Maďarsko sa pripravuje na boj proti trans ľuďom, v občianskom chcú mať len pohlavie pri narodení

  • Krajne pravicovej vláde Viktora Orbána sa pravdepodobne podarí presadiť právne predpisy, ktoré strpčia život trans ľuďom
  • Bernadett Szél je nezávislou poslankyňou, ktorá sa v parlamentnom súdnom výbore proti tomuto zákonu postavila, hovorí o kroku späť v čase
orbán maďarsko lbti
TASR/AP/Gregor Fischer, Tamas Kovacs
  • Krajne pravicovej vláde Viktora Orbána sa pravdepodobne podarí presadiť právne predpisy, ktoré strpčia život trans ľuďom
  • Bernadett Szél je nezávislou poslankyňou, ktorá sa v parlamentnom súdnom výbore proti tomuto zákonu postavila, hovorí o kroku späť v čase

Maďarskej vláde na čele so stranou Fidesz a premiérom Viktorom Orbánom sa pravdepodobne podarí presadiť legislatívu, ktorá ľuďom znemožní legálne zmeniť svoje pohlavie, informuje The Guardian

Krízu koronavírusu sa v Maďarsku rozhodli využiť aj na vyriešenie otázky zmeny pohlavia. Je všeobecne známe, že Viktor Orbán ku LGBT komunite nechová veľké sympatie a súčasnú situáciu sa preto rozhodol využiť. Podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén predložil zákon, kde by sa muselo v celej maďarskej legislatívne termín „gender“ nahradiť označením „pohlavie pri narodení“.

Takéto označenie by sa vyskytovalo v občianskych a vodičských preukazoch a cestovných pasoch. V návrhu zákona sa taktiež uvádza, že biologické pohlavie je založené na primárnych pohlavných charakteristikách a chromozómoch.

Ak by návrh tohto zákona prešiel, transgender ľudia by museli v podstate žiť celý život s dokumentami, ktoré neodpovedajú ich skutočnej identite ani vzhľadu. 

Vlna kritiky

Najmä od aktivistov z oblasti transgender a ich práv. Tí tvrdia, že zákon bol navrhnutý do parlamentu kvôli tomu, že momentálne sa všetka pozornosť sústreďuje na prebiehajúcu pandémiu koronavírusu.

V Maďarsku musíte preukázať svoj občiansky preukaz, keď si chcete požičať bicykel či kúpiť si lístok na autobus. V podstate to znamená, že ku transrodovým ľuďom sa stále pristupuje ako k cudzincom. Dobrou správou je, že väčšina ľudí to chápe, no v niektorých situáciách sa dokážu ľudia správať skutočne nepriateľsky,“ tvrdí Ivett Ördög, 39-ročná trans žena, ktorá žije v Budapešti. 

Ak zákon prejde, opäť sa zvýši diskriminácia a netolerancia voči týmto ľuďom. Podľa aktivistov sa množstvo z nich bude snažiť opustiť krajinu a tí, ktorí takúto možnosť nemajú, budú čeliť každodennému ponižovaniu. 

Maďarsko sa pripravuje na ukončenie právneho uznania trans-osôb
zdroj: ilustračný obrázok / unsplash.com

Nezávislá poslankyňa hovorí o kroku späť v čase

Bernadett Szél je nezávislou poslankyňou, ktorá sa v parlamentnom súdnom výbore proti tomuto zákonu postavila. Označila ho za zlo a začala čítať list od transrodových ľudí, ktorí vysvetľujú, aký škodlivý by bol pre nich tento zákon. Predseda výboru však označil tento list za nerelevantný.

„Prebieha pandémia a my by sme sa mali sústrediť na dve veci, zdravotnú starostlivosť pre ľudí a finančnú pomoc. To, čo sa deje v Maďarsku, je škandál,“ uviedla poslankyňa Szél.

Krok dopredu voči transsexualite urobila aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá rozhodla, že transrodové osoby už po novom nebudú označované ako za duševne choré. 

Zdroje: TheGuardian, msn.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá