Majiteľ strediska Jasná dnes kúpil celé stredisko Štrbské Pleso

  • Spoločnosť Tatry mountain resorts sa definitívne etablovala na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách
  • Dlhoročná spolupráca TMR s 1. Tatranskou, a.s. v oblasti prevádzky horského strediska Štrbské Pleso vyústila dnes do podpisu zmluvy, na základe ktorej sa 1. Tatranská stala súčasťou portfólia TMR
Štrbské Pleso
TASR/ Milan Kapusta/ Roman Hanc
  • Spoločnosť Tatry mountain resorts sa definitívne etablovala na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách
  • Dlhoročná spolupráca TMR s 1. Tatranskou, a.s. v oblasti prevádzky horského strediska Štrbské Pleso vyústila dnes do podpisu zmluvy, na základe ktorej sa 1. Tatranská stala súčasťou portfólia TMR

Štrbské Pleso patrí medzi najpopulárnejšie horské strediská na Slovensku. V zime ponúka lyžiarom 6 zjazdoviek a 6 lanoviek a vlekov, ktorých majiteľom a prevádzkovateľom je od roku 1995  spoločnosť 1. Tatranská, a.s. Spoločnosť tu ešte v roku 2009 vybudovala zjazdovky Furkota so zasnežovaním a 6 sedačkovou lanovkou, ako aj zjazdovky Turistická so zasnežovaním v roku 2013. 

Od zimnej sezóny 2010/11 nadviazala 1.Tatranská, a.s. spoluprácu so spoločnosťou TMR, ktorá v tom čase prevádzkovala horské strediská Starý Smokovec a Tatranská Lomnica. Po desiatich rokoch spolupráce prichádza rozhodnutie Romana Wecka o odpredaji spoločnosti. 

zdroj: Prílev turistov je na Štrbskom plese bežnou rutinou naprieč ročnými obdobiami. Takto to napríklad vyzeralo v pondelok. TASR: Roman Hanc

Tento krok je len vyústením môjho postupného sťahovania sa z lyžiarskeho biznisu, keďže sa chcem naplno venovať ostatným mojim aktivitám. Dnes sme v situácii, kedy je potrebné Štrbské Pleso posunúť ďalej tak, aby sa rozvíjalo v súlade s očakávaniami širokej verejnosti a aj ochrany prírody, aby sme v budúcnosti mohli na túto lokalitu byť hrdí,“ uviedol Weck. 

„Na Štrbskom Plese spolupracujeme už dlhé roky, preto dnešný podpis zmluvy vnímam ako logické zavŕšenie našich doterajších aktivít s cieľom plnohodnotne začleniť stredisko do siete našich prevádzok. A navyše v čase, keď je Štrbské Pleso pod drobnohľadom verejnosti, chceme byť zároveň korektným a konštruktívnym partnerom pri debatách o jeho budúcnosti,“ komentoval podpis zmluvy predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj. 

Štrbské Pleso je v ohrození a Slováci reagujú, tisíce ľudí v petícii žiada zachovanie prírodného pokladu

Na základe vzájomnej dohody oboch strán nebude kúpna cena transakcie predmetom zverejnenia. 

Podľa portálu Finstat spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. v roku 2018 znížila zisk o 18 % na 7,573 milióna eur a tržby jej narástli o 6 % na 96,19 milióna eur.

Čo čaká Štrbské Pleso?

V súvislosti s návrhom zmeny územného plánu Štrby vo vzťahu k Štrbskému Plesu upozornili miestni obyvatelia a aktivisti na riziko developerských zásahov, ktoré by poškodili vzácnu prírodnú oblasť. Obyvatelia spísali i petíciu. Obávajú sa, aby výstavba nezmenila neobmedzila panoramatické výhľady na dominantné tatranské končiare.

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja, v lokalite Štrbského Plesa nedôjde k zásahom, ktoré by sa dotkli prírodného bohatstva a jedinečnosti Vysokých Tatier, informuje TASR.

„Je to veľmi krehké prostredie. Stačí, ak do prírody Vysokých Tatier umiestnite takú hlúposť, ako je tá vyhliadková veža, ktorá vám bije do očí. Niekde inde by sa možno úplne stratila, ale ten priestor okolo Štrbského plesa je veľmi intímny a maličký a aj to jazero je malé. Chápem, že kdekto by chcel z toho vyžmýkať viac a viac a ešte viac peňazí. Ale pán starosta je rozumný človek, ktorý vie, že jeho celoživotný príbeh sa nemôže ukončiť vydrancovaním a bezohľadným biznisom na Štrbskom Plese,“ vyjadril sa Ján Budaj v rozhovore pre Korzár.

Gepostet von Za krajšie Štrbské Pleso am Mittwoch, 20. Mai 2020

„Máme spoločný záujem chrániť Štrbské Pleso ako skvost Tatier i celého Slovenska,“ dodal. Po vysvetleniach starostu Štrby v súvislosti s návrhom zmeny územného plánu obce je presvedčený, že v lokalite nevznikne nič, čo by narušilo panorámu a prostredie Štrbského Plesa.

Vyhliadková veža na Štrbskom plese bude onedlho hotová, Slovákov rozdelila na dva tábory

„Žiadne lanovky, či nové zjazdovky. Nehrozia žiadne výstavby komerčných objektov, v pláne obce sú menšie, prospešné verejné stavby ako toalety či vodojem,“ uviedol po stretnutí so starostom obce šéf envirorezortu.

„Na Štrbskom Plese sú chránené mokrade, pri ktorých ministerstvo neustúpi, darmo tam niekto chce urobiť parkovisko rovno na nich. Tak to nech zabudnú. Budeme bojovať aj prostredníctvom nástrojov, ktoré zo zákona máme, aby tam už žiadna ďalšia komercia nepribúdala,“ dodal Budaj pre Korzár.

Zdroje: TMR, TASR, spis.korzar.sme.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech