Psychopat, vizionár, šialenec, reformátor. Príbeh rozprávkovo bohatého princa sediaceho na rope

  • Dovolil ženám šoférovať, zrušil náboženskú políciu a chce vybudovať supermesto
  • Na druhej strane čelí obvineniam z vrážd a porušovania ľudských práv
Saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman
SITA/Athit Perawongmetha/Pool Photo via AP
  • Dovolil ženám šoférovať, zrušil náboženskú políciu a chce vybudovať supermesto
  • Na druhej strane čelí obvineniam z vrážd a porušovania ľudských práv

Saudská Arábia už prestáva byť tajomná ako hrad v Karpatoch. Naopak, otvára sa svetu. Na vycestovanie už nepotrebuješ absolvovať byrokratickú tortúru, pravidlá pre zahaľovanie žien sa uvoľnili a dokonca sa tu bude dať kúpiť alkohol, ktorý je v moslimských krajinách vždy skôr raritou a výnimkou.

Ženy už nejakú dobu môžu aj šoférovať a nedávno sme ťa informovali o plánovanom najdlhšom mrakodrape na svete. Krajina má totiž ambíciu stať sa novým superluxusným „novým Dubajom“. Za všetkými týmito novinkami však stojí jeden muž.

Bilionár

Bilión je suma, s ktorou sa asi bežne nestretávaš. Je to v podstate milión miliónov a keď to napíšeme číslami, vyzerá to takto – 1000 000 000 000.

Jednoducho, je to suma, ktorú si reálne nevieme ani predstaviť. A presne o takýchto sumách budeme hovoriť v prípade korunného princa Saudskej Arábie Muhammada bin Salmána, bez pochýb jedného z najbohatších mužov planéty.

Hlavný dôvod, ktorému saudskoarabská kráľovská rodina vďačí za nepredstaviteľné bohatstvo a biliónový majetok, je asi väčšine z nás jasný – je ním ropa.

Štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco je najväčšou ropnou spoločnosťou na svete. Čo sa týka jej hodnoty, tak spolu s technologickými gigantmi Microsoftom a Applom ju zaraďujú do trojice najhodnotnejších firiem sveta.

zdroj: TASR/AP/Hasan Jamali

„Aramco dosiahla trhovú hodnotu dva bilióny dolárov,“ písala pred mesiacom tlačová agentúra SITA. Každoročný príjem tejto spoločnosti sa ráta v stovkách miliárd dolárov.

Takmer výhradným vlastníkom spoločnosti je vláda Saudskej Arábie (teda kráľovská rodina), na miestnej burze sa obchodujú len necelé dve percentá jej akcií,“ informuje o nej ďalej SITA.

Aj keď má Saudská Arábia svojho kráľa – za chvíľu 86-ročného Salmána ibn Abda al-Azíza – mnohí označujú za lídra krajiny, ktorý ju už riadi, jeho syna, spomínaného korunného princa Muhammada bin Salmána.

Už ako 29-ročný sa stal ministrom obrany, taktiež hlavou kráľovského súdu a predsedom Výboru pre ekonomické a rozvojové záležitosti, pod ktorý spadá aj chod ropnej spoločnosti Arabi Aramco.

zdroj: TASR/ AP/ Evan Vucci

Aj keď niektoré právomoci potom kráľ princovi zobral – v roku 2019, po istých škandáloch, ku ktorým sa dostaneme –, stále sa bez pochýb bavíme o veľmi mocnom a veľmi bohatom mužovi, ktorý, ako médiá často píšu, je „de facto vládcom krajiny“, aj keď na kráľovskom tróne ešte oficiálne nesedí.

Už teraz jeho meno pozná skoro celý svet, aj keď väčšinou nie v pozitívnej konotácii.

zdroj: TASR/ AP/ Hassene Dridi

Občas sa o ňom hovorí a píše ako o reformátorovi, ktorý ťahá Saudskú Arábiu do modernej éry. Inokedy ako nebezpečnom psychopatovi, ktorému ľudské práva nič nehovoria a je hrozbou pre svoj ľud i celý svet.

A v neposlednom rade je známy aj tým, že si obrovský majetok a nepredstaviteľné množstvo peňazí vie užívať, čoho dôkazom sú kúpené zámky vo Francúzsku, jedna z najväčších jácht sveta, najdrahší obraz sveta či „zorganizovanie jednej z najväčších súkromných párty, akú kedy jednotlivec na svete usporiadal“, na ktorej vystupovali superhviezdy a, samozrejme, nechýbali krásne dievčatá privezené až z Brazílie či Ruska.

To a ešte o mnoho viac sa skrýva za týmto, pre mnohých veľmi kontroverzným, saudskoarabským princom, ktorého si bližšie predstavíme v článku.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: CBS News, The New York Times, Luxury Zone, Novinky.cz, Denník N, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá