Majitelia fitiek by chceli lockdown čo najskôr. Cvičenie nijako neprispieva šíreniu vírusu, tvrdia

  • Majitelia fitness centier dostávajú v týchto dňoch od ľudí prevažne jednu zásadnú otázku, a to kedy sa športoviská opäť otvoria, aj keď s obmedzeniami
  • Podľa Andreja Mozolániho z Únie majiteľov fitness centier to s opätovným otváraním nevyzerá vôbec dobre 
Matovič, mozolani, fitness,
Facebook/ Andrej Mozolani
  • Majitelia fitness centier dostávajú v týchto dňoch od ľudí prevažne jednu zásadnú otázku, a to kedy sa športoviská opäť otvoria, aj keď s obmedzeniami
  • Podľa Andreja Mozolániho z Únie majiteľov fitness centier to s opätovným otváraním nevyzerá vôbec dobre 

Profesionálny kulturista a majiteľ siete fitness centier, nie je príliš optimistický. Mozoláni predpokladá najskoršie otvorenie aj s obmedzeniami, až v prvej polovici januára. V prípade zlých čísel a zhoršujúcej sa situácie to však vidí až na marec 2021.

Otvoreniu a urýchleniu by podľa jeho slov pomohli len dve veci, a to zníženie počtu pozitívnych alebo spustenie vakcinácie, ktorá zatiaľ reálne neexistuje.

Slovákom došla trpezlivosť. Už takmer 16 000 ľudí žiada otvorenie fitness centier a športovísk

Zdôrazňuje, že fitness centrá určite neznížia mobilitu obyvateľov ako to prezentujú nariadenia. Tvrdí tiež, že šírenie COVID-19 v týchto zariadeniach je menej pravdepodobné ako v potravinách. Ako nasledovaniahodný príklad uvádza susedné Maďarsko, ktoré počas leta postupne uzatváralo svoje hranice a znížilo mobilitu cudzincov a tým eliminovalo šírenie koronavírusu.

„Čo je podstatné, neobmedzili chod domácej ekonomiky a občanov. Toto bolo správne rozhodnutie. Nás čakajú ťažké časy a množstvo fitiek bez kompenzačnej pomocí určite neprežije. Ja chcem byť, samozrejme, optimista a verím, že sa na nás nevykašlú a poskytnú nám adekvátnu pomoc, aby sme prežili,“ hovorí Mozoláni.

!!!Je to ťažké a bude to ešte ťažšie nezabúdajte že fitness segment mal LOCKDOWN na jar už 11-týždňov a teraz nás čaká s určitosťou ešte dlhšia pauza!!!EPI situácia sa na celom Slovensku celkovo zhoršuje čísla závratne stupaju ale treba priznať že hlavný hygienik aj celým konziliom sa opäť mýlil ohľadne opatrení ktoré prijali pred týždňom ohľadne zatvorenia fitiek argumentácia že mobilita do ,,FITIEK,, zníži krivku a celkovú mobilitu sa ukázala ako nesprávna a naše predčasne zatvorenie nijak nepomohlo a ani nepomáha znižovať čísla pozitívne testovaných. Čiastkové riešenia už nebudú stačiť čím neskôr sa spraví celkový Lockdown tým neskôr budú môcť fitka otvoriť. Bohužiaľ toto je realita nijak to nezmeníme. Som si vedomý obrovských strát pri celoplošnom vypnutí ale iná cesta v prvej fáze nie je treba sa na to pripraviť a počítať s tým. https://eshop.mozolani.com/

Posted by Andrej Mozolani on Wednesday, October 21, 2020

 

Upozorňuje, že gastro segment prudko padá a to aj napriek tomu, že má povolený pultový predaj. Celkom inak sú na tom práve fitness centrá, ktoré mali už na jar nulové tržby aj tri mesiace.  Teraz musia zažívať rovnaký scenár ďalšie 4 mesiace. 

„Je to ťažké a bude to ešte ťažšie, nezabúdajte, že fitness segment mal lockdown na jar už 11-týždňov a teraz nás čaká s určitosťou ešte dlhšia pauza. Epidemiologická situácia  sa na celom Slovensku celkovo zhoršuje, čísla závratne stupajú, ale treba priznať, že hlavný hygienik, aj s celým konziliom sa opäť mýlil ohľadne opatrení, ktoré prijali pred týždňom ohľadne zatvorenia fitiek,“ tvrdí. 

Súhlasíš, aby boli fitness centrá a športoviská opäť otvorené?

Argumentácia, že mobilita do fitness centier zníži krivku a celkovú mobilitu sa podľa neho ukázala ako nesprávna.Naše predčasné zatvorenie nijak nepomohlo a ani nepomáha znižovať čísla pozitívne testovaných. Čiastkové riešenia už nebudú stačiť. Čím neskôr sa spraví celkový lockdown, tým neskôr budú môcť fitká otvoriť. Bohužiaľ, toto je realita, nijak to nezmeníme. Som si vedomý obrovských strát pri celoplošnom vypnutí, ale iná cesta v prvej fáze nie je, treba sa na to pripraviť a počítať s tým,“ dodal.

Jóga áno, no fitness centrum nie 

Richard Galovič z InPulse Fitness Academy sa na vládu obracia s otázkou, na základe akých parametrov boli v našej krajine uzatvorené fitness centrá, no zatváranie obišlo iné verejné športoviská, kde sa hrá napríklad Squash, bedminton či cvičí Jóga.

„Rád by som to vedel presne, nakoľko ak máme prísť o vysnívané celoživotné projekty, do ktorých sme vložili aj množstvo financií, len argumenty že hyperventilácia, alebo mobilita nestačia, akokoľvek rozumne znejú. Podnikáme v skutočne verejnom záujme. Staráme sa o tisíce klientov, ktorí sú aj vďaka našej práci zdravší a výkonnejší, vďaka čomu nie sú príťažou pre náš sociálny a zdravotný systém. To všetko bez akejkoľvek podnikateľskej výhody,“ konštatuje.

Po oznámení opatrení som zažíval úľavu a beznádej zároveň, tvrdí majiteľ fitness centra

Prízvukuje tiež, že jeho fitness centrum zamestnáva množstvo ľudí a platí štátu dane a odvody už takmer 18 rokov. Aj preto by zo strany štátu chcel počuť hlbšiu analýzu, ktorá ho utvrdí v tom, že pre takéto zásadné reštriktívne opatrenie, akým je uzatvorenie prevádzok nebola žiadna iná rozumná alternatíva.

„Alternatívy existujú, stačí pozorne počúvať ľudí z brandže. Začínam byť vážne nahnevaný. My nepotrebujeme kompenzácie, ktoré vzhľadom na svoju výšku aj tak nezachránia náš biznis. Potrebujeme, aby nás politici začali brať ako partnerov,“ dodal.

Zdroje: Facebook/ Andrej Mozolani, Únia majiteľov fitness centier

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech