Luxusný penthouse na streche zničeného Notre-Dame. Taká je vízia rakúskeho štúdia

  • Celý svet ostal v šoku po tom, ako vyhorel svetoznámy Notre-Dame
  • Katedrálu čaká rekonštrukcia, a tak na seba rôzne návrhy nenechali dlho čakať
  • Medzi tie najodvážnejšie patrí návrh strešného bývania od našich susedov
whocares.at
  • Celý svet ostal v šoku po tom, ako vyhorel svetoznámy Notre-Dame
  • Katedrálu čaká rekonštrukcia, a tak na seba rôzne návrhy nenechali dlho čakať
  • Medzi tie najodvážnejšie patrí návrh strešného bývania od našich susedov

Len krátko po tom, ako svet obleteli šokujúce správy o rozsiahlom požiari Notre-Dame v Paríži, sa na rekonštrukciu vyzbieralo už viac ako 1 miliarda eur. Je tak úplne jasné, že financií na obnovu zničenej pamiatky bude dostatok, no teraz je na rade ďalšia neľahká úloha, a to rozhodnúť a budúcom vzhľade.  Za týmto účelom bola vyhlásená súťaž, do ktorej sa môžu zapojiť dizajnové a architektonické štúdia z celého sveta, informuje Thetimes.co.uk

Podľa svetových médií prišlo niekoľko veľmi zaujímavých a prinajmenšom odvážnych návrhov. Medzi tie najodvážnejšie patrí určite aj návrh od rakúskeho štúdia Who cares?!. Ich návrh plánuje na streche katedrály vybudovať ultramoderný obytný priestor.

Svoj najnovší projekt nazvala odvážna architektonická firma Quasimodo’s Penthouse, ktorý predstavila na svojej oficiálnej stránke whocares.at. Firma v popise projektu opisuje samú seba ako „známu svojím nekonformným prístupom, láskou k detailu a kreatívnymi metódami. Kráľom je životný priestor.“ Tento popis dokonale vystihuje aj najnovší návrh, ktorý vyčnieva od všetkého, čo by sme na streche katedrály očakávali.

View this post on Instagram

Quasimodos new home 😍💪 what do you think?? LINK IN BIO @whocaresdesign @architecture_hunter @next_top_architects @dezeen @architizer #superarchitects #archilovers #architecturemodel #architecturedose #architecture_view #architecturestudent @critday @iarchitectures #arquitectura @arquitetapage #archilovers #arc_only @sky_high_architecture @archfly_ft @arquisemteta @arqsketch @creativfields @synarchitecture @architecturefactor #arch_impressive @parametric.architecture @pietrogiovannigamba @restless.arch @fubiz @architects_need @uberkreative @designbunker @morpholio @arqsketch @artsytecture @modern.architect @amv.societies @arch_freaks #100häuser @100_haeuser @architekturinprogrogress @apaots @homemagazineofficiel @behance @kurierat @kronen.zeitung @diepressecom @derstandardat @xal_lighting @samsungaustria @designboom @designbunker @allofarchitecture #luxury #lifestyle #multifuncional #shape #futuredesign #amazing #love #notredame @bild @heute.at @orf.at @apaots #notredame

A post shared by Who Cares?! Design (@whocaresdesign) on

Hlavným odrazovým bodom je postava zo známeho románu o zvonárovi z Notre-Dame, ktorý býval v tmavom podkroví katedrály. „Jeho viac ako 600 rokov staré bývanie, podkrovie slávnej katedrály Notre-Dame, vyhorelo. Táto strata je obrovskou tragédiou, ale teraz je čas na zmenu.“ vysvetľuje štúdio v popise svojho projektu na whocares.at.

Portál Designboom.com opisuje projekt, ako rázny nekonformný krok ktorý odvážne upúšťa od gotickej architektúry. Namiesto toho, aby sa návrh držal pôvodného vzhľadu, tak navrhuje, aby sa temný obytný priestor zmenil na presvetlený a zelený penthouse, vďaka čomu by si mohol hrbáč z Chrámu matky Božej vychutnávať pohodlie, aké doteraz nezažil.

Podľa nákresov a prvých návrhov, by sa mal nový luxusný penthouse nachádzať približne v strede strechy a ponúkol by bývanie s rozlohou niečo viac ako 730 štvorcových metrov. Z oboch strán by bol podľa webovej stránky štúdia lemovaný zelenými záhradami, ktoré by na ploche 2 x 700 m² poskytli dostatok zelene a skvelý výhľad na najikonickejšiu časť  Paríža. Súčasťou penthousu by boli aj dve terasy s celkovou rozlohou 100 metrov štvorcových.

Štúdio samozrejme nezabudlo ani na v dnešnej dobe toľko žiadaný oddych a súčasťou príbytku by bola wellness zóna. Konkrétne by penthouse disponoval relaxačnou zónou s jedným krytým a jedným vonkajším bazénom a saunou.

V súvislosti s týmto sa naskytá doležitá otázka, a síce, ako by sa asi Quasimodo do svojho nového príbytku dostal? Aj na tento prvok rakúske štúdiu myslelo a do projektu zakomponovalo až dve prístupové „cesty“. Buď cez prednú strešnú záhradu alebo by hrbáč jednoducho pristál so svojim vrtuľníkom na helipade.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa však tento projekt nikdy nestane skutočnosťou a ide len o ukážku dizajnérskeho myslenia známeho štúdia, ktorému nie sú cudzie ani tie najodvážnejšie nápady mimo konformnú zónu.

Okrem toho, že realizácia takéhoto projektu by bola príliš komplikovaná a tematicky sa to k historickému chrámu vôbec nehodí, realizáciu podobného projektu vyvrátil aj samotný premiér francúzska, Edouard Philippe. Ten sa podľa portálu France24.com mal vyjadriť, že z medzinárodnej architektonickej súťaže bude vychádzať len rekonštrukcia strešnej vežičky, ktorá by mala byť prispôsobená technikám a výzvam súčasnej éry.

zdroje: designboom.com; whocares.at; france24.com; thetimes.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech