Mladí sa dostanú v tomto slovenskom meste k bytom s extrémne nízkym nájomným

  • Mesto Malacky nechce, aby mladé rodiny vyhadzovali niekoľko stoviek eur za nájomné
  • Chcú dostať na trh takmer 300 nových nájomných bytov
  • Nájomné sa tu bude pohybovať na úrovni 200 eur
boww
unsplash.com, pixabay.com
  • Mesto Malacky nechce, aby mladé rodiny vyhadzovali niekoľko stoviek eur za nájomné
  • Chcú dostať na trh takmer 300 nových nájomných bytov
  • Nájomné sa tu bude pohybovať na úrovni 200 eur

V Malackách by v budúcich rokoch malo vzniknúť niekoľko stoviek nájomných bytov. Ambiciózny plán samosprávy potvrdil pre TASR primátor okresného mesta v Bratislavskom kraji Juraj Říha .

„Nielen my vnímame ‚divokú‘ situáciu na trhu s klasickými prenájmami, ktorá v dôsledku dopytu po nájme v kombinácii s nedostatočnou podporou nájomného bývania zo strany štátu spôsobila, že domácnosti musia v Bratislavskom kraji často za prenájom zaplatiť 500 až 600 eur, takže po odpočítaní všetkých životných nákladov zostanú na hranici životného minima,“ upozornil Říha.

Je presvedčený, že výstavba niekoľkých stoviek nájomných bytov nielen zvýši možnosti výberu, ale prispeje aj k „znormalizovaniu“ situácie na trhu s prenájmom nehnuteľnosti. Mesto Malacky vlastní celkom 130 bytov, pričom obsadenosť bytov je 100%.

zdroj: unsplash.com

Nájomné v našich mestských nájomných bytoch by malo byť na úrovni 200 eur, myslím si, že to vytvorí tlak aj na zníženie ceny klasických prenájmov,“ skonštatoval.

Prvých približne 30 nových nájomných bytov v Malackách by sa malo začať stavať už v budúcom roku na Jánošíkovej ulici.

„Tým, že sa chceme uchádzať pri financovaní o dotáciu Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR a čerpanie úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania, plán je, aby sme žiadosť spolu so stavebným povolením mali pripravenú do jari 2020,“ uviedol Říha.

zdroj: unsplash.com

Ďalšie a väčšie komplexy, ktoré by postupne priniesli niekoľko stoviek nájomných bytov, by mali vzniknúť v iných dvoch lokalitách mesta. „Máme ich vyhliadnuté, no kým niečo nie je zmluvne dohodnuté, nebudem ich konkretizovať,“ povedal primátor Malaciek s tým, že ide v každom prípade o lokality, ktoré prinesú impulz do budúceho rozvoja mesta.

Na Slovensku je momentálne situácia taká, že mladý človek sa jednoducho musí zadĺžiť, ak chce bývať vo vlastnom. Bez zdedeného majetku je tak odkázaný na hypotéky, ktoré ľudí lákajú na nízke úrokové sadzby.

zdroj: unsplash.com

To, že sa Slováci na požičiavanie si od banky nechajú zlákať, svedčí aj fakt, že úvery slovenských domácností presiahli koncom minulého roka 38 % HDP. Podľa NBS rast týchto úverov bol v posledných rokoch jednoznačne najrýchlejší v rámci EÚ. Ešte v roku 2009 bola zadlženosť našich domácností druhá najnižšia v strednej a východnej Európe. Odvtedy sa viac ako zdvojnásobila a dostala sa na najvyššiu úroveň v regióne.

O tom, ako funguje v našej krajine bytová politika, veľa napovedá aj štatistika Eurostatu, týkajúca sa preplnenia obydlí medzi obyvateľmi ohrozenými chudobou. V Rumunsku v preplnených obydliach žije až o 60,6 % ľudí na Slovensku je to 54,2 % a v Bulharsku 51,1 %. Naproti tomu vo Fínsku a v Írsku v roku 2016 žilo v preľudnenej domácnosti len 1,0 % alebo menej obyvateľov.

zdroj: unsplash.com

zdroj: TASR, NBS, andrewoswald.com, Eurostat

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech