mesto Luxemburska je najdrahšie mesto na bývanie. Priemerná cena prenájmu 1-izbového bytu sa tu pohybuje okolo 1 800 eur mesačne. 

5. Bern 

Bern, hlavné mesto Švajčiarska, je známe svojou krásnou architektúrou, bohatou históriou a vysokou kvalitou života. Avšak, pre mnohých ľudí, ktorí zvažujú presťahovanie sa do Bernu, sú životné náklady, a to najmä ceny prenájmov, značnou prekážkou.

Dopyt po bývaní v Berne je vysoký, zatiaľ čo ponuka nehnuteľností na prenájom je obmedzená, čo vedie k vysokým cenám. Priemerná mesačná mzda v tomto meste je približne 3 750 eur. Prenájom najlacnejšieho jednoizbového bytu ale mesačne stojí aj tisíc eur.  

6. Amsterdam

Amsterdam, hlavné mesto Holandska, je známe svojimi kanálmi, historickými budovami a liberálnou atmosférou. Je to tiež jedno z najdrahších miest na bývanie v Európe. Náklady na život v Amsterdame sa líšia v závislosti od tvojho životného štýlu, ale v priemere môžeš očakávať, že minieš značné sumy peňazí na bývanie, jedlo, dopravu a zábavu.

Priemerný nájom jednoizbového bytu stojí približne 1 800 eur. Za lístok do kina by si zaplatil 15 eur, za jedno veľké pivo štyri eurá. A ak by si sa chcel najesť v lacnejšej reštaurácii, za jedlo zaplatíš 10 eur. 

7. Lisabon

Lisabon, hlavné mesto Portugalska, je krásne a historické mesto, ktoré sa stáva čoraz obľúbenejšou destináciou pre turistov aj prisťahovalcov. V porovnaní s mnohými západoeurópskymi mestami je život v Lisabone relatívne lacný. Avšak, ceny sa v posledných rokoch mierne zvýšili, a preto je dôležité mať prehľad o tom, koľko môžeš očakávať, že minieš, ak sa sem presťahuješ.

Najväčšou položkou v tvojom mesačnom rozpočte bude pravdepodobne nájomné. Priemerná cena prenájmu 1-izbového bytu v centre mesta sa pohybuje okolo 800 eur, zatiaľ čo 2-izbový byt ťa bude stáť okolo 1 200 eur mesačne. Ceny prenájmov sú, samozrejme, nižšie v okrajových častiach mesta a na dedinách. 

lisabon
zdroj: Unsplash/Anita Austvika

8. Valletta

Valletta, hlavné mesto Malty, je malebné mesto s bohatou históriou a krásnou architektúrou. Pre mnohých ľudí, ktorí zvažujú presťahovanie sa do Valletty, je dôležitým faktorom pri rozhodovaní cena života a bývania.

Život v srdci Malty má svoju cenu. V priemere ťa tu mesačne vyjde okolo 900 eur, pričom najväčší diel z tejto sumy patrí nájomnému za jednoizbový byt. Na druhej strane, medián hrubého mesačného platu na Malte dosahuje 1 500 eur. Otázka znie: Dokážu Malťania pokryť svoje životné náklady z priemerného platu?

Odpoveď nie je jednoznačná. Záleží na tvojich individuálnych návykoch a životnom štýle. Ak si ochotný variť doma, využívať mestskú dopravu a hľadať bezplatné aktivity, môžeš sa vo Vallette udržať aj s nižším platom.

Na druhej strane, ak preferuješ stravovanie v reštauráciách, taxíky a zábavu, tvoj plat ti na pokrytie životných nákladov nemusí stačiť. Dôležitým faktorom je aj to, či bývaš sám alebo s partnerom/partnerkou. Zdieľanie bytu s niekým ti môže značne znížiť nájomné a ušetriť tak peniaze.

Valletta je krásne mesto s bohatou históriou a kultúrou. Ak zvažuješ presťahovanie sa na Maltu, je dôležité vziať do úvahy všetky faktory, aby si sa uistil, že si tu budeš môcť dovoliť žiť.

9. Atény 

Ceny prenájmov sú najvyššie v centre mesta a v obľúbených štvrtiach, ako napríklad Kolonaki, Plaka a Koukaki. V okrajových častiach a menej obľúbených štvrtiach môžeš nájsť lacnejšie ubytovanie. Priemerná cena jednoizbového bytu môže byť aj 500 eur. 

Nízke mzdy v Grécku sa ukázali ako brzda, ktorá stiahla Atény na deviatu priečku v rebríčku najdostupnejších miest na svete. Rast cien služieb a potravín predbieha pomalý rast miezd, čím sa život v Aténach stáva čoraz menej dostupným. Priemerný čistý príjem na osobu v Grécku sotva prekonáva 900 eur mesačne. V porovnaní s rastúcimi nákladmi na životné potreby je táto suma pre mnohých obyvateľov Atén nedostatočná.

Nízke mzdy taktiež obmedzujú kúpnu silu a sťažujú ľuďom uspokojiť základné potreby. Táto situácia má negatívny dopad na celkovú kvalitu života v Aténach a môže viesť k nárastu chudoby a sociálnej nerovnosti.

akropola v aténach
zdroj: Unsplash/Constantinos Kollias

10. Oslo

Oslo je krásne mesto s bohatou históriou a kultúrou. Náklady na život a bývanie sú tu však veľmi vysoké. Hoci sa Oslo pýši mediánom čistého príjmu 3 250 eur mesačne (podľa Eurostatu z roku 2022), život v tomto severskom skvoste si vyberie daň. Bežný nákup potravín v Osle podľa Numbeo pohltí značnú časť platu. Priemerné nájomné za jednoizbový byt mimo centra mesta presahuje 1 000 eur mesačne. Bez započítania nájomného sa náklady na život v Osle pohybujú v podobnej výške. 

Zdroj: Numbeo 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá