Maďarsko zajtra natvrdo zatvára na mesiac brány, no Slováci sa cez hranice dostanú. Nie je v tom háčik

  • Od 1. septembra budú všetky vlaky medzi Slovenskom a Maďarskom vedené bez obmedzení v zmysle cestovného poriadku
  • A to aj napriek obmedzeniam vstupu do Maďarska iniciovaných maďarskou stranou
ZSSK
  • Od 1. septembra budú všetky vlaky medzi Slovenskom a Maďarskom vedené bez obmedzení v zmysle cestovného poriadku
  • A to aj napriek obmedzeniam vstupu do Maďarska iniciovaných maďarskou stranou

Bez obmedzení pôjdu všetky medzinárodné vlaky kategórie EuroCity (EC) a EuroNight (EN) na trase Praha – Bratislava – Štúrovo – Budapešť, ako aj vlaky EC na trati Košice – Hidasnémeti – Miskolc – Budapešť, a tiež regionálne vlaky na linke Bratislava-Petržalka – Rajka – Hegyeshalom. Informovala o tom v pondelok Železničná spoločnosť Slovensko v oficiálnej správe.

„Obmedzené bude iba vedenie lôžkových a ležadlových vozňov na relácii Budapešť – Praha a Budapešť – Varšava vo vlakoch EN 476/477, ktoré od 1. 9. 2020 nebudú vedené v smere do Budapešti a od 2. 9. 2020 v smere z Budapešti do Prahy. Vozne na sedenie v uvedenom vlaku budú vedené bez obmedzenia na všetkých reláciách (Praha/Varšava/Berlín),“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Stred Európy a stred Slovenska ležia len 40 km od seba. Jeden z nich na nehostinnej skale

Taktiež je pozastavená prevádzka reštauračných vozňov vo vlaku EC 172/173 a EC 130/131. Vzhľadom na neustále sa meniacu situáciu sa podľa národného vlakového dopravcu aj predmetné opatrenia môžu meniť. „V súvislosti s cestovaním do Maďarska odporúčame cestujúcej verejnosti sledovať informácie, ktoré pravidelne aktualizuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,“ dodal hovorca ZSSK.

Maďarsko od 1. septembra uzavrie svoje hranice

Maďarská vláda v piatok oznámila, že Maďarsko od 1. septembra najmenej na mesiac uzavrie svoje hranice pre zahraničných turistov. Informovala o tom TASR, s odvolaním sa na spravodajský server Index.hu.

Ako uviedol šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás, občania cudzích krajín nebudú môcť od 1. septembra s výnimkou odôvodnených prípadov vstúpiť na územie Maďarska.

orbán
zdroj: TASR/AP/Zoltan Mathe/MTI

Maďarskí občania vracajúci sa zo zahraničia budú musieť ísť buď na 14 dní do karantény, alebo predložiť dva negatívne testy na prítomnosť koronavírusu, ktoré boli urobené s odstupom dvoch dní.

Od 1. septembra budú akceptované iba testy vykonané v Maďarsku. Vláda zatiaľ neplánuje zaviesť nákupné hodiny vyhradené pre ľudí nad 65 rokov ani obmedzenia pohybu, uviedol Gulyás. Uvedené opatrenia majú zabrániť rastúcemu počtu infikovaných, keďže väčšina prípadov nákazy je podľa Gulyása dovezená zo zahraničia.

„Najväčším nebezpečenstvom je, že vírus môže ohroziť pracovné miesta a bezpečný začiatok školského roka,“ napísala maďarská vláda na svojom facebookovom profile.

Zdroje: ZSSK, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK