Má oblečenie, ktoré nosíme, vplyv na náš pracovný výkon?

  • Poštová banka ohlásila zrušenie dress codu. Formálnosť v centrále banky vystriedala voľnosť a plytvanie peňazí za oblečenie nahradí ekologický prístup v otázke módy
  • O internej novinke v Poštovej banke sme sa porozprávali s jej generálnym riaditeľom Andrejom Zaťkom
BeFunky-collage (29)
archív: Poštová banka/unsplash.com
  • Poštová banka ohlásila zrušenie dress codu. Formálnosť v centrále banky vystriedala voľnosť a plytvanie peňazí za oblečenie nahradí ekologický prístup v otázke módy
  • O internej novinke v Poštovej banke sme sa porozprávali s jej generálnym riaditeľom Andrejom Zaťkom

Mark Zuckerberg, zakladateľ sociálnej siete Facebook, tvrdí, že vďaka neformálnemu oblečeniu v práci sa dokáže omnoho lepšie sústrediť na náročné úlohy a dôležité rozhodnutia. Aj úspešný spoluzakladateľ firmy Apple Inc. Steve Jobs dal vždy prednosť svojmu ikonickému roláku a v kravate sme ho mali možnosť vidieť len zriedka, ak vôbec. Dokáže teda to, čo máme na sebe, naozaj ovplyvniť  náš pracovný výkon k lepšiemu?

Pracovný „dress code“ spomínaných pánov pozostával prevažne z džínsov, mikín, svetrov, pohodlných tenisiek, a to aj napriek tomu, že pracovali na najvyšších pozíciách v najvýznamnejších svetových firmách. Do práce jednoducho chodili v tom, v čom sa cítili sami sebou, a možno aj tento fakt prispel k ich obrovskému úspechu.

zdroj: commons.wikimedia/Matthew Yohe

Výsledky prieskumu Poštovej banky o vzťahu Slovákov k  dress codu v práci hovoria, že viac ako polovica ľudí ho vníma negatívne a dve tretiny si myslia, že by sa mal minimálne uvoľniť. Takmer 2 z 5 opýtaných, ktorí s dress codom majú skúsenosť, by ho v súčasnom, ani v ďalšom zamestnaní nechceli mať. Väčšina ľudí zastáva názor, že sloboda pri výbere oblečenia do zamestnania v nich podnecuje pocit pohody v práci a pozitívne ovplyvňuje ich výkon.

Podobné výsledky priniesli ja prieskumy v zahraničí a vo svete, vo veľkých a úspešných firmách, už prevláda trend uvoľňovania zaužívaných pravidiel obliekania. Čo myslíte, budú ich nasledovať aj slovenské korporácie? Prvou lastovičkou je Poštová banka. Stala sa prvou inštitúciou na našom bankovom trhu, v ktorej sa obleky vymenili za pohodlné džínsy, a v ktorej výkon zamestnancov nie je zviazaný kravatami.

zdroj: archív: Poštová banka

Formálnosť v centrále banky vystriedala voľnosť a  plytvanie peňazí za oblečenie nahradí ekologický prístup v otázke módy. O internej novinke v Poštovej banke sme sa porozprávali s jej generálnym riaditeľom Andrejom Zaťkom.

Poštová banka nedávno ohlásila zrušenie dress codu. Čo to znamená v praxi?

Našim zamestnancom chceme prinášať tie najlepšie benefity, a to aj v otázke komfortu v rámci pracoviska. Preto sme kolegom v centrále banky dali voľnosť v obliekaní. Veríme, že ľudskosť a profesionalita sa nemeria kravatami či oblekmi.

zdroj: archív: Poštová banka

Čo vás viedlo k tomuto, pre banku, neštandardnému rozhodnutiu?

Tento krok má viac rozmerov – profesionálny, ľudský a ekologický. Zamestnancom dávame možnosť chodiť do práce v tom, v čom sa cítia sami sebou – ako sa človek cíti, tak pracuje. Zároveň spúšťame aj zber zbytočného biznis oblečenia, vďaka ktorému všetky nevyužité obleky a kostýmy poslúžia tým, ktorí ich potrebujú viac ako my. V banke budú prebiehať aj workshopy na tému upcyklácia nepotrebného oblečenia. Naučíme sa, ako si zo staršej košele vyrobiť nový kus oblečenia, alebo vrecko na zeleninu, nákupnú tašku a podobne. Aj oblečenie by sme mali nakupovať s rozumom a rovnako tak zaobchádzať i s kopami vecí, ktoré už nenosíme, aby sme nevytvárali ešte viac ťažko a draho recyklovateľného odpadu.

zdroj: archív: Poštová banka

Trošku zvláštne, že sa banka zaoberá témou recyklácie oblečenia. Čo vás k tomu viedlo?

V Poštovej banke nám záleží na životnom prostredí. V minulosti sme  otvorili napr. grant na čistenie studničiek a potokov, v centrále separujeme odpad, zapojili sme sa do výzvy #trashtag a upratali sme okolie našej centrály, nekupujeme vody v plastových obaloch, predvolená obojstranná tlač je u nás už dávno samozrejmosťou. Do širokého portfólia našich ekoprojektov nám prirodzene zapadla aj zbierka už nepotrebného biznis oblečenia, resp. školenia pre zamestnancov, kde sa naučia ako naložiť s plnými skriňami vecí, ktoré už nenosia, a to bez toho, aby sme Zem zaťažili ďalším fashion odpadom.

zdroj: archív: Poštová banka

Neobávate sa, že neformálne oblečenie zníži dôveryhodnosť ľudí pracujúcich v banke?

Prieskum, ktorý sme si dali vypracovať pred zavedením tejto novinky, nám potvrdil, že pri kúpe bankových a poistných produktov je pre ľudí dôležitejšia kompetentnosť pracovníkov ako to, čo má zamestnanec oblečené. Našim zamestnancom po zrušení dress codu nič nezakazujeme ani neprikazujeme. Ak sa v biznis oblečení cítia dobre, môžu v ňom chodiť aj naďalej. Keď sa cítia pohodlnejšie v rifliach a tričku, nikto ich po príchode do práce v tomto outfite nepošle domov, aby sa prezliekli. Moji kolegovia si oblečenie budú vyberať slobodne, s rešpektom k životnému prostrediu, ale zároveň s vedomím, že aj po zrušení dress codu banka zostáva bankou a nemení sa na kúpalisko.

TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech