Mačo Putin pri oznámení anexie „krútil chvostom“. Experti sa pozreli na jeho reč tela

  • Odborníci na reč tela si všimli, že Putin pri prejave, v ktorom oznámil anexiu, prešľapoval z nohy na nohu
  • Tiež sa pohrával so sakom, čo to znamená?
Putin gestikuluje pri prejave o anexii 4 častí Ukrajiny
Putin pri prejave o anexii 4 častí Ukrajiny, TASR/AP, Mikhail Metzel
  • Odborníci na reč tela si všimli, že Putin pri prejave, v ktorom oznámil anexiu, prešľapoval z nohy na nohu
  • Tiež sa pohrával so sakom, čo to znamená?

Prejav ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorým oznamoval nelegálnu anexiu ukrajinských oblastí, sledoval celý svet. Putin sa v ňom okrem území venoval aj večnému nepriateľovi Ruska – Západu. Viackrát obvinil Západ, že s ním vedie „hybridné vojny“ dokonca v súvislosti s ním hovoril i o „satanizme“ a „rasizme“.

Prejav plný absurdných tvrdení si všimli aj odborníci na reč tela. Podľa nich chcel Vladimir Putin pôsobiť ako mačo.

Signalizoval nervozitu, hnev i znechutenie, myslí si expertka  

Britská odborníčka na reč tela pre The Sun Judi Jamesová povedala, že podľa nej Putin pôsobil nervózne a v jeho tvári sa odrážali „protichodné emócie“.

„Je to zvyčajne Putinova nehybnosť, vďaka ktorej je jeho prejav taký mrazivý, spolu s jeho chladnými, priamymi a vyzývavými pohľadmi do očí, ale ani jeden nebol prítomný pri tomto prejave, ktorý by mohol byť najdôležitejší v jeho kariére a jeho živote,“ uviedla Jamesová.

Expertka uviedla, že začal ako typický mačo s pohybom ramena, ktorý používajú alfa muži. Jeho nohy tiež boli roztiahnuté v silovom geste.

Počas prejavu však dostal „mravce do nohy“. Jeho „telo sa krútilo, keď sa kolísal z jednej nohy na druhú, a tvárové svaly sa tiež krútili, čo naznačuje protichodné emócie a niektoré takmer nekontrolovateľné“, uviedla Jamesová.

„Dolná čeľusť sa mu natiahla nabok v signáli hnevu a zvraštené nozdry pridali na znechutenom pohľade. Jeho signatúra ‚nie je to moja chyba’ pokrčenie plecami tam bola stále, ale jeho zamračenie vyzeralo skôr ako nekontrolované svalové kŕče, rovnako ako niektoré grimasy na jeho ústach,“ vysvetlila odborníčka.

Podľa nej všetko zhoršilo, keď Putin začal čítať prejav, pričom mal hlavu dole a čoraz menej sa pozeral na publikum. To budilo pocit „izolovanosti“.

Jamesová tiež tvrdí, že Putinovo hranie so sakom bolo prejavom nervozity. „Pohrával sa so sakom a olízal si pery, naznačoval netypickú, skrytú nervozitu a veľa rozprával so sklopenou hlavou a očami, než aby pripútal svoje publikum v sebavedomej výzve,“ uviedla expertka.

Slovenské vrtuľníky či americkí ničitelia tankov a radarov. Tieto darované zbrane používajú Ukrajinci (časť 1)

Putinovo prešľapovanie môže byť spôsobené problémami s chrbticou 

Poľský odborník na reč tela Maurycy Seweryn pre Onet prezradil, že si tiež všimol, ako Putin prešľapuje z nohy na nohu. Tento príznak sa väčšinou spája s nervozitou. Seweryn je však presvedčený, že súvisí s jeho zlou chrbticou.

„Za normálnych okolností sa to z času na čas stane každému. To je prejav stresu, atavistického správania, ktorému nás rodičia učili za starých čias tým, že nás kývali. Náš mozog takto reaguje, keď sa chceme upokojiť. Ale u Putina je genéza tohto správania iná. Zdá sa, že má zlú chrbticu, a preto z času na čas odľahčí jednu nohu, druhú, no a aj driekovú chrbticu. Takže tento prvok má nulový význam, nemá taký vplyv na výskyt ako iné správanie,“ uviedol Seweryn.

Odborník si žiadny iný prejav zdravotných problémov na prezidentovi nevšimol. Zlá chrbtica môže byť následkom pádu z koňa, ktorý Putin v minulosti utrpel.

Podľa Seweryna však prezident nepôsobil nervózne, ba naopak pripomínal mu „Putina zo starých čias“. Podľa neho využíval prvky propagandy a prejav mal dobre pripravený.

Ako uvádza, ruský prezident pracoval s gestami a keď chcel naznačiť dôležité veci, jeho ľavá ruka dopadla do stredu pódia a nechýbala ani vysoká úroveň gest.

Keď hovoril o možnom použití jadrových zbraní, vtedy hýbal rukami a lakťom. Toto je podľa odborníka signál „vrtenia chvostom“, správania vyjadrujúceho spokojnosť.

Aj poľský expert si všimol, že sa Putin hral so sakom. „Takéto správanie som u ruského prezidenta ešte nevidel. Je to však prirodzené, pretože keď klameme a chceme byť dôveryhodní, chceme jednoducho vyzerať dobre,“ dodal.

Zdroje: The Sun, Onet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá