Majitelia fitness centier sú zúfalí. Podávajú žalobu na štát za diskrimináciu a ušlý zisk

  • Podnikatelia v oblasti športu sú presvedčení, že opatrenia, ktoré prijal hlavný hygienik Mikas sú v rozpore s ústavou
  • Rozhodli sa preto pre rázny krok, ktorým je podanie žaloby na štát
cvicenie, muz, fitness
Unsplash/@Sam
  • Podnikatelia v oblasti športu sú presvedčení, že opatrenia, ktoré prijal hlavný hygienik Mikas sú v rozpore s ústavou
  • Rozhodli sa preto pre rázny krok, ktorým je podanie žaloby na štát

Na internete vo veľkom koluje petícia za otvorenie fitness centier a športových klubov aj počas druhej vlny pandémie COVID-19. Do dnešného dňa ju podpísalo už takmer 17 000 ľudí.

 „Nachádzame sa v dobe, kedy si ľudia potrebujú budovať imunitu viac, ako kedykoľvek predtým. Žiadame, aby sa prehodnotili a stanovili dostatočné hygienické opatrenia a obmedzenia, s ktorými by mohli počas druhej vlny ostať fitness centrá a športové kluby v prevádzke. A to v čo najkratšom možnom čase,“ píšu signatári.

Koronakríza zabíja odvetvie, ktoré doteraz iba prekvitalo. Môže za to práca z domu

Únia fitness centier Slovenska chce ísť ešte ďalej a na svojej stránke zverejnila formulár, ktorý vyzýva vyplniť všetkých podnikateľov v zasiahnutom segmente.

Vyplnením týchto údajov mám záujem o podanie žaloby na štát za diskrimináciu, ušlý zisk a odškodnenie prevádzky. Tento formulár bude doručený priamo právnikovi únie: Fridrich Lawyers s.r.o,“ píše sa na oficiálnom webe únie.

Súhlasíš, aby boli fitness centrá a športoviská opäť otvorené?

V momentálnej situácii je podľa únie realizácia nátlakových akcií či demonštrácií proti opatreniam celkom zbytočným krokom. Proti prijatým opatreniam chcú bojovať inou cestou. „Máme obrovský priestor, kvôli tomu, že vieme, že všetky veci, ktoré sa stali sú v priamom rozpore s ústavou,“ konštatujú členovia únie.

„Reálne sa situácia zhoršuje, čísla bohužiaľ narastajú. Pre náš segment to vôbec nevyzerá dobre. Dá sa predpokladať, že tento stav bude dlhodobý. Pokiaľ tá krivka neklesne, čo predpokladám by mohlo byť niekedy koncom januára, tak nemáme šancu fungovať,“ dodal Andrej Mozolani z Únie majiteľov fitness centier.

Posilňovňa sa registrovala ako cirkev

Plné zuby opatrení majú aj majitelia fitness centier v susednom Poľsku. Rovnako ako na Slovensku aj tu museli posilňovne zostať zatvorené. Manažérka jednej z prevádzok v hlavnom meste Krakov sa však rozhodla pre nečakaný zvrat. Vo svoj prospech využila skutočnosť, že podniká naozaj v silne katolíckej krajine. Zo zúfalstva pristúpila k tomu, že svoje fitness centrum oficiálne registrovala ako cirkev. Jej zákazníkom začala ponúkať bohoslužby, v rámci ktorých si ľudia môžu vyskúšať aj stroje na cvičenie.

„Pretože fitness lekcie už nie sú povolené, začíname dnes organizovať náboženské stretnutia pre členov Cirkvi zdravého tela,“ píše manažérka posilňovne Marta Jamrózová v príspevku na sociálnej sieti

fitká človek cvičenie žena muž
zdroj: Unsplash/Jesper Aggergaard

Príspevok sa za krátky čas stal virálnym a okrem zákazníkov prilákal aj pozornosť kontrolórov a polície. Právna kľučka sa však veľmi nevyplatila, podľa webu Wyborcza.pl tu počas kontroly cvičilo 12 ľudí, ktorým polícia ich aktivitu rýchlo zatrhla.

Jarmózová pripustila, že sa k tomuto kroku rozhodla v úplnom zúfalstve. „Je to o prežitie. Prevádzkujeme hotel, fitnes centrum a squashové kurty. Behom pár mesiacov sa všetko zrútilo, sme na dne. V lete sme sa snažili získať zákazníkov späť. Približne polovica sa ich vrátila a teraz musíme znova zatvoriť. To neprežijeme,“ opísala situáciu manažérka.

Zdroje: peticie.com, ÚFCSR, Wyborcza.pl

Najnovšie videá

Trendové videá