Z pirátov a rybárov sa stali najbohatší ľudia sveta: Táto krajina má však odvrátenú tvár

  • Nádherné mrakodrapy, luxusné autá a nemocnica pre sokoly, ktorá vyzerá lepšie ako tá pre ľudí u nás
  • No Katar má aj svoju temnejšiu, z nášho pohľadu priam zaostalú tvár
katar
Unsplash/Rowen Smith, Mike Swigunski
  • Nádherné mrakodrapy, luxusné autá a nemocnica pre sokoly, ktorá vyzerá lepšie ako tá pre ľudí u nás
  • No Katar má aj svoju temnejšiu, z nášho pohľadu priam zaostalú tvár

Za chrbtom iba nehostinná púšť. Jedna z mála krajín sveta, ktorá nemá žiadny les. A pred vami more – v podstate jediný riadny zdroj obživy a jedla.

Kedysi si tu mohol robiť iba tieto veci: chovať ťavy, alebo byť chudobný, no najedený rybár, pirát s otáznou životnosťou alebo takzvaný lovec perál, ktorý sa s otvorenými očami deň čo deň ponára do slanej vody a je len otázka času, kedy vďaka tomu príde o zrak.

zdroj: Unsplash/ Jyotirmoy Gupta

Takto by sa dala v skratke zhrnúť minulosť týchto krajín Perzského (pre niekoho Arabského) zálivu. No jedna vec úplne všetko zmenila a z pastierov tiav, rybárov, pirátov a lovcov perál sa postupne stali najbohatší ľudia sveta.

Na púšti či dokonca vo vode tu vyrástli najkrajšie mrakodrapy sveta, ako sa o nich bežne hovorí, a na ulici stretneš autá, aké si videl maximálne na obrázku.

V prvej polovici 20. storočia sa v tomto regióne našla ropa, ktorá sa v modernom svete stala viac než len zlatou baňou.

Rope jednoducho vďačíme za to, že si môžeme sadnúť do svojho auta a pohodlne sa odviesť, kam len chceme, či odletieť kamkoľvek do sveta a cestou sa najesť či napiť z niečoho ľahko prenosného, ako je napríklad plast.

Dokonca aj tabletka, ktorú si cestou dáš a zapiješ z plastovej fľaše, je z časti z ropy – ako aj väčšina ďalších produktov z lekárne. A kto má túto ropu, ktorú môže ponúknuť svetu, má jednoducho moc a peniaze.

zdroj: TASR/AP/Hasan Jamali

A drobná krajina Katar, veľká ako štvrtina Slovenska, ktorá trčí z Arabského polostrova, to s ropou i zemným plynom doslova vyhrala.

Allah (Boh) tejto, na oko nehostinnej, nezaujímavej krajine doslova požehnal, a položil pod ňu dar, ktorý jej môže závidieť celý svet – ako tvrdia sami miestni.

Svetové prvenstvá

Napriek svojej veľkosti sa Katar, čo sa ropy i zemného plynu týka, nemá problém vo svetovom meradle umiestniť na tých najvyšších miestach.

„Katar je najväčším exportérom skvapalneného zemného plynu na svete. Rezervy ropy sa odhadujú na 15 miliárd barelov, čo zaraďuje Katar na tretie miesto na svete,“ dočítaš sa v ktorejkoľvek knižke či článku o tomto malom, ale v rope a i v plyne priam zaplavenom arabskom trpaslíkovi.

Toto je Katar vo svetovom meradle, kde sa „štvrtina Slovenska“ porovnáva s tými najväčšími štátmi sveta. Ak by sme brali do úvahy množstvo ropy i zemného plynu vzhľadom na veľkosť či počet obyvateľov, ktorých je v Katare vyše 2 a pol milióna, tak táto krajina môže všetkým z veľkej diaľky, teda s poriadnym náskokom, z prvého miesta, úsmevne zamávať.

Ropa i plyn tvoria väčšinu hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny a 80 až 90 % jej exportu. Vďaka týmto nerastným surovinám je Katar považovaný za tú najbohatšiu krajinu sveta a samotní Katarčania, keď sa pozrieme na HDP na jedného obyvateľa, za jednoznačne najbohatších ľudí planéty.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Doha (@doha)

A to s nemalým náskokom. Pokojne môžeš HDP Švajčiara či taktiež bohatého Nóra vynásobiť dvomi, no stále bude pozadu za Arabom z Kataru. Pozri si rebríčky, kde žijú podľa HDP na obyvateľa najbohatší ľudia, ktoré vytvorili tri rôzne zdroje. Vo všetkých troch bez prekvapenia jasne dominujú obyvatelia Kataru.

zdroj: Medzinárodný menový fond, Svetová banka, Central Intelligence Agency a wikimedia.org

Katar je životný štýl určený len vyvoleným

Katarčania bývajú len v domoch – o miestnom občanovi, ktorý žije v byte, som ešte nepočul. Odporovalo by to ich predstave o súkromí, ktorým sú posadnutí. A navyše si tie drahé, veľké baráky môžu dovoliť. Emir (vládca krajiny) im k svadbe dá zadarmo pozemok a aj nejakú tú dotáciu na stavbu,“ opisuje na svojom webe jarosovi.cz Čech žijúci v Katare.

Aj tie úplne najlacnejšie domy, ktoré na miestnych realitných stránkach našiel, dosahovali sumy okolo 1 a pol milióna eur. Tie vyššie ceny sa pohybovali na úrovni 10 miliónov eur.

Niekoľko domov miestnych sám pán Jaroš navštívil a dovolili mu ich aj vyfotiť. Išlo o miestnu „nižšiu strednú triedu“, ako autor článku opisuje, no aj ich domy by rozhodne každý z nás závidel.

zdroj: Jarosovi.cz

Tie lepšie domy sú doslova a do písmena veľké, luxusné paláce, ako z nejakých filmov. Azda každý priemerný i podpriemerný Katarčan má svojho sluhu, ideálne rovno hneď niekoľkých, ktorí mu čistia bazén, umývajú auto a spravia, čo si pán domu želá. Vidieť robiť domáceho nejakú ťažkú manuálnu prácu je asi nereálne.

V islame, ktorý v tomto regióne jasne dominuje, je povolené mať 4 ženy. V bežných moslimských krajinách je však problémom spoznať muža, ktorý by mal viac než len jednu ženu, a to som v týchto krajinách strávil doslova roky.

Dovoliť si viac žien je jednoducho finančne náročné. Tu, v Katare, je naopak problém spoznať dospelého muža, ktorý by mal len jednu ženu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Qatar (@visitqatar)

Každá minca má však dve strany a hoci u Katarčanov budeš chudobu hľadať len veľmi ťažko, nájdeš ju tu u množstva pracovníkov zo zahraničia, najmä z Pakistanu, ktorí sú v týchto bohatých krajinách zálivu, ako Katar či Spojené arabské emiráty (Dubaj, Abu Dhabi…), vítaní, lebo vďaka nim nemusia domáci robiť žiadnu podradnú, špinavú a fyzicky namáhavú prácu.

V krajine žije a pracuje omnoho viac takýchto imigrantov – ktorých môžeme označiť za naozaj veľmi lacnú pracovnú silu –, než tu je pôvodných Katarčanov. Ich život tu je doslova opakom toho, čo si väčšina predstaví pod pojmom „život v Katare“, a o katarskom občianstve môžu iba snívať.

Podľa správy Amnesty international sú podmienky v Katare pre cudzincov priam desivé. Organizácia odhalila stovky prípadov, kedy museli cudzinci pracovať dlhé hodiny bez prestávky, zamestnávatelia im zobrali pasy a neraz im i fyzicky ubližovali,“ informovali médiá o zisteniach, ktoré už dlhšie nie sú žiadnym verejným tabu. Aj taká je stránka bohatého Kataru.

Najkrajšie mrakodrapy, moderné, klimatizované štadióny a najlepšia aerolinka

Pohlaď na hlavné mesto Doha je naozaj nádherný, najmä v noci. Krásne vysvietené a rôzne tvarované výškové mrakodrapy, ktoré navrhovali tí najlepší architekti sveta, sú vo svete považované za tie „najkrajšie mrakodrapy sveta“. A mal by si ich tu napočítať viac než v New Yorku.

zdroj: Unsplash/ Florian Wehde

Pripomínam, že to nie je až tak dávno, čo na týchto miestach bola akurát tak rybárska dedina a púšť. Dnes tu, podobne ako v neďalekom Dubaji, vyrastá ikona modernosti a dôkaz toho, že nič nie je nemožné.

Mnohí hovoria, že Katar ešte, na rozdiel od Dubaja, nie je dokončený, a stále na niektorých miestach nájdeš postupne, no rýchle meniacu sa tvár krajiny – žeriavy, veľké a prach víriace autá a spomínaných pakistanských robotníkov.

Jedným z projektov, na ktorých sa tu v posledných rokoch pracovalo a ktorý sledoval celý svet, je aj výstavba supermoderných, luxusných futbalových štadiónov. Synovia arabských rybárov a chovateľov tiav, ktorí dostali do ruky dar ropy, sa totiž rozhodli na púšti zorganizovať nezabudnuteľný futbalový turnaj – Majstrovstvá sveta vo futbale 2022.

zdroj: František Kekely

Opäť nechýbalo povolanie tých najlepších architektov a staviteľov či zapojenie moderných technológií, vrátane klimatizovaného systému, ktorý poháňa solárna energia a vďaka ktorému by sa diváci i hráči mali cítiť ako v príjemnom prostredí a nie ako niekde na rozpálenej púšti, na ktorej sa reálne nachádzajú a kde býva aj 50 stupňov.

V Katare som narazil aj na jednu zaujímavosť, na ktorú ťažko zabudnúť. Miestni Arabi milujú sokoly, každý správny Katarčan by mal jedného mať. Títo operení dravci tu majú doslova svoju modernú nemocnicu, ktorá bez preháňania vyzerá lepšie než mnohé nemocnice u nás.

zdroj: František Kekely

Neďaleko od sokolej nemocnice si môžeš obzrieť stajne vládnuceho emira krajiny Tamíma ibn Hamáda. Jeho ťavy i kone tu majú vlastnú klimatizáciu i sprchu. Asi nikoho neprekvapia názory, že si žijú lepšie ako spomínaní privezení pracovníci.

A potom sa napríklad môžeš pozrieť do mestskej časti Perla, kde nájdeš tie najluxusnejšie autá a značky sveta. Toto je proste Katar.

zdroj: media.lamborghini.com

Okrem toho treba spomenúť aj miestnu aerolinku, ktorou sem možno priletíš – Qatar Airways, ktorá už niekoľkokrát získala titul „najlepšia letecká spoločnosť sveta“, či svetoznámu spravodajskú stanicu Al Jazeera. Ide o štátnu televíziu Kataru, ktorá má dosah snáď na celý svet, a môžeš ju sledovať aj u nás.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Qatar Airways (@qatarairways)

Islam a šaría

Islam pochádza z Arabského polostrova a práve tu by sa dal označiť za najkonzervatívnejší. Práve tu teda ešte platia niektoré striktné pravidlá a nariadenia, vrátane uplatnenie islamského práva šaría.

Že ide o konzervatívnejší typ islamu uvidíš ihneď, a to už pri pohľade na miestne ženy, ktoré chodia kompletne zahalené v čiernom, alebo keď si budeš chcieť dať vonku, napríklad niekde v reštaurácii, pivo či víno – vonku ho budeš hľadať len ťažko, no turistické hotely majú povolené mať svoje bary.

A taktiež sa nečuduj, ak ti privezenú fľašu dobrého alkoholu zoberú hneď na letisku po prílete do krajiny, ako som niekoľkokrát mohol sledovať na vlastné oči.

zdroj: (ilustračný obrázok) unsplash

Miestny zákon šaría nesie ešte šokujúcejšie prvky než je zákaz alkoholu či zahalenie žien, o ktorých sa v Katare už dlhodobo hovorí, že majú oproti mužom výrazne podradnejšie postavenie.

V krajine ešte stále uplatňujú doslova stredoveké fyzické tresty či trest smrti – za rúhanie či cudzoložstvo – a tému homosexuality radšej neotváraj, tá pre nich vôbec neexistuje, je to výmysel, ale trestať ju vedia.

zdroj: František Kekely

Blokáda susedmi za podporu terorizmu

Katar sa pred zhruba 4 rokmi dostal do sporu a blokády so svojimi susedmi. Okolité štáty uzatvorili cestné spojenia s touto krajinou, ale i námorné či vzdušné priestory, čím Katar doslova odrezali od sveta.

Tri štáty dávajú obyvateľom Kataru dva týždne na to, aby sa vrátili domov, následne ukončia dopravné vzťahy s krajinou vrátane leteckých a námorných liniek,“ varovali Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Bahrajn Katarčanov, aby sa stihli vrátiť domov, kým nezačne blokáda.

zdroj: Business Insider

Blokáda spôsobila oveľa vážnejší problém, než je obmedzenie pohybu. Katar je najmä potravinovo závislý na dovoze zo susedných krajín, ktoré ale v rámci vyhláseného stavu odstavili kamióny s ovocím, zeleninou, mliečnymi výrobkami či mäsom na okraj ciest a zakázali im vstupovať do Kataru.

Najbohatšia krajina sveta tak mala zrazu problém, čo bude jesť. „Keď je za čo, ale nie je čo: Jednej z najbohatších krajín sveta môžu čoskoro dôjsť potraviny,“ informovali médiá u nás i po celom svete.

Vyhláseným dôvodom, prečo to dané krajiny voči Kataru urobili, je, že Katar podľa nich podporuje teroristov a teroristické organizácie vo svete – vrátane Dáiš (samozvaný Islamský štát).

Mnohí odborníci na región a geopolitiku Blízkeho východu sa však nad touto zámienkou skôr pousmiali. Katar obvinenia popieral.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Amr Nabil

O tom, že nejaké peniaze teroristom z Kataru chodili, alebo že im krajina ponúkla domov, médiá či bezpečnostné služby skutočne párkrát informovali.

Avšak blokáda daných krajín, najmä zo strany Saudskej Arábie, bola z tohto dôvodu pre mnohých skutočne na smiech, pretože rovnaké, ak nie ešte väčšie podozrenia z podpory terorizmu sa často objavovali aj u nich.

Aj Saudská Arábia bola obvinená z financovania ISIS, a to buď priamo, alebo preto, že nezabránila súkromným darcom v zasielaní peňazí skupine,“ reagovala na spomínanú blokádu a prezentovaný dôvod britská BBC.

Nájsť na internete články, či už v angličtine alebo v slovenčine, o tom, ako Saudi podporujú terorizmus, skutočne nie je žiadny problém.

Saudská Arábia (vyznávajúca sunnitský islam) pôsobí v regióne ako geopolitická mocnosť, ktorá tu chce mať veci pod kontrolou. No Katar si začínal robiť, čo chcel, vrátane vytvárania dobrých vzťahov s najväčším rivalom Saudskej Arábie v regióne – s Iránom (vyznávajúci šíitsky islam).

Katar neskôr vystupuje aj zo združenia krajín vyvážajúcich ropu OPEC a sám si stanovuje, koľko čoho vyťaží a vyvezie.

Bol to, mimochodom, práve Irán, ktorý Kataru v ťažkých časoch blokády prostredníctvom vytvoreného leteckého mosta pomáhal a posielal potraviny.

Okrem Iránu sa zo zahraničných krajín rozhodli pomôcť aj Turci, ktorí taktiež dobre vychádzajú s katarským vládnucim rodom. Naopak, na stranu Saudov sa ohľadom ukončenia vzťahov postupne pridal Egypt a Jemen.

zdroj: Iránsky prezident Hasan Rúhání

Prešlo už vyše roka a ako sa zdá, veci vrátili naspäť do starých, zabehnutých koľají. „Katar sa zmieril so štyrmi arabskými krajinami. Saudská Arábia po tri a pol roku ukončí blokádu Kataru. Spojené arabské emiráty opäť otvoria hranice s Katarom,“ informujú médiá i tlačové agentúry tento týždeň.

Pre najbohatšiu krajinu sveta sú to určite dobré správy. Hoci ukázala, že si vie so svojimi nearabskými spojencami nejako poradiť a prežiť, ukončenie blokády a zlepšenie vzťahov s okolím jej môže rozhodne iba pomôcť.

Minimálne to uľahčí susedným krajinám návštevu futbalových majstrovstiev sveta, ktoré by mala táto malá ropná perla Perzského zálivu hostiť.

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 9. januára 2021.

Zdroje: Travelers.sk, TASR, Interez.sk, Openiazoch.zoznam.sk, Wikipedia (zahraničná verzia)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá