Po oznámení opatrení som zažíval úľavu a beznádej zároveň, tvrdí majiteľ fitness centra

  • Slovensko včera sprísnilo protiepidemické opatrenia, v rámci ktorých musia byť okrem iného, celkom zatvorené aj fitness centrá
  • Pre podnikateľov v tomto segmente ide o obrovskú ranu a návrat do normálneho stavu je v nedohľadne
  • Viac o momentálnej podnikateľskej situácii nám prezradil spolumajiteľ bratislavského fitness centra – Patrik Pytel
Unsplash/Andrea Piacquadio
  • Slovensko včera sprísnilo protiepidemické opatrenia, v rámci ktorých musia byť okrem iného, celkom zatvorené aj fitness centrá
  • Pre podnikateľov v tomto segmente ide o obrovskú ranu a návrat do normálneho stavu je v nedohľadne
  • Viac o momentálnej podnikateľskej situácii nám prezradil spolumajiteľ bratislavského fitness centra – Patrik Pytel

Spolumajiteľ fitness centra Iron Gym – Patrik Pytel priznáva, že do poslednej chvíle dúfal, že vláda nepristúpi k najtvrdším opatreniam. Keď však k tomu prišlo zažíval pocit úľavy a beznádeje zároveň. 

Keď som si prečítal bod 5, tak sa mi najprv uľavilo, lebo posledné dni som bol v neistote. Každý za mnou chodil a pýtal sa, či si myslím, že nás zatvoria a čo budeme robiť, hovorí.

Človek podľa jeho slov už viac ako pol roka počúva len o korone, opatreniach, čo je spravodlivé a čo nie. Keď sa situácia po prvej vlne trošku ukľudnila mohol som si od toho na chvíľu oddýchnuť. Nečítal som noviny, nepozeral telku, nechodil na internet, ľudia na chvíľu polavili. Keď to začalo rásť, tak to znovu prepuklo a posledné dni v neistote boli náročné.

Slovensko chce plošne testovať ako Čína, štát sa už chystá

Patrik zdôrazňuje, že vo fitness centre vždy dodržiavali všetky nariadenia a hygienu, no aj tak to bolo zbytočné. Ako majiteľ som chodil po fitku ako tiger, nedajbože niekto docvičil a nevyčistil po sebe dezinfekciou prístroje alebo činky, tak som mu hneď dohováral. Všetko bolo zbytočné a oni nás pre istotu aj tak zatvorili.

Dopĺňa, že ide o beznádej, keď si človek o svojom, alebo osude zamestnancov prečíta v jedinom bode.     

Dalo sa to urobiť aj inak?

Predtým ako vláda pristúpila k úplnému zatvoreniu fitness centier, mohli byť podľa Patrika prijaté rôzne iné opatrenia, s cieľom eliminovať riziko šírenia na minimum. Podľa jeho názoru sa mohlo pristúpiť k uzatvorenie šatní a spŕch, cvičeniu s rúškom či obmedzeniu maximálnej povolenej kapacity. 

Pomohlo by však aj to, keby sa dali realizovať aspoň individuálne tréningy, aby si vedeli zarobiť na život aspoň osobní tréneri. Je však pravda a úprimne povedané, pre mňa je ekonomicky výhodnejšie zavrieť úplne ako mať otvorené s opatreniami, ktoré by mi umožňovali zarobiť len 30 % z potencionálneho obratu.

Ako vnímaš opatrenia v boji proti koronavírusu?

Skúsený podnikateľ konštatuje, že finančnú stratu z dôsledku zatvorenia počas prvej vlny, nedobehli, ani  ju nijak neznížili. Mesiace júl, august a september boli ale porovnateľné s rokom 2019.

Patrik zároveň priznáva, že vzniknutú stratu nebude možné dobehnúť. Dá sa podľa neho hovoriť len o tom, za aký čas sa firma dostane na rovnakú úroveň ako pred vypuknutím koronakrízy. Nevie taktiež odhadnúť, aký vysoký výpadok prinesie momentálne zatvorenie. Predpokladá, že veci sa vrátia do normálu začiatkom roka 2022, čiže v časovom horizonte jedného roka.  

Pomoc od štátu je minimálna

Keďže priestory fitness centra má Iron Gym prenajaté od mestskej časti, počas prvej vlny Patrik a jeho tím nemusel platiť nájom. Polovica nájmu bola fitness centru odpustená zo strany mestskej časti a na druhú polovicu dostala prevádzka príspevok od štátu. 

Naša firma, však žiadne iné kompenzácie nedostala. Stále hovoríme o výpadku príjmov za 2,5 mesiaca kde sme nedostali žiadnu finančnú pomoc od štátu.

Gepostet von Iron Gym Bratislava am Freitag, 24. Juli 2020

V prípade zatvorenia prevádzky a úplného odstavenia od príjmov, dokáže Patrikov biznis zotrvať približne 3-4 mesiace. Finančné rezervy fitness centra však boli nižšie, aj vzhľadom na to, že tesne pred vypuknutím prvej vlny koronakrízy došlo k investícii značnej sumy do ďalšieho rozvoja spoločnosti.

Všetci zamestnanci na recepcii sú zamestnaní na dohodu o pracovnej činnosti. Spolumajiteľ fitness centra vysvetľuje, že bude musieť pristúpiť k ich odhláseniu. Ostatní zamestnanci zostávajú v pôvodnom režime.

Je podľa teba pomoc vlády počas druhej vlny koronakrízy dostatočná?

Museli zatvoriť, aj keď sa tu nik nenakazil

Bratislavské fitness centrum potvrdzuje, že nezaznamenalo žiadneho zákazníka či zamestnanca s pozitívnym výsledkom na COVID-19. „Boli sme nakontaktovaní jedným našim návštevníkom, ktorý bol pozitívne testovaný. V čase keď bol pozitívne testovaný však nenavštevoval priestory fitness centra, bol však v kontakte s jedným z našich trénerov. Tréner odišiel do karantény a išiel sa otestovať – mal negatívny výsledok. To je jediný nám známy prípad v súvislosti s našou prevádzkou.“

Kompenzácie sú nevyhnutné

Čo sa týka kompenzácie za zakúpené permanentky, ročné členstvá budú prerušené a počas zatvorenia nebudú musieť návštevníci nič uhrádzať. 

Návštevníkom, ktorí si zakúpili mesačné permanentky bude alikvotná časť za nevyužité obdobie pripísaná formou kreditu na ich konto. To znamená, že po znovuotvorení budú môcť tento kredit využiť pri nákupe nových permanentiek. 

„Spoločnosti tak vznikne schodok na tržbách, pretože v praxi to bude znamenať, že ak predáme 100 permanentiek v hodnote 3300 eur, 2000 eur bude uhradených formou kreditu.“

"Pondelky nie sú zlé" často používaná veta 😀U nás je to realita a neplatí to len pre pondelok ☝️ ale 7 dní v týždni…

Gepostet von Iron Gym Bratislava am Montag, 17. August 2020

Podľa Patrika by v momentálnej situácii najviac pomohla kompenzácia od štátu za straty z prvej vlny. Objasňuje, že sú platcovia DPH a daňové priznanie robia každý mesiac. Pritom aj na základe účtovnej uzávierky, alebo celoročného daňového priznania by štát mohol vyčísliť sumu, o akú firma potencionálne prišla počas prvej vlny zatvárania. Ak by nám vedeli tieto straty v tejto dobe vykompenzovať, bola by to veľká pomoc.  

Odkaz vláde

Vláde a ľuďom, ktorí sedia v rôznych komisiách a rozhodujú o opatreniach Patrik odkazuje, aby pri rozhodovaniach okrem čísel a obáv z možných scenárov, mysleli aj na ľudí, ktorí sú zdraví, ale už teraz trpia práve kvôli rôznym opatreniam.

Mali by myslieť na to, že im treba pomôcť a tá pomoc musí byť rýchla, pretože práve teraz je každý jeden deň rozdielový a môže znamenať trvale zatvorenú prevádzku alebo prepustenie zamestnancov.

Ľuďom odkazuje, aby prestali vymýšľať vlastné protipandemické opatrenia a aby nehrali hrdinov tým, že nerešpektujú nariadenia, lebo si myslia, že sú hlúpe. „Buďme ohľaduplný k sebe aj k iným a zostaňme pokiaľ možno čo najviac pozitívne naladený.“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech